REKLAMA

17-latek za kierownicą samochodu ciężarowego. Wszystko do tego zmierza

W Strasburgu odbywa się posiedzenie Parlamentu Europejskiego. Wczoraj posłowie przyjęli projekt przepisów dotyczących praw jazdy w krajach UE. Oto najważniejsze postanowienia. Chodzi o prawo jazdy na samochody osobowe i ciężarowe.

kierowca chevroleta
REKLAMA

Co nowego w obszarze uprawnień do prowadzenia pojazdów? Wiele nowości dotyczy młodych kierowców. Pracuje nad nimi Parlament Europejski.

REKLAMA

Prawo jazdy dla 17-latków, również na samochody ciężarowe

Parlament Europejski uznał, że 17-latkowie powinni kwalifikować się do uzyskania prawa jazdy na samochody osobowe lub ciężarowe, jeśli towarzyszy im doświadczony kierowca. Tłem dla wprowadzenia tego przepisu nie jest umożliwienie młodym gniewnym upalanie starych BMW przed 18-stką. Chodzi o złagodzenie niedoboru kierowców zawodowych. W tym celu posłowie zgodzili się również umożliwić 18-latkom uzyskanie prawa jazdy na prowadzenie ciężarówek lub autobusów z maksymalnie 16 pasażerami, pod warunkiem, że mają certyfikat kompetencji zawodowych.

Cyfrowe prawo jazdy

Dla Polaków poruszających się jedynie po terenie ojczyzny cyfrowe prawo jazdy to nic nowego - znajduje się w aplikacji Mój Obywatel. Niestety uprawnienia Polaków pokazywane na ekranie telefonu nie są obecnie honorowane poza granicami Polski. Teraz ma się to zmienić. Wygodna cyfrowa forma będzie obowiązywała w całej Wspólnocie. Chodzi o wsparcie i ujednolicenie rynku UE. W tym celu posłowie opowiadają się za wprowadzeniem cyfrowego prawa jazdy, dostępnego w telefonie komórkowym. Taki dokument będzie w pełni równoważny fizycznemu prawu jazdy. Zakładam, że aplikacja służąca do jego okazywania będzie obsługiwać różne języki, a więc skończą się problemy z tłumaczeniem uprawnień.

Propozycje poprawy bezpieczeństwa

W tym obszarze padają bardzo enigmatyczne sformułowania. Na przykład niedoświadczonych kierowców miałby czekać conajmniej dwuletni okres próbny. Co to znaczy? Świeżo upieczeni kierowcy podlegaliby pewnym ograniczeniom. Wśród nich pojawiły się propozycje, aby były to bardziej rygorystyczne limity alkoholu podczas jazdy oraz surowsze kary za niebezpieczną jazdę.

Nowe zadania podczas egzaminu na prawo jazdy

Europarlamentarzyści proponują nowelizację egzaminów na prawo jazdy. Wśród proponowanych zadań koniecznych do wykonania miałyby się pojawić testy na jazdę w śniegu oraz na śliskiej nawierzchni. Nie wiem jak, ale posłowie chcieliby, żeby egzaminatorzy sprawdzali bezpieczne korzystanie z telefonu podczas jazdy, świadomość martwego pola oraz zapewnienie bezpiecznego otwierania drzwi na postoju. Posłowie sugerują, że wymagane są zmiany z naciskiem na bezpieczeństwo innych uczestników ruchu. Wśród nich są piesi, dzieci, rowerzyści i użytkownicy hulajnóg elektrycznych.

Ważność prawa jazdy oraz ocena stanu zdrowia

Głosujący w Europarlamencie zgodzili się, że uprawnienia powinny być ważne przez co najmniej 15 lat dla motocykli, samochodów oraz pięć lat dla ciężarówek i autobusów.

Ciekawostką jest, że posłowie nie popierają skrócenia ważności praw jazdy dla osób starszych. UE przyznaje, że starsi ludzie mogą być zagrożeniem, ale mają sami rezygnować z jeżdżenia samochodem, ponieważ wprowadzanie ograniczeń jest niepoprawne politycznie. Tak zostało to sformułowane:

Proponowane zmiany są w fazie projektu. Został on przyjęty 28 lutego 2024 roku 339 głosami za, 240 głosami przeciw, przy 37 posłach wstrzymujących się i to narazie tyle. Nowy Parlament zostanie wybrany 6-9 czerwca 2024 roku i to on będzie kontynuował pracę nad przepisami.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-01T17:24:50+02:00
Aktualizacja: 2025-03-31T13:51:48+02:00
Aktualizacja: 2025-03-31T08:01:02+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA