REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Twój samochód ma problemy z hamowaniem? Być może lisy pogryzły ci hamulce

Jest problem. Okazuje się, że lisy zjadają ekologiczne przewody hamulcowe. Są smaczne, bo mają w składzie soję.

12.05.2024
15:59
przewody hamulcowe
REKLAMA

W Polsce dobrze znany jest problem przegryzania przez kuny samochodowych instalacji elektrycznych. Teraz do palety zwierzęcych przysmaków dołączają przewody hamulcowe. Okazuje się, że ich gumowe oploty są zjadane przez lisy. Zdaniem ekspertów zwierzaki polubiły ich smak po tym, jak producenci przeszli z izolacji na bazie ropy naftowej na sojową.

REKLAMA

Brytyjskie miasteczko Worthing w West Sussex trapi plaga

Zaparkowane tam samochody zostały już kilkadziesiąt razy zaatakowane przez lisy. Rude ssaki rozsmakowały się w przewodach hamulcowych. Przyczyną problemu jest izolacja przewodów, która powstaje z półproduktów na bazie soi. Właściciele samochodów próbują bronić się przed kolejnymi atakami poprzez parkowanie na plandekach i owijanie nimi całego podwozia.

Fot. Eddie Mitchell

Eddie Mitchell, mieszkaniec osiedla Broadwater Green w Worthing jest autorem załączonych zdjęć. Mitchell podał w rozmowie z Yahoo, że wszyscy jego sąsiedzi mają ten problem, a koszty napraw usterek spowodowanych przez zwierzęta są liczone w tysiącach złotych.

Jak do tego doszło, że mamy w samochodach sojowe przewody?

Za wszystkim stoi ekologia. Szef polityki drogowej brytyjskiego stowarzyszenia AA, Jack Cousens, podał, że świecie motoryzacji stosuje się oleje i woski na bazie orzeszków ziemnych i soi już od ponad dwóch dekad. Zastąpiły one substancje na bazie ropy naftowej, ponieważ stosowanie tworzyw pochodzenia roślinnego jest bardziej ekologiczne.

Cousens jest zdania, że lisy mogą być skuszone nie tylko smakiem izolacji. Jednym ze składników płynu hamulcowego jest glikol. Jest to słodki w smaku alkohol. Być może właśnie to wabi lisy, ale żeby się do niego dostać i poznać jego smak, to zwierzęta musiały najpierw przegryźć się przez kable. Dlatego najprawdopodobniej chodzi o jedno i drugie.

REKLAMA

Sprawa nie jest nowa, szczury były pierwsze

Małe gryzonie znają smak sojowego kabla już od dawna. Opisany dzisiaj lisi przypadek pokazuje jedynie, że natura bardzo szybko adaptuje się do nowych warunków. Jakiś sz(cz)ur napisał w zwierzęcym internecie, że te przewody to pyszka jest, a w środku płynie słodki alkohol i temat podchwyciły lisy. Teraz pozostaje już tylko czekać jak do kabli dorwą się apex predatorzy ekologii, czyli aktywiści. Zagrożenie jest poważne, bo ten gatunek od dawna żywi się podobym paskudztwem - sojowym latte.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA