REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Tania Tesla nie powstanie. Firma ma nowy cel

Wyczekiwany od dawna najtańszy model Tesli, jeszcze tańszy od Modelu 3 i Y, nie powstanie. Zgodnie z najnowszymi informacjami amerykańskiej marce plany pokrzyżowali Chińczycy.

05.04.2024
16:31
Tania Tesla nie powstanie. Firma ma nowy cel
REKLAMA
REKLAMA

Jak podaje Reuters, powołując się na trzy niezależne źródła, Tesla ostatecznie anulowała wszystkie plany związane z produkcją modelu, który miał uzupełnić gamę marki i pełnić rolę najtańszego elektrycznego samochodu w ofercie. Plotek na jej temat było sporo - zaczynając od tego, że mogła się nazywać Model 2, przez pokazywanie nawet jej zamaskowanej sylwetki, a kończąc na tym, że miała kosztować 25 000 dol., czyli dziś byłby to odpowiednik niecałych 100 000 zł.

Właściwie to nawet nie ograniczano się do plotek, bo część zapowiedzi miała charakter zdecydowanie oficjalny, wliczając to deklaracje, że nowe, tańsze auto miałoby trafić do produkcji w ciągu 3 lat od 2020 r.

Nic takiego się jednak nie stało i nie stanie.

Tania Tesla pokonana przez Chińczyków

Zgodnie z informacjami podawanymi przez Reutersa, Tesli za mniej niż 100 000 zł stanęły na drodze chińskie produkty, a dokładnie "zalewające rynek" samochody elektryczne za 10 000 dol.". Najwyraźniej przy takiej konkurencji tworzenie samochodu, który byłby prawdopodobnie co najmniej 2,5x droższy, nie miało już z perspektywy firmy większego sensu.

Ostateczna decyzja została prawdopodobnie podjęta jeszcze w lutym tego roku, natomiast na początku marca wstrzymane zostały wszystkie zamówienia u dostawców obsługujących ten projekt, z kolei pracownicy zajmujący się tanią Teslą otrzymali wiadomości z podziękowaniem za włożoną pracę.

Jeśli więc ktoś liczył, że kupi nową Teslę taniej niż Tesla Model 3 - czas o tym zapomnieć.

Co zamiast Tesli Model 2?

Autonomiczna jazda, a dokładniej tzw. robotaksówki. Nie wiadomo niestety, kiedy można się spodziewać prezentacji takiego pojazdu - nie mówiąc już o debiucie. Według Reutersa póki co nie jest jeszcze znany szczegółowy model biznesowy w przypadku autonomicznych taksówek.

Gdyby ktoś nie chciał więc czekać na to, że po kliknięciu przycisku w aplikacji przyjdzie po niego taksówka bez kierowcy - musi kupować to, co już jest w ofercie, bo wygląda na to, że przesadnie szybko nic nowego do niej nie dołączy. Oby tylko robotaksówka okazała się trochę bardziej udanym pomysłem niż tunele dla samochodów, o Hyperloopie nie wspominając.

Aktualizacja:

REKLAMA

Elon Musk wydał oficjalne oświadczenie w sprawie informacji podanych przez Reutersa:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA