REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Szaleniec w Volvo chciał spowodować karambol na autostradzie. Opatrzność miała inne plany

Nie trzeba nawet być wierzącym, żeby tę sytuację skomentować „to chyba cud”.

10.06.2024
9:48
Szaleniec w Volvo chciał spowodować karambol na autostradzie. Opatrzność miała inne plany
REKLAMA

Zanim przejdę do opisu tej sytuacji, wyjaśnię coś ważnego: za umyślną próbę spowodowania groźnego wypadku powinna być kara więzienia. Taka normalna, z kryminalistami w celi, z więziennym jedzeniem, przeszukaniami i innymi zaletami życia w odosobnieniu. Zapewne sama perspektywa kary i tak nie odstraszyłaby drogowych bandytów, ale już parę programów w TV i opisów w internecie mogłoby zadziałać bardziej skutecznie. „Pan J. zahamował swoim Volvo. Dziś siedzi w więzieniu” – sam bym pisał takie tytuły. I zanim napiszecie że przecież taka kara już jest, za sprowadzanie niebezpieczeństwa w ruchu lądowym (nawet do 8 lat), to jednak jest to bardzo rzadko używane i sąd może takiej kary nie wymierzyć – a ja postuluję, żeby za umyślne manewry tego typu zastosowanie paragrafu 174 kodeksu karnego było obowiązkowe.

REKLAMA

Kierowca niebieskiego Volvo próbował spowodować autostradowy karambol, w którym sam byłby poszkodowany

Zajechał drogę innemu pojazdowi jadącemu lewym pasem i z całej siły zahamował, doprowadzając do gwałtownego zatrzymania całej kolumny aut. W dodatku trudno zrozumieć jego motywy, ponieważ wyprzedził inny pojazd jadący lewym pasem, który... również był w trakcie wyprzedzania, nie pozwalając mu nawet zjechać na prawo. Nie wspomnę już też o ciężarówce włączającej się do ruchu na prawym pasie z pasa rozbiegowego. Ja w takim przypadku też zjeżdżam na lewy pas, żeby pozwolić kierującemu tirem bezpiecznie zająć pas prawy. Ogólnie z filmu wyłania się sytuacja gęstego ruchu, w której nie da się jechać cały czas z gazem w podłodze, bo trzeba byłoby anihilować innych uczestników. Mimo wszystko kierowca niebieskiego Volvo decyduje się na agresywny manewr zajechania drogi losowemu samochodowi w kolumnie na lewym pasie i hamuje do zera.

Do karambolu zabrakło jakieś 5 centymetrów

O ile kierujący BMW, który miał być „ukarany” przez kierowcę Volvo (w sumie nie wiadomo za co, skoro wyprzedzał lewym pasem), zdążył się zatrzymać odpowiednio wcześniej, o tyle dwa inne samochody z tej samej kolumny niemal wpadły na zatrzymane BMW. Był to Peugeot i drugie BMW, które minęło unieruchomiony pojazd przed nim o parę centymetrów. Kierowcy obydwu tych samochodów wpadli na pas zieleni po lewej stronie jezdni, co i tak trzeba uznać za cud – a raczej za przejaw ich dobrego refleksu i opanowania sytuacji. Zwracam uwagę, że gdyby doszło do wypadku, to osoby w nim poszkodowane byłyby zupełnie przypadkowe

Nie wyobrażam sobie, by tej sytuacji móc nie zgłosić

Sam próbowałem rozszyfrować tablice Volvo, ale widać na nich głównie dziewiątki. Po krótkich poszukiwaniach w internecie natrafiłem jednak dość łatwo na te tablice. Było to proste, ponieważ kierowca Volvo już dosłużył się drugiego miejsca w rankingu najgorszych kierowców na tablica-rejestracyjna.pl. Niestety, obawiam się że nie doczekamy się informacji o zakończeniu tej sprawy – stawiam na grzywnę za niewskazanie sprawcy. Jest to kilka tysięcy złotych, które wykupuje nas od kary więzienia, utraty prawa jazdy i skończenia z wyrokiem za przestępstwo umyślne. I znowu dochodzimy do momentu, w którym karę powinien ponosić właściciel pojazdu – albo wskazuje komu użyczał, albo sam bierze całą odpowiedzialność na siebie.

Na koniec tylko dwa przypomnienia dla osób planujących podobne manewry

Przypomnienie numer jeden: jesteś nagrywany/a. Należy uznać to za stan domyślny.

Przypomnienie numer dwa: w Polsce mamy ruch prawostronny. Jeśli jedziesz lewym pasem, ale nikogo nie wyprzedzasz, tylko próbujesz zepchnąć innego jadącego, to popełniasz wykroczenie. Należy zmienić pas na prawy i nie interesować się tym, że ktoś inny jedzie lewym.

Właściwie to trzy przypomnienia, bo trzecie jest dla pozostałych kierowców, którzy nie mają schorzenia umysłowego kierowcy Volvo – trzymajcie odstęp. Nigdy nie wiecie, kto jest nienormalny.

REKLAMA

zdjęcie główne: Pixabay - Geralt

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA