1. Autoblog
  2. Lokowanie produktu

Poznaj nową Skodę Superb. Ma jeszcze więcej miejsca w środku. Parasolka wciąż jest na swoim miejscu

Lokowanie produktu

Nowa generacja Skody Superb oferuje jeszcze więcej miejsca od poprzednika. Jest też bardziej oszczędna i nowocześniejsza. Sprawdź, czym się wyróżnia.

16.01.2024
13:00
skoda superb 2024

W tym roku minęły 23 lata, odkąd nazwa Superb powróciła. Model klasy średniej, nawiązujący swoim „imieniem” do luksusowej Skody z lat 1934-1943, na tyle mocno wgryzł się w krajobraz polskich dróg i parkingów, że trudno już sobie wyobrazić, że kiedyś go nie było. Na ulicach możemy spotkać jego trzy generacje, a teraz do salonów trafia czwarta. Czym się wyróżnia? Zapraszam na krótką podróż do świata Superba numer cztery.

Skoda Superb od zawsze słynęła z przestronności

„Ale tu dużo miejsca na nogi!” – te słowa byłyby na pewno wysoko na liście tekstów najczęściej wypowiadanych przez pasażerów drugiego rzędu Superbów. Dzięki pokaźnej długości, sporemu rozstawowi osi i świetnemu rozplanowaniu przestrzeni, Skoda miała mnóstwo miejsca z tyłu – na tyle, że pod względem wygody mogła bez problemu rywalizować z modelami wyższych klas. Jak jest w najnowszej generacji? Niektórym może być w to trudno uwierzyć, ale… lepiej.

nowa skoda superb technologia

Nowy Superb urósł. Mierzy teraz o 40 mm więcej niż poprzednik (w przypadku wersji Combi) i o 43 mm więcej w Liftbacku. Stał się też wyższy. Co to oznacza? Jeszcze większą przestrzeń na nogi i głowę. Większy stał się też bagażnik w obydwu wersjach. Pomieści wszystkie bagaże rodziny podczas wyjazdu na wakacje albo na narty, ale gdyby nadeszła pora na przeprowadzkę… Superb też się sprawdzi.

Zajrzyjmy do wnętrza

Schowki, półki, indukcyjne ładowarki i sprytne rozwiązania – oto zalety nowego Superba pod kątem praktyczności. Telefon prywatny i służbowy, kubek ulubionej kawy, pilot do bramy, bilet na parking, a może i zabłąkana zabawka dziecka? To wszystko ma w Superbie swoje miejsce.

Wygodna jest także obsługa auta. Wszystkie potrzebne informacje wyświetlają się na dwóch ekranach. Ten za kierownicą ma 10 cali, a ten na desce rozdzielczej, w zależności od wersji, 10- lub 13 cali. W nowym Superbie można też – po raz pierwszy w historii modelu – zamówić wyświetlacz head-up.

skoda superb 2024

Niektórzy nie przepadają za obsługą kluczowych funkcji z poziomu ekranu dotykowego. Mam dla nich dobrą wiadomość. Klimatyzacją można sterować za pomocą pokręteł. Czy tylko nią? Niekoniecznie – to wielofunkcyjne, inteligentne przełączniki. Można wybierać, czy mają w danej chwili odpowiadać np. za głośność radia czy podgrzewanie foteli. Wszystko w zależności od potrzeb i… humoru.

Jakie silniki ma nowa Skoda Superb?

Dzisiejsze czasy są naprawdę interesujące pod względem mnogości wyboru typów napędu. Z jednej strony cała branża stopniowo przekonuje się do elektryfikacji, z drugiej wciąż jeszcze nie brakuje klientów, którzy nie chcą lub nie mogą przekonać się do hybryd. Superb zadowoli… każdego.

nowa skoda superb technologia

Zacznijmy od jednostek spalinowych. Jeżeli wolisz tradycyjne rozwiązania, z pewnością spodoba ci się któryś z motorów TSI. Mają układ miękkiej hybrydy, który obniża zużycie paliwa i sprawia, że auto płynnie włącza silnik (co ma szczególne znaczenie przy używaniu układu start-stop). Podstawowa jednostka ma pojemność 1.5 i moc 110 kW. Mocniejsze są silniki 2.0 TSI (150 i 195 kW). Ten ostatni zapewnia już iście sportowe wrażenia.

Nowa Skoda Superb może mieć też silniki Diesla

nowa skoda superb technologia

Motory wysokoprężne wciąż doskonale się sprawdzają – zwłaszcza u kierowców, którzy regularnie pokonują długie trasy. Diesel przekonuje do siebie momentem obrotowym i niskim spalaniem. Motory 2.0 TDI osiągają 110 lub 142 kW. Topowe odmiany – zarówno benzynowe, jak i zasilane olejem napędowym – mają napęd na cztery koła. Wszystkie wersje mają skrzynie automatyczną DSG.

Dostępna jest także hybryda

Superb plug-in ma silnik benzynowy 1.5 TSI „zgrany” z jednostką elektryczną. Moc takiego układu to 204 KM, a zasięg elektryczny sięga tu 100 km! To oznacza, że można dojeżdżać do pracy, przedszkola czy sklepu korzystając w całości z energii elektrycznej, a silnik spalinowy włączać dopiero wtedy, gdy wyrusza się w trasę.

skoda superb 2024

Nowa Skoda Superb wyróżnia się też najnowocześniejszymi systemami wspomagającymi kierowcę. Ułatwią parkowanie, zapobiegną niebezpieczeństwu przy zmianie pasa i pomogą w jeździe na dalekie dystanse. Z kolei opcjonalne zawieszenie adaptacyjne DCC Plus poprawi zachowanie auta w zakrętach i dostarczy uśmiechu na twarzy podczas szybszej przejażdżki.

Nowa Skoda Superb jest po prostu wyjątkowo dopracowana

Jest jeszcze przestronniejsza i bardziej komfortowa od poprzednika, ma bardziej ekonomiczne silniki, poprawiono jej aerodynamikę (co wpływa na ograniczenie hałasu i spalania), a także udoskonalono technologię. Przykładowo – reflektory Matrix LED zapewniają tu o 40 proc. więcej światła. Najlepiej przekonaj się sam, co potrafi nowy Superb. A na koniec warto dodać, że najmilszy gadżet – czyli parasolka w drzwiach – wciąż tam na ciebie czeka.

Materiał powstał we współpracy z marką Skoda

Lokowanie produktu
Najnowsze
Zobacz komentarze