REKLAMA

Czy Porsche 911 z obniżonym zawieszeniem to kamper idealny? Niektórzy tak twierdzą

Pan Brock Keen z Portland dołożył do swojego Porsche 911 namiot dachowy i obniżył zawieszenie. Twierdzi, że to najlepszy kamper na świecie.

porsche 911 kamper
REKLAMA

Wszystko zaczęło się od pomyłki. Pan Brock Keen z Portland w stanie Oregon pojechał po nowy namiot dachowy do swojego Range Rovera. Niestety, okazało się, że nie pasuje do zaczepów na dachu w brytyjskiej terenówce. Wyciągnął więc z garażu, w którym trzyma kilka sportowych samochodów, Porsche 911 4S 996. Tam namiot już pasował, więc Keen wrócił tak do domu.

REKLAMA

„Porsche 911 kamper” początkowo nie było w planach

Namiot miał być założony na czarne coupe tylko na chwilę, do czasu dojazdu do domu. Ale pan Keen spojrzał na taki zestaw i pomyślał, że właściwie to czemu by nie spróbować…

View post on Instagram
 

Od tego czasu Porsche 911 kamper z namiotem dachowym pokonało tysiące kilometrów po górach, lasach, w śniegu, deszczu i upale. Na prawym fotelu zawsze jeździ żona pana Keena, a na małych siedzeniach z tylu mieści się pies. Swoje wyprawy relacjonują na Instagramie.

View post on Instagram
 

„Wszyscy montują namioty na wielkich terenówkach, ale polecam spróbować zrobić to na czymś mniejszym” – zachęca Amerykanin.

Takie rozwiązanie ma wielkie zalety. W końcu górskie drogi zwykle są pełne świetnych zakrętów. Trochę szkoda wlec się po nich vanem albo terenówką na oponach AT. Poza tym, niskie auto oznacza łatwy montaż sprzętu kempingowego i szybki dostęp do namiotu. Nie trzeba być niespełnionym himalaistą, by wdrapać się na górę i pójść spać. Nie trzeba też obawiać się niskich wiaduktów. Można spokojnie jechać do Poznania.

View post on Instagram
 

Porsche 911 kamper ma też oczywiście swoje wady

Jedna z nich to ograniczone możliwości wytrzymałości dachu. Trzeba o tym pamiętać, dopasowując namiot do wozu. W przypadku 911 996, podczas jazdy można obciążać ten wóz od góry 75 kilogramami. Tyle maksymalnie może ważyć namiot. Na postoju maksymalne obciążenie rośnie do 272 kg. Dwie osoby i pies się zmieszczą.

View post on Instagram
 

Kolejna – i najbardziej oczywista – to ograniczone miejsce na bagaż. Porsche 911 kamper mieści odrobinę toreb z przodu, odrobinę na fotelami (ale połowę tamtego miejsca i tak zajmuje pies) i koniec. Pan Keen i jego żona musieli się nauczyć brać ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy i odpowiednio je składać i pakować. To musi być dobry trening życia w stylu minimalistycznym. W Porsche.

Co z prześwitem?

View post on Instagram
 

Już fabryczne Porsche 911 996 trudno nazwać autem z terenowymi ambicjami. Tymczasem czarny egzemplarz pana Keena został dodatkowo obniżony o centymetr. Dlaczego? Wszystko przez namiot dachowy, który podwyższa środek ciężkości. Obniżenie zawieszenia to sposób na zminimalizowanie tego efektu. Wszystko po to, by nie tracić zbyt wiele z legendarnych możliwości 911.

Oczywiście, obniżony prześwit przeszkadza. W końcu w podróżowaniu w ten sposób raczej nie chodzi o nocowanie na wielkich, wyasfaltowanych parkingach przy autostradach. Porsche często musi zjechać z ubitego szlaku. Właściciel wozu twierdzi, że po prostu „da się”. Trzeba uważać i zapewne przywyknąć do odgłosów kamieni szorujących o podkładkę. Z drugiej strony, pan Keen podkreśla, że jego 996 dzięki napędowi na cztery koła jest w stanie dotrzeć naprawdę daleko od innych ludzi. Co ciekawe, do kolekcji dokupił też Cayenne pierwszej generacji GTS. Może powolna jazda po wertepach jednak go zmęczyła?

View post on Instagram
 

„Jeśli obniżone 911 może dojechać w dane miejsce, to oznacza, że twój samochód też da radę. Jedź przed siebie!” – komentują całą sprawę dziennikarze amerykańskiego Road and Track. Skoro moda na kampery nabiera tempa, mam nadzieję, że wkrótce zobaczymy podobne wozy i na polskich biwakach. Polacy, wychowani na dalekich podróżach w Fiatach 126p i Tico, powinni świetnie odnaleźć się przy pakowaniu do 911.

View post on Instagram
 
REKLAMA

Zdjęcie główne: Brock Keen/Instagram 996roadtrip

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-04-03T16:13:44+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T14:12:15+02:00
Aktualizacja: 2025-04-03T12:03:12+02:00
Aktualizacja: 2025-04-01T17:24:50+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA