Szczecin dopłaci swoim mieszkańcom do zakupu samochodów elektrycznych
Wiele wskazuje na to, że samochody elektryczne w Szczecinie będą się cieszyć jeszcze większą popularnością. Miasto wprowadza dopłaty do zakupu takich pojazdów dla osób fizycznych w postaci umorzeń części pożyczek.

Wiele miast na całym świecie uruchamia programy dopłat do pojazdów ekologicznych. Cel jest jasny – chodzi o pozbycie się z ulic samochodów spalinowych.
W Polsce dzieje się tak tylko w jednym miejscu: w Szczecinie.
Z atrakcyjnego wsparcia na zakup samochodów, skuterów i rowerów elektrycznych mogą skorzystać wszyscy mieszkańcy naszego regionu. Taką możliwość daje program pożyczek z częściowym umorzeniem dla osób fizycznych, którego kolejny nabór rozpocznie się w połowie października.
W przypadku zakupu nowego auta umorzenie wyniesie ono 10%. Jeśli oprócz zakupu nowego samochodu, kasacji jest poddawane stare auto, wysokość umorzenia wyniesie 20%.
Wcześniej finansowanie aut elektrycznych odbywało się bez możliwości umorzenia.
Samochody elektryczne w Szczecinie cieszą się coraz większą popularnością.
Do tej pory Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dofinansował zakup 18 samochodów elektrycznych i 10 stacji ładowania o łącznej wartości ponad 2,6 miliona złotych i wsparciu ze środków w wysokości niemal 1,5 miliona złotych.
Dofinansowane przez fundusz nowe stacje są zlokalizowane przy ulicy Kazimierza Przerwy-Tetmajera, przy ulicy Felczaka oraz przy ulicy Klonowica. Oprócz tego Fundusz wsparł finansowo zakup stacji ładowania przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Szczecinie, Komendę Wojewódzką Policji, Uzdrowisko Świnoujście oraz Gminę Miasto Świnoujście.
Co ważne – korzystanie z nowych stacji jest bezpłatne, a zastosowana technologia pozwala na naładowanie baterii do 80% w ciągu pół godziny.
Celem jest czystsze powietrze.
Do Funduszu wpłynęły już wnioski o dofinansowanie kolejnych 2 aut elektrycznych i 2 stacji ładowania. Łącznie z nimi, liczba dofinansowanych samochodów wyniesie 20, a stacji ładowania – 12.
Władza Szczecina mówią wprost – miasto dąży do ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych gazów i pyłów, a w konsekwencji do rozwiązania problemu smogu. Pomoc w zakupie samochodów elektrycznych wydaje się być dobrą drogą. Czy ten pomysł wprowadzą w życie także inne miasta? Oby!