Uważaj na podrabiane części. Mercedes-Benz to Louis Vuitton motoryzacji
Mercedes-Benz podaje, że produkty z logo gwiazdy są często podrabiane, podróbki są problemem i firma walczy z fałszerzami. W wyniku ponad 620 nalotów służb celnych oraz organów ścigania przeprowadzonych w 2022 r., przechwycono ponad 1,6 miliona podróbek.
Światowy handel podrabianymi produktami stale rośnie, szczególnie w internecie. Dotyczy to nie tylko luksusowych ubrań Louis Vuitton, czy zegarków marki Rolex. Wśród podrabianych marek są także firmy motoryzacyjne. Wie o tym np. Mercedes-Benz, który powołał zespół ds. ochrony marki koncentrujący się na podróbkach istotnych dla bezpieczeństwa. Firma podaje, że w 2022 r. odnotowała kolejny znaczący wzrost aktywności w obszarze podróbek w mediach społecznościowych i na platformach handlowych, a w porównaniu z 2021 r. liczba usuniętych ofert zawierających podróbki w odpowiednich serwisach internetowych wzrosła o ponad 23%. Ogółem było to aż 155 tys. przypadków.
Aby położyć kres fałszerstwom, Mercedes-Benz powołał globalny zespół ds. własności intelektualnej, który ściśle współpracuje ze służbami celnymi i organami ścigania na całym świecie. Zdaniem Mercedesa jakość fałszywych części zwykle jest słaba i nie spełnia minimalnych wymogów prawnych w zakresie bezpieczeństwa. Podrabianie stanowi zatem poważne ryzyko dla zdrowia oraz bezpieczeństwa użytkowników dróg. Poza tym zorganizowane gangi fałszerzy wykorzystują wysoki stopień anonimowości i zdecentralizowany charakter internetowych rynków oraz produkują w nieludzkich warunkach, bez poszanowania praw człowieka, norm środowiskowych oraz bezpieczeństwa i higieny pracy.
Co podrabiają fałszerze?
Do typowych celów piratów należą tarcze hamulcowe, obręcze oraz części nadwozia i układu kierowniczego. Sam Mercedes przyznaje, że podrabiane produkty często trudno bowiem wizualnie odróżnić od oryginalnych części, ale proponuje różne metody rozpoznawania podróbek.

Zdaniem marki niekiedy już na podstawie zdjęć lub oznaczeń produktów widać, że nie mogą one być oryginalne, ponieważ Mercedes-Benz w ogóle nie wytwarza takich artykułów. Doskonała rada, szczególnie dla kupców detalicznych, którzy znają na pamięć katalog cześć OEM do swojego modelu i kilometra widzą, że dany element to fejk. Na szczęście kolejne rady są lepsze. Mercedes uważa, że zakupy w internecie warto zacząć od skrupulatnego przeanalizowania ofert – typowymi sygnałami alarmowymi w przypadku podrabianych produktów są: znacząco niska cena, widoczna dyskusyjna jakość produktu lub sprzedaż za pośrednictwem wątpliwych źródeł internetowych. Brawo Mercedes - przynajmniej nie piszecie, że jedyną metodą jest przyjść do ASO - szanuję to.
