REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

Nowa Toyota Camry może mieć kolor rodem z czasów eurodance. Czy moda na lata 90. powinna wrócić?

Lata 90. wracają w ubraniach albo w muzyce. Ale czy powinniśmy tęsknić za ich estetyką również w motoryzacji? Zastanawiałem się nad tym, oglądając Toyotę Camry pokrytą lakierem z czasów "Młodych Wilków".

28.04.2024
14:10
Nowa Toyota Camry może mieć kolor rodem z czasów eurodance. Czy moda na lata 90. powinna wrócić?
REKLAMA
REKLAMA

Srebrny, szary, srebrny, srebrny, szary. Rzut oka na parkingi jeszcze niedawno owocował tak bardzo monochromatycznym widokiem, że oglądający mógł zacząć się zastanawiać, czy przypadkiem nie zamienił się wzrokiem ze swoim psem. Szarości, ewentualnie „urozmaicone” o czerń i biel, dominowały. Raz, że kochali je klienci. Niekoniecznie chcieli się wyróżniać, a zamiast na krzykliwość stawiali na to, by „nie było widać, że jest brudny”. Dwa, że same marki niespecjalnie oferowały nabywcom ciekawsze odcienie. Może gdzieś w gamie pałętał się czerwony albo bordowy, ale poza tym - szaro jak na osiedlu z PRL przed termomodernizacją.

Teraz nadeszła termomodernizacja

O ile jednak bloki pomalowane na jaskrawe kolory prezentują się zazwyczaj okropnie i szpecą okolice, o tyle samochody w żywszych barwach potrafią cieszyć oko. Rewolucja zaczęła się od góry - najpierw to bogaci kupujący zaczęli wybierać swoje modele sportowe albo luksusowe SUV-y w kolorach cukierków Skittles. Potem kompakty, mniejsze SUV-a, a także auta miejskie zaczęły być lakierowane mniej depresyjnie.

nowe bmw 4
I to jest jakieś.

Wybór w gamie większości modeli jest już zupełnie przyzwoity. Większość nowych modeli ma „firmową” barwę, w której prezentowany był w premierowych materiałach prasowych. Często jest ciekawa. I często w stylu retro.

Kolory sprzed lat wracają

Ciemna zieleń jeszcze niedawno była całkiem niemodna. Dziś wraca do łask i znowu jest uznawana za odcień z klasą, dodający elegancji. Wracają też odcienie pastelowe. Nowa Toyota Land Cruiser może być nie tylko czarna czy biała, ale także błękitna albo beżowa, w odcieniu rodem z terenówek sprzed pół wieku. Podobny lakier można zobaczyć też na Mercedesach klasy G.

Więcej o kolorach:

Lata 50, 60, a także 80. w designie wracają. Co z 90-tymi? Każda wystawa sklepu z młodzieżowymi ubraniami jest wypełniona ciuchami jak sprzed 25-30 lat. Znowu modne są wąskie okulary przeciwsłoneczne, a hity w radiu brzmią (choć, niestety, nie wszystkie) jak ze składanki, którą puszczaliście sobie z walkmana na koloniach.

Ale w motoryzacji lata 90. nie są kochane

Być może jest jeszcze trochę za wcześnie na taki powrót? A może zaraz renesans lat 90. się rozpocznie? Ówczesne kształty i detale raczej powinny wyglądać nadal dobrze. Co z kolorami? Wiele z nich na pewno wpisze się we współczesne mody. Był jednak jeden, który trzy dekady temu robił wielką karierę, a potem zniknął.

Mowa o turkusowym i wariacjach na jego temat. Opel Astra I, Ford Focus I, Nissan Primera, BMW E36, Volvo S40, Honda Civic, Renault Laguna… mógłbym tak wymieniać do rana i nadal nie skończyłyby mi się auta z lat 90, które mogły być turkusowe. Ten kolor jednak odszedł do lamusa - tak w motoryzacji, jak i w ubraniach. Nie byłem jego fanem, więc chciałbym powiedzieć, że może to i dobrze.

toyota camry kolor

Nowa Toyota Camry znowu może być turkusowa

OK, czekam aż ktoś się przyczepi i napisze, że to wcale nie jest turkusowy. Być może. Przyznacie jednak, że auto pokazane niżej zostało pomalowane lakierem, który mocno kojarzy się z latami 90. Zwłaszcza w słońcu widać, że to nie jest zwykły "niebiesko-zielonkawy".

REKLAMA
toyota camry kolor

Nie jestem pewien, czy taki odcień będzie występować w polskiej ofercie Camry. Postawiłbym na „nie”. Ale czy jest ładny? Czyżby zagościł w palecie tej Toyoty, by skusić konserwatywnych klientów, którzy niekoniecznie podążają za nowymi modami? A może to początek nowej mody? Ten tekst powstał głównie po to, by pokazać wam interesujący „retro” odcień lakieru i zapytać was, co o nim sądzicie. Przypomina wam się smak oranżady w proszku, a pod nosem automatycznie zaczynacie nucić „All That She Wants” zespołu Ace of Base, czy może zamykacie oczy z obrzydzeniem? Czy ten kolor powinien wrócić? Ja nie jestem przekonany.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA