Groźba więzienia za dwukrotne przekroczenie prędkości. Radzę uważnie przeczytać nowe przepisy
Ministerstwo Sprawiedliwości przedstawiło projekt zmian w kilku ustawach. Jest tam zapisana kara więzienia za dwukrotne przekroczenie prędkości. Uważne czytanie jest w tym przypadku bardzo ważne.
Rząd postanowił, że na drogach będzie bezpieczniej i w tym celu zaostrzy przepisy kilku ustaw. Szczególnie skupił się osobach jeżdżących bez uprawnień i na nielegalnych wyścigach, drifcie, ale osobom, które przekraczają dozwoloną prędkość też się dostanie. Nie wiedziałem, że to nielegalne wyścigi, czy drift, są prawdziwym zagrożeniem naszego bezpieczeństwa. Myślałem, że to zwykli kierowcy powodują najwięcej wypadków, ale widocznie byłem w błędzie. Skoro rząd postanowił zlikwidować prawie nieistniejący problem społeczny, to tak zrobi. Skupmy się jednak na karze więzienia za dwukrotne przekroczenie prędkości, bo łatwo się tu wystraszyć. Słusznie, ale nie do końca sama matematyka wtrąci nas za kratki.
Dwukrotne przekroczenie prędkości a kara więzienia
Omówmy się, że nielegalne wyścigi i drift to sprawy obce 99,99 proc. kierowców. Zwykłych kierowców interesuje przekraczania prędkości. Już teraz możemy stracić prawo jazdy za zbyt szybką jazdę w terenie zabudowanym. Znacznie poważniejsza kara zawarta jest w nowym projekcie przepisów. Nazwałbym ją sekcją Seby M., a przepisy o przekraczaniu prędkości, które na pewno wystraszą kierowców brzmią tak. Karze od 3 miesięcy do 5 lat więzienia podlega:
(...) kto prowadzi pojazd mechaniczny w sposób rażąco naruszający zasady bezpieczeństwa w ruchu lądowym, zagrażając swoim zachowaniem bezpieczeństwu innej osoby i z prędkością większą od dopuszczalnej:
1)o co najmniej połowę na autostradzie lub drodze ekspresowej, a jeżeli prędkość ta została ograniczona znakiem drogowym – co najmniej dwukrotnie, albo
2)co najmniej dwukrotnie – na innej drodze publicznej.
Łatwo jest przeoczyć znaczenie pierwszego akapitu, przed dwoma punktami. Już dziś widziałem, jak jeden z ekspertów od bezpieczeństwa zignorował to zdanie i nieumiejętnie straszy. Bez wstępu brzmi to bardzo groźnie. Pojedziesz z prędkością 100 km/h w terenie zabudowanym i idziesz do więzienia? Tak bardzo łatwo jest odczytać te przepisy, przecież (prawie) jest tak napisane.
Nie pójdziesz do więzienia za samo dwukrotne przekroczenie prędkości
Nie będzie się szło do więzienia za samo ekstremalne przekroczenie prędkości. Trzeba się będzie trochę bardziej postarać. Projektodawca przepisów sam zwraca uwagę na aspekt trzech przesłanek. Muszą zostać spełnione łącznie trzy warunki:
- rażące naruszenie zasad bezpieczeństwa w ruchu lądowym
- przekroczenie dopuszczalnej prędkości o co najmniej połowę na autostradzie lub drodze ekspresowej,
- stworzenie zagrożenia bezpieczeństwa innej osoby.
Trzeba pamiętać, że samo przekroczenie prędkości to jedna przesłanka i nie powoduje ona automatycznie wypełnienia przesłanki 1. lub 2. Jeśli pojedziemy z prędkością 210 km/h po autostradzie, nie oznacza to, że z automatu rażąco naruszymy zasady bezpieczeństwa. Przynajmniej w myśl nowych przepisów. Projektodawcy wskazują, że:
konieczne będzie ustalenie spełnienia tej przesłanki na podstawie innych elementów zachowania sprawcy (np. ignorowanie innych znaków poziomych albo pionowych, częste, nieuzasadnione zmienianie pasa jazdy, czy prowadzenie pojazdu, który sam z siebie stwarza zagrożenie bezpieczeństwa, np. ze względu na odpadające elementy).
Ma to pewien sens, choć te odpadające elementy są dość zadziwiające. Dobrze przykręcajcie kołpaki w służbowych Passatach. To że sama poważnie przekroczona prędkość nie wystarczy by wsadzić kogoś za kraty to niezły wytrych, żeby nie skazać zbyt dużej liczby kierowców. Nieśmiało tylko przypomnę, że słynny Seba M. chyba nie zmieniał niepotrzebnie pasów, ani nic mu z samochodu nie odpadło.
Nie przesadzałbym z tym, że nagle kierowcy jeżdżący z prędkością 180 km/h po drodze ekspresowej zaczną masowo trafiać do więzienia. Najpierw trzeba ich złapać, a to jest największa wada naszego systemu. Nie brak przepisów, ale ograniczone możliwości egzekwowania.