REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Zielone światła nie zwalnia z zachowywania ostrożności. Ci policjanci już to wiedzą, niestety

Mam kilka przemyśleń z poświątecznej jazdy po Polsce, ale muszę odłożyć je na półkę, bo ten wypadek z udziałem policjantów jest ponadczasowy. Zielone światło nie zwalnia z ostrożności.

02.04.2024
11:29
Zielone światła nie zwalnia z zachowywania ostrożności. Ci policjanci już to wiedzą, niestety
REKLAMA
REKLAMA

Gdy uczy się dzieci przechodzić przez ulicę, a przynajmniej tak mnie uczono, nakazuje się im spojrzeć w lewo, potem w prawo, a następnie znowu w lewo. Dzieciom trudno aż taką ostrożność zrozumieć, po co patrzeć drugi raz w lewo, skoro przed chwilą nic z tej strony nie jechało. Jeśli ktoś za młodu nauczy się rozglądać na drodze zawsze i wszędzie, może zachować zdrowie. Kierowca radiowozu z filmu zachował się poprawnie, a i tak doszło do poważnego wypadku. Nawet na zielonym świetle warto się rozglądać.

Wypadek z udziałem radiowozu

Na filmie kanału Stop Cham widzimy, jak policjanci w Volkswagenie Caddy oczekują na skrzyżowaniu na możliwość przejazdu. Ruszają, gdy włącza się światło zielone. Gdy już się wydaje, że nic się nie wydarzy, uderza w nich pojazd marki Seat. Wydaje się, iż poruszał się z bardzo wysoką prędkością. Kierowca zignorował obowiązujące go czerwone światło. Zahaczył jeszcze Peugeota wjeżdżającego na skrzyżowanie i uszkodził infrastrukturę drogową. Ostatecznie sam wylądował w rowie.

Uderzenie było potężne, radiowóz został mocno uszkodzony, co widać na filmie. Jak dowiadujemy się z opisu filmu, w zdarzeniu wzięło udział 5 osób, a wszyscy byli trzeźwi.

Ostrożność na zielonym świetle

Taki nawyk wyrobiłem w trakcie jeżdżenia jednośladem po stolicy. Zawsze rozglądać się na skrzyżowaniu, nawet gdy światło jest zielone. Gdyby na miejscu radiowozu był mniej chroniony uczestnik ruchu drogowego, wypadek mógłby okazać się dla niego śmiertelny. Warto rozglądać się nawet na zielony świetle, niezależnie od przepisów, a te wyglądają tak.

Ustawa — prawo o ruchu drogowym szczególną ostrożność definiuje tak:

ostrożność polegającą na zwiększeniu uwagi i dostosowaniu zachowania uczestnika ruchu do warunków i sytuacji zmieniających się na drodze, w stopniu umożliwiającym odpowiednio szybkie reagowanie

Z przepisów dowiemy się, że szczególną ostrożność musimy zachować na skrzyżowaniu.

Kierujący pojazdem, zbliżając się do skrzyżowania, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność i ustąpić pierwszeństwa pojazdowi nadjeżdżającemu z prawej strony, a jeżeli skręca w lewo – także jadącemu z kierunku przeciwnego na wprost lub skręcając mu w prawo.

Na kursie prawa jazdy dowiemy się też, że zielone światło nie zwalnia nas z obowiązku zachowania szczególnej ostrożności. Jest nawet takie pytanie egzaminacyjne, które traktuje o zielonym świetle, szczególnej ostrożności i przejściu dla pieszych. Zielone światło nie powoduje, że możemy przestać szczególnie uważać.

Zwykła ostrożność jest zdefiniowana również niezbyt precyzyjnie.

Uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie.

REKLAMA

Ten obowiązek można podsumować tak. Trzeba zawsze uważać. W zasadzie należałoby to odczytać kierowcy Seata, a nie pisać o zachowywaniu ostrożności na zielonym świetle. Niestety drobny nawyk, by rozglądać się często i nie ufać nikomu, może ocalić nas przed kłopotami.

Do kierującego radiowozem oczywiście żadnych pretensji mieć nie można. Nie wiadomo nawet, czy krótkie zerknięcie w prawą stronę pozwoliłoby dostrzec pirata drogowego. Warto jedynie pamiętać, że nawet na zielonym świetle lepiej jest zachowywać ostrożność, niezależnie od tego, jak opisana jest w przepisach.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA