REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

Nissan znalazł zastosowanie dla elektryków zimą i zaparkował model Leaf obok choinki

Nie jest tajemnicą, że samochody elektryczne nie radzą sobie zbyt dobrze zimą. Pojemność akumulatorów spada, a zapotrzebowanie na prąd rośnie. Ale Nissan znalazł idealne zastosowanie dla elektrycznego modelu Leaf na zimę i podłączył do niego światełka choinkowe, którymi jest ozdobione ogromne drzewko.

23.12.2022
11:04
Leaf
REKLAMA
REKLAMA

No ale jak to jest z tymi elektrykami? Czy faktycznie nie nadają się do użytkowania w zimie? Pisaliśmy o tym jak spadają zasięgi poszczególnych modeli przy niskich temperaturach. Niech każdy przeczyta i zdecyduje sobie samemu, co o tym sądzi. Ja mogę tylko powiedzieć, że zdarzyło mi się jechać z Łodzi do Warszawy elektrycznym Leafem i modlić do boga piorunów, żeby starczyło mi prądu. Nie było wtedy jeszcze ładowarki w Łyszkowicach, więc jechałem połowę drogi bez ogrzewania. W końcu tak zmarzłem, że włączyłem ciepłe powietrze, zasięg spadł, ale udało się dotrzeć do celu - stan naładowania pokazywał, że zostało mi jeszcze 10 proc. energii w akumulatorze.

Leaf to świetny powerbank

Ale Nissan chyba wziął sobie tę moją przygodę bardzo do serca, bo postanowił pokazać, że Leaf jest na zimę idealny. Co prawda nie do poruszania się, ale za to genialnie rozświetla choinkę. Lampki na mierzącej niemal 10 metrów choince i stojące przy niej figury reniferów są zasilane z akumulatora samochodu dzięki technologii V2X (V2X-MAS TREE),

Nissan tak bardzo chciał pokazać, że Leaf może służyć jako mobilne źródło energii elektrycznej, że przewidział do tego celu nawet specjalną technologię - brawo.

Leaf
REKLAMA

Producent podaje, że możliwość wykorzystania w tym Nissanie systemu vehicle-to-grid (znanego także jako vehicle-to-building albo vehicle-to-everything – V2X) pozwala właścicielowi pojazdu zarządzać energią.

Pojazd może pracować jako mobilny magazyn energii, a kierowca może magazynować energię elektryczną w akumulatorze trakcyjnym i w razie potrzeby przesyłać ją do sieci, wykorzystywać w swoim domu lub na przykład zasilać nią oświetlenie choinki oraz figur reniferów. Zdaniem Nissana technologia V2X zapewnia nie tylko pełną integrację samochodów elektrycznych z siecią energetyczną, ale dodatkowo zwiększa też jej zdolność do przyjmowania energii z odnawialnych źródeł i podnosi efektywność zarządzania.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA