REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Nowy Opel Astra Sports Tourer – krótszy, a jakby większy

Debiutuje dziś, ale w salonach pojawi się w połowie przyszłego roku – oto nowy Opel Astra Sports Tourer, czyli kombi.

01.12.2021
7:02
Nowy Opel Astra Sports Tourer – krótszy, a jakby większy
REKLAMA
REKLAMA
Nowy Opel Astra kombi

Gdyby ten artykuł miał zmieścić się na Twitterze wyglądałby tak:

Nowy Opel Astra Sports Tourer – bagażnik jak w Peugeocie 308 SW, napędy jak w 308 SW, wymiary nadwozia i wyposażenie też jak w 308 SW, za to wygląd – zupełnie nie jak 308 SW. W salonach pod koniec wiosny 2022 r.

Zostałoby jeszcze miejsce na obowiązkowe „Sprzedam Opla”.

I w zasadzie to wyczerpywałoby temat tej premiery, ale skoro nie koncentrujemy się na ćwierkaniu, zużyjemy trochę więcej znaków, żeby wyjaśnić że:

Nowy Opel Astra kombi jest większy od hatchbacka

To żadne odkrycie, ale w tym przypadku mówimy nie tylko o dłuższym tylnym zwisie, ale i o powiększonym rozstawie osi. Rozstaw wzrósł o 57 mm, co przełoży się zapewne na przestronniejszą kabinę. Całe auto ma 4,64 metra długości – 27 cm więcej niż hatchback.

Nowy Opel Astra kombi

Nowy Opel Astra kombi jest mniejszy od starego Opla Astry kombi

Model schodzący ma aż 4,7 metra długości, ale nie ma na co narzekać, bo w związku zastosowaniem zupełnie innej platformy i opracowaniem nadwozia na nowo, debiutująca właśnie Astra kombi jest przestronniejsza. Ma rozstaw osi dłuższy o prawie 7 cm i znacznie krótszy przedni zwis. Jednym z efektów tej przemiany jest znacząco większa przestrzeń ładunkowa. W poprzedniej Astrze bagażnik miał 540 litrów, w nowej – aż 608.

Nowy Opel Astra Sports Tourer

Czyli dokładnie tyle, co w Peugeocie 308 SW

308 i Astra to bliźniaki dwujajowe – różnie wyglądają, ale mają ze sobą wiele wspólnego. Pojemność bagażnika – w obu przypadkach 608 l w wariancie 5-miejscowym i 1 634 przy złożonych oparciach kanapy (można je dzielić 40/20/40). W przypadku wersji plug-in hybrid, bo i w takiej będzie dostępna Astra – odpowiednio 528 i 1574 l.

Nowy Opel Astra Sports Tourer

PHEV będzie dostępny w wersji 180 i 225-konnej, w obu przypadkach oparty o silnik 1.6. Wersje bezprądowe napędzać ma 1,2-litrowa jednostka o mocy 110 lub 130 KM albo 1,5-litrowy diesel o mocy 130 KM. Nie zgadniecie – znowu jak w 308 SW.

Nowy Opel Astra Sports Tourer

I skoro Peugeot mówi otwarcie o tym, że w 2023 możemy się spodziewać debiutu elektrycznej 308-ki, to nic nie stoi na przeszkodzie, żeby założyć, że Astra też dostanie taką wersję. Francuskie media podają jeszcze, że rok później Astra może pojawić się też w ucrossoverowionej wersji Country Tourer. Bo crossoverów nigdy dość.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA