REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Klasyki /
  3. Historia

Zagato obchodzi swoje 100-lecie. Oto kilka mniej znanych dzieł tego studia

W tym roku Zagato obchodzi 100-lecie swojego istnienia. Z tej okazji przyjrzyjmy się kilku mniej znanym dziełom tego włoskiego studia stylistycznego.

10.05.2019
11:05
Zagato najciekawsze modele
REKLAMA
REKLAMA

Włosi są narodem wysoce zasłużonym dla motoryzacji. To właśnie stamtąd pochodzą tak znakomite studia jak Pininfarina czy Giugiaro. Kolejnym dużym graczem jest właśnie Zagato, założone w Rho w Lombardii w 1919 r. Obok dzieł takich jak zjawiskowe Alfy Romeo 6C i 8C, majestatyczne Bristole 406 i 407 czy sympatyczny Fiat 500 Coupe, Zagato ma też na koncie wiele mniej znanych i nierzadko kontrowersyjnych projektów. Oto niektóre z nich.

Shelby GT350 Zagato

Zagato najciekawsze modele

To najprawdopodobniej jedno z mniej udanych dzieł Włochów. Mniejsza o przód auta, który mimo wszystko jeszcze jakoś wygląda. Gorzej wypada tylna część nadwozia, a konkretnie tylna szyba. Zastosowano sporą „kopułę” w miejscu standardowego elementu, co z profilu wygląda jeszcze całkiem dobrze. Gorzej jest, gdy popatrzymy na auto od tyłu - pod szybą jest połać blachy, na której można by było zaparkować kolejnego Mustanga.

Zagato najciekawsze modele

Mustang został przerobiony przez Zagato w 1966 r., gdy Ford wysłał jeden egzemplarz auta do tego studia. Zaledwie 8 lat później znaleziono go... na złomie. Po wyciągnięciu go stamtąd początkowo służył do amatorskich wyścigów - jeździł w nich aż do późnych lat 80. XX w. Potem pojazd został sprzedany aktualnemu właścicielowi, który okazjonalnie pojawia się za jego kierownicą na różnych imprezach motoryzacyjnych w Europie. Mustang Zagato nigdy nie popłynął z powrotem do Stanów Zjednoczonych.

Zagato Aster Coupe

Znany też jako Fiat 132 Aster Zagato. W sumie powstały 2 sztuki tego ciekawego, niewielkiego auta. Nie były one identyczne: pierwszy egzemplarz, zaprezentowany w 1972 r. na Turyńskim Salonie Samochodowym, miał otwierane przednie reflektory, podczas gdy druga sztuka (pokazana w Genewie w 1973 r.) zamiast tego miała charakterystyczną przezroczystą osłonę na niemal całą szerokość przedniego pasa - element ten nieco może przypominać rozwiązania z Citroena SM czy też Renault Alpine A310.

Zagato najciekawsze modele

Najciekawszy jest jednak bok nadwozia, wyglądający trochę jak przeróbka w programie graficznym - polakierowana część auta jest w środkowej części wyraźnie obniżona, przez co szyby boczne są dość spore, a tylne słupki wyjątkowo potężne na tle filigranowej reszty nadwozia.

Obie sztuki wyposażono w seryjny, fiatowski silnik o pojemności dwóch litrów.

Ferrari 348tb Zagato Elaborazione

Myśleliście, że tylko Gemballa i Koenig Specials miały na koncie jaskrawożółte auta sportowe? No to proszę: oto 348tb Zagato Elaborazione, które powstało w 10 egzemplarzach (choć fakt faktem, nie wszystkie były w takim kolorze). Auto ma paskudny okropny oryginalny przód, podobnie zmodyfikowany tył, a także usunięte charakterystyczne „żaluzje” z tylnych lamp i z drzwi. Pojawił się też typowy dla Zagato dach z podwójnym wybrzuszeniem, a także pokrywa silnika ze szklanym „oknem”, dzięki któremu można było podziwiać 3,4-litrowe V8 bez otwierania tejże pokrywy. Samo Ferrari wpadło na podobny pomysł dopiero w 2000 r., prezentując 360 Modenę.

Oprócz powyższych zmian, każde takie Ferrari 348 mogło się pochwalić także felgami O-Z Racing i szlachetniej wykończonym wnętrzem. Mechanika pozostała nietknięta względem aut seryjnych.

Co ciekawe, jeden z tych 10 egzemplarzy jest aktualnie na sprzedaż - aukcja, podczas której samochód będzie można kupić, odbędzie się 25 maja. Jest to prototypowa sztuka, zaprezentowana w Genewie w 1991 r. Samochód od nowości jest w rękach jednego właściciela i przejechał jak dotąd 19500 km. Gorzej z ceną - przewiduje się, że osiągnie wartość z przedziału od 180 do 220 tys. euro.

Lancia Hyena

Hyena powstała na bazie Delty HF Integrale 16V. Pokazane w Brukseli w 1992 r. auto przejęło z Delty m.in. układ napędu na obie osie i 2-litrowy silnik z turbodoładowaniem. Na potrzeby nowego coupe jednostkę napędową wzmocniono do 250 KM. Największa zmiana względem Delty to oczywiście nadwozie, które zdecydowanie zrywa ze stylistyką z przełomu lat 70. i 80. XX w. Dzięki wykorzystaniu aluminium i włókna węglowego, auto zrzuciło blisko 200 kg. Wraz ze wzmocnionym silnikiem pozwala to na sprinty do 100 km/h w czasie 5,4 s.

Zagato najciekawsze modele

Lancia Hyena miała sporego pecha - najpierw Fiat wyciągnął wtyczkę i chciał zakończyć projekt, a gdy Marco Pedracini z Zagato i jego wspólnik, Paul V.J. Koot, przejęli gotowe auta i rozpoczęli produkcję, udało się zbudować tylko 24 egzemplarze. Za główny powód takiego stanu rzeczy uważa się zbyt wysoką cenę coupe Lancii - dysponując podobną kwotą, można było wyjechać z salonu nowym Porsche 911.

Zagato najciekawsze modele
Tony Harrison from Farnborough, UK;cropped, sticker removed and plates anonymized by uploader Mr.choppers [CC BY-SA 2.0], via Wikimedia Commons

Autech Stelvio, Autech Gavia

Fani samochodów japońskich z pewnością kojarzą firmę Autech - jest to założone w 1986 r. przedsiębiorstwo zajmujące się tuningiem Nissanów.

Za bazę do skonstruowania modeli Stelvio (z 1989 r.) i Gavia (1993 r.) posłużył Nissan Leopard, ale seryjny silnik VG30DET w Autechu Stelvio wzmocniono do ok. 280-320 KM, a w modelu Gavia wymieniono na podwójnie turbodoładowaną jednostkę VG30DETT z Nissana 300ZX.

Zagato najciekawsze modele
Autech Nissan Stelvio Zagato, fot. garage-italya.co.jp

Oba modele są do siebie dość podobne, choć Stelvio jest nieco ciekawsze, głównie za sprawą nietypowych lusterek zabudowanych nad przednimi błotnikami - z tego motywu zrezygnowano w Gavii. W obu tych autach zastosowano koła z charakterystycznymi wlotami powietrza pomagającymi chłodzić hamulce.

Zagato najciekawsze modele
Autech Nissan Gavia Zagato

Powstały 104 sztuki Autecha Stelvio (według innych źródeł: 80), co wbrew pozorom nie jest aż tak beznadziejnym wynikiem zważywszy na fakt, że auto kosztowało tyle, co 2 egzemplarze... Hondy NSX-R. Autech Gavia to jeszcze rzadszy pojazd - najprawdopodobniej powstało tylko 30 takich aut.

Zagato Raptor

Raptora pokazano we Frankfurcie w 1996 r., po trwających zaledwie 4 miesiące pracach. Konstrukcję samochodu oparto na Lamborghini Diablo VT, z którego Raptor przejął 5,7-litrowy silnik V12 o mocy 492 KM oraz napęd na obie osie. Zagato Raptor miał zdejmowany dach, a żeby wejść do środka, otwierało się nie tylko drzwi, ale całą „skorupę”, obejmującą również dach (jeśli był akurat założony) i przednią szybę.

Zagato najciekawsze modele

Masa własna tego gada to zaledwie 1350 kg, dzięki czemu prędkość maksymalna sięga 330 km/h, a przyspieszenie do 100 km/h zajmuje ok. 4 s. Auto nie ma za to ABS-u.

Powstała tylko jedna sztuka Raptora, choć planowano budowę 50. Znajduje się ona obecnie w prywatnej kolekcji.

Toyota Harrier Zagato

Harrier, bardziej znany u nas jako Lexus RX, również doczekał się wariantu stylizowanego przez włoskie studio projektowe. Ba, nawet dwa razy, ponieważ zmianom poddano zarówno pierwszego Harriera z 1998 r., jak i drugiego - z 2006 r.

Zagato najciekawsze modele

Nie musicie regulować monitorów - proporcje obrazu są takie jak być powinny, podobnie jak złoty kolor felg. Oba Harriery Zagato uzbrojono w poszerzone nadwozia, nowe zderzaki, dodatkowe wloty powietrza i oczywiście szerszy rozstaw kół. Trudno powiedzieć, dlaczego powstała 1. generacja tego auta, nieco więcej wiadomo o nowszym modelu - został on opracowany, by uczcić 50-lecie firmy Toyopet, jednego z największych dealerów Toyoty w Japonii. Produkcja była limitowana - nowszego Harriera powstało tylko 250 sztuk, były dostępne z silnikami benzynowymi 2.4 lub 3.5 i z napędem na przednią oś lub 4x4. Starszy SUV z nadwoziem podrasowanym przez Zagato napędzany był przez 3-litrową V-szóstkę.

REKLAMA
Zagato najciekawsze modele
Toyota Harrier Zagato 2. generacji. Zdjęcie pochodzi z archiwalnego ogłoszenia na portalu BeForward.jp. Felgi w tym egzemplarzu nie są seryjne.

Czy którąś z tych ciekawostek byście przygarnęli? A może wolelibyście opisywaną ostatnią Alfę Romeo SZ lub coś w rodzaju elektrycznego Zagato Zele?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA