REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Nie musisz płacić abonamentu za radio w aucie. Wystarczy spełnić dwa warunki

Przepisy nie pozostawiają wątpliwości – radioodtwarzacz w samochodzie również podlega pod abonament RTV. To 81 zł rocznie, ale bardzo możliwe, że wcale nie musisz go opłacać.

04.08.2022
14:40
abonament rtv
REKLAMA
REKLAMA

Mowa o art. 2 ust. 1 Ustawy z dnia 25 kwietnia 2005 roku o opłatach abonamentowych, zgodnie z którym za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych pobiera się opłaty abonamentowe. Każdy, kto posiada w domu odbiornik telewizyjny lub radiowy, powinien go zarejestrować na poczcie i opłacać stosowny abonament. To 24,5 zł miesięcznie w przypadku opłaty za telewizor i radio, a w przypadku samego radioodbiornika mówimy o kwocie 7,5 zł na miesiąc.

Obowiązek spoczywa na posiadaczu niezależnie od tego, czy korzysta z odbiornika

Ustawodawcy nie interesuje to, czy słuchamy radia, czy wykorzystujemy odtwarzacz np. do streamingu muzyki z sieci. Jeśli urządzenie jest przygotowane do odbioru sygnału radiowego, to uważa się je za radioodbiornik i podlega ono opłacie abonamentowej.

Abonament RTV dotyczy również odbiorników w samochodach

Odbiornik jest odbiornikiem, przepisy nie precyzują, że obowiązek dotyczy wyłącznie urządzeń wykorzystywanych do użytku domowego. Oznacza to, że należy zarejestrować i opłacać abonament za każdy posiadany pojazd wyposażony w radioodtwarzacz.

dacia sandero radio
Sandero w bazowej wersji nie wygląda, jakby posiadała radioodtwarzacz, a jednak go ma. I opłata się należy.

Żeby nie płacić abonamentu za radio w samochodzie, wystarczy spełnić dwa proste warunki

Co do zasady opłatę abonamentową wnosi się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Zgodnie z art. 2 ust. 5 ustawy o opłatach abonamentowych, niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność, uiszcza się tylko jedną opłatę. Jeżeli więc posiadasz samochód prywatnie i opłacasz abonament RTV za odbiorniki w domu, to nie musisz wnosić kolejnej opłaty za radio w aucie.

Co z tego, że CarPlay. Urządzenie przystosowane do słuchania radia – opłata się należy.

Gorzej, jeśli auto wykorzystujesz w działalności gospodarczej

REKLAMA

Wówczas nie ma zmiłuj. Serwis Bezprawnik nie pozostawia złudzeń: przedsiębiorcy, którzy korzystają z samochodów w ramach prowadzonej działalności, mają obowiązek wnosić opłatę za każdy pojazd osobno. Jeśli auto jest na liście środków trwałych – należy zarejestrować odbiornik i wnosić stosowne opłaty. Obowiązek ten ciąży również na tych, którzy korzystają z auta w ramach leasingu, czy wynajmu. Jeśli w umowie z bankiem, czy funduszem leasingowym nie doprecyzowano tego elementu, przyjmuje się, że obowiązek ciąży na użytkowniku.

Nie mówię, że to mądre i sprawiedliwe, opisuję tylko stan faktyczny, zgodnie z którym każdy praworządny obywatel powinien ponosić narzuconą przepisem opłatę. I do tego trzeba pamiętać o tym, by przy sprzedaży auta taki odbiornik wyrejestrować – na poczcie lub online. Póki tego nie zrobimy, należy wnosić opłatę, a za zaniechanie grozi kara w wysokości 30-krotności miesięcznego abonamentu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA