REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Można już "oszczędzać" na niejeżdżeniu. Czasowe wycofanie z ruchu jest z nami

Czasowe wycofanie pojazdu z ruchu nie zwalnia z opłacania polisy OC, ale i tak można zaoszczędzić.

01.02.2022
10:57
czasowe wycofanie z ruchu 2022
REKLAMA
REKLAMA

Od 31 stycznia 2022 roku możliwe jest czasowe wycofanie z ruchu samochodu osobowego. Wcześniej taka możliwość istniała tylko dla innych typów pojazdów. Nie jest to jednak ułatwienie dla osób, którym odechciało się jeździć jednym ze swoich samochodów. Nie skorzystają również ci, którzy planują długi pobyt poza domem i chcieliby swoje auto pozostawić na cegłach w garażu.

Kiedy możemy wycofać samochód osobowy z ruchu?

Możemy zrobić tak w przypadku naprawy samochodu. Naprawa ma wynikać z powodu szkody istotnej lub uszkodzenia zasadniczych elementów nośnych konstrukcji pojazdu.

Na jak długo można wycofać samochód z ruchu?

Jest to możliwe na okres od 3 do 12 miesięcy. Nie można tego zrobić, jeśli nie upłynęły 3 lata od daty poprzedniego wycofania z ruchu. Nie można również przedłużyć tego okresu.

Udawanie, że naprawiało się samochód, gdy w istocie się go nie naprawiało, ma umiarkowany sens.

Ile kosztuje wycofanie samochodu z ruchu?

Zapłacimy 80 zł za wniosek o wycofanie z ruchu na trzy miesiące. Gdy chcemy wycofać pojazd na dłużej niż trzy miesiące, to dopłacimy 4 zł za każdy miesiąc. Wycofanie z ruchu na rok wyniesie więc 116 zł.

Wniosek składa się w urzędzie komunikacji. Należy dołączyć do niego:

  • dowód rejestracyjny,
  • kartę pojazdu,
  • tablice rejestracyjne,
  • potwierdzenie wniesienia opłaty z tytułu wycofania pojazdu,
  • oświadczenie (pod groźbą odpowiedzialności karnej) o konieczności wykonania naprawy w związku z uszkodzeniem zasadniczych elementów nośnych konstrukcji lub w przypadku wystąpienia szkody istotnej.

Co należy zrobić, żeby jeździć ponownie?

Wycofanym z ruchu samochodem możemy powrócić na drogi po dopełnieniu formalności. Należy wykonać dodatkowe badanie techniczne naprawionego samochodu, które kosztuje 94 zł. Załączymy wtedy dodatkowo decyzję o wycofaniu z ruchu, potwierdzenie zawarcia polisy OC oraz aktualne badanie techniczne pojazdu.

Zarówno przy wycofywaniu, jak i wniosku o ponowne dopuszczenie do ruchu, musimy mieć przygotowany do wglądu dowód osobisty i odpis/wypis z KRS w przypadku firm.

Czy czasowe wycofanie pojazdu się opłaca?

REKLAMA

To zależy głównie od wysokości składki OC. Trzeba zsumować wyżej wymienione koszty i odjąć je od oszczędności na składce. Ta powinna być obniżona do minimum 95 proc. na okres wycofania pojazdu i po uwzględnieniu przysługujących posiadaczowi pojazdu mechanicznego zniżek. Trzeba jednak u ubezpieczyciela złożyć odpowiedni wniosek.

Właściwie to nie ma co liczyć, czy to się opłaca, bo kwestią wyboru jest tylko, czy złożymy w urzędzie odpowiedni wniosek po poważnym uszkodzeniu pojazdu, czy nie będzie nam się chciało. Nie jest to sposób na oszczędności na polisie OC dla mało używanego pojazdu. Oszczędzanie z tytułu nie bez powodu jest w cudzysłowie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA