REKLAMA

Sprzedałeś samochód i co dalej? Zapominalskich czeka kara

Sprzedaż samochodu kojarzy się z czymś, co - po podpisaniu dokumentów z kupującym - mogłoby zakończyć się po prostu zajęciem się innymi sprawami - od picia kawy po oglądanie telewizji. Ale nie tak szybko, kowboju - o paru formalnościach musisz pamiętać.

sprzedaż auta formalności
REKLAMA

Wystawiłeś samochód na sprzedaż. Pojawił się kupujący. Oględziny wypadły pomyślnie, ustalono kwotę satysfakcjonującą obie strony transakcji, wypełniono umowę i podpisano ją. Co dalej? A to:

Zgłoś zbycie pojazdu

REKLAMA

Jako osoba fizyczna masz na to 30 dni, ale uwaga: taki termin dotyczy zgłoszenia w lokalnym wydziale komunikacji, którego można dokonać osobiście, listownie (z kopią umowy) lub przez ePUAP. Jeśli interesuje cię opcja udania się do WK osobiście, warto wiedzieć, że zależnie od miasta może on być zlokalizowany w urzędzie miasta, w starostwie powiatowym czy w urzędzie dzielnicy. Za niedopełnienie tego obowiązku grozi 250 zł kary.

Zbycie trzeba też jednak zgłosić ubezpieczalni, a na to czasu jest mniej - konkretnie 14 dni. Jeśli kupujący wypowie umowie ubezpieczenia i zawrze własną, w ubezpieczalni będzie można się starać o zwrot niewykorzystanej składki.

Uwaga: w przypadku, gdy samochód jest przedmiotem spadku, zgłoszenie zbycia nie jest z oczywistych względów wymagane.

Jakie dane powinno zawierać zgłoszenie zbycia?

Dane zbywcy, dane nabywcy i dane auta - wszystkie te informacje muszą być na tyle precyzyjne, by możliwa była łatwa identyfikacja obu stron transakcji oraz samego auta.

Pamiętaj jeszcze o... zeznaniu podatkowym

Owszem, zmiana właściciela auta zwykle kojarzy się - zresztą całkowicie słusznie - z faktem, że kupujący w większości przypadków zobowiązany jest do zapłaty PCC-3. Ot, wzbogacił się o nowe auto, to trzeba odprowadzić podateczek.

Ale ponieważ żyjemy w kraju, w którym magicznym sposobem wzbogaca się jednocześnie kupujący i sprzedający, to choć sprzedaż auta co prawda nie skutkuje koniecznością zapłaty PCC-3, w niektórych przypadkach trzeba jednak uwzględnić ten fakt i wpisać kwotę z umowy do zeznania rocznego.

Jakie to przypadki? Ano takie, gdy samochód został sprzedany przed upływem 6 miesięcy po zakupie i sprzedało się po wyższej cenie, niż za nie zapłaciłeś. Uwaga: do zeznania (w pole dotyczące dochodów z innych źródeł) wpisuje się właśnie uzyskany dochód, a nie przychód - czyli od otrzymanej za auto kwoty odejmujemy koszt zakupu.

I to by było na tyle. Sprzedawaj i nie zapomnij o terminach.

Tylko spójrzcie na tę radość nowego właściciela.
REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: 2025-05-10T16:10:31+02:00
Aktualizacja: 2025-05-08T20:49:12+02:00
Aktualizacja: 2025-05-07T17:23:18+02:00
Aktualizacja: 2025-05-07T15:07:32+02:00
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA