REKLAMA

Brak miejsca na pieczątkę i już płacz. Kierowco, otrzyj łzy

Dowód rejestracyjny to najważniejszy dokument samochodu, jaki musi posiadać kierowca. W nim znajdziemy też potwierdzenie, że samochód może legalnie poruszać się po drogach - jednak kwestia umieszczanych w nim pieczątek może wywoływać pewne obawy.

Brak miejsca na pieczątkę i już płacz. Kierowco, otrzyj łzy
REKLAMA

Taka sytuacja: chcesz pojechać na przegląd, przyjeżdżasz na stację kontroli pojazdów, wyciągasz dowód rejestracyjny (pierwszy raz od roku - bo po co miałbyś to robić), a tu zonk - nie ma miejsca na pieczątkę. Wiesz, że twoje auto to nie rzęch i na pewno przejdzie przegląd. Ale co z tego, jak diagnosta nie ma jak go podbić? Spokojnie, to wcale nie jest nic strasznego - ale po kolei.

Dowodu rejestracyjnego przy sobie mieć nie musisz

W codziennym ruchu ulicznym nie musisz mieć przy sobie dowodu - jadąc do pracy czy po zakupy do marketu, może sobie bezpiecznie leżeć w domu. Jeżeli zatrzyma nas policjant na kontrolę, to po prostu mówimy, że dowód został w domu bądź w pracy. I tyle. Można też "wyrobić sobie" dowód elektroniczny w aplikacji mObywatel.

Taki stan rzeczy trwa od 1 października 2018 roku - nie trzeba mieć przy sobie ani dowodu rejestracyjnego, ani polisy OC. Oczywiście, z tym pierwszym jest mały wyjątek - dowód rejestracyjny trzeba fizycznie mieć ze sobą na badaniu technicznym. Nawet jeżeli jest on dodany do aplikacji mObywatel, to nie wystarczy. Podobnie kwestia wygląda przy wyjazdach za granicę czy kupnie/sprzedaży samochodu.

A co jak zabraknie miejsca na pieczątki

Wróćmy jednak do początku artykułu - co jeżeli jedziemy na przedłużenie rejestracji, mamy ze sobą dowód, ale w nim już wszystkie sześć miejsc na pieczątkę zostało zapełnione? To też nie jest powód do paniki.

Brak miejsca na pieczątkę w dowodzie to nic złego - kiedyś trzeba byłoby udać się do urzędu i wymienić dokument na nowy, "czysty". Ale obecnie - a dokładniej od 4 grudnia 2020 roku - nie ma takiej potrzeby. Diagnosta również nie ma obowiązku "podbijania" nam dowodu pieczątką - wystarczy zaświadczenie o przeprowadzeniu badania z wynikiem pozytywnym. Przeprowadzenie badania będzie miało też ślad w Centralnej Ewidencji Pojazdów, czyli tzw. CEPiK.

Więcej porad znajdziesz tutaj:

Marek Stawski
Redaktor

Od 2024 r. redaktor portalu Autoblog. Zajmuje się tematyką motoryzacji rosyjskiej, chińskiej, a także samochodami klasycznymi i nietypowymi. Po pracy, na imprezach porywa towarzystwo ciekawostkami o fabrycznych oznaczeniach radzieckich samochodów. Miłośnik włoskiej motoryzacji, hawajskich koszul i wszystkiego, co smakuje miętą.