REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Oto nowy Opel Grandland. Przestrzeń pod ekranem cię wzruszy

Nowy Opel Grandland jest duży. Reszty można się trochę domyślić, choć widzę tu też w obszarze sterowania temperaturą rzeczy wzruszające.

23.04.2024
7:49
opel elektryfikacja
REKLAMA
REKLAMA

W Oplu nie są na tyle szaleni, żeby zrobić nowego Opla Grandland w wersji wyłącznie elektrycznej. Elektryczna zapowiada się nieźle, ale dostępny będzie też silnik benzynowy, także w elektrycznym partnerstwie. Samochód urósł znacząco, co znacznie ułatwia mi pisanie o tym modelu, bo mogę powtarzać to co jakiś czas. Jeśli można w ciemno obstawiać, że auto będzie miało silnik 1.2 PureTech, Vizor z przodu i znane przełączniki, to trochę obniża poziom kreatywności, a ja się przecież staram.

Jak wygląda nowy Opel Grandland - 2024?

Proszę bardzo, oto nowy Opel Grandland, który jest duży. Nie zapominajmy, jest duży.

nowy opel frontera

A kuku, nabrałem was, to było zdjęcie Opla Frontera. Można się pomylić, ale nie pomylimy się, bo Opel Grandland jest duży i ma Vizor 3D z podświetlanym logo. Oto on.

Opel Grandland 2024

I jeszcze raz on.

Opel Grandland 2024

Już do końca tekstu będzie tylko on i trochę tekstu.

Opel Grandland 2024

Nazwa Opel na klapie bagażnika jest wytłoczona, a nie chromowana, żeby było bardziej eko.

Opel Grandland — wymiary

Nowy Opel Grandland powstał na platformie BEV STLA Medium, w której zmieszczono akumulatory o pojemności 98 kWh. Pozwala to uzyskanie zasięgu na poziomie (i na papierze) 700 km. Mocy ładowania, jaką może przyjąć na stacji ładowania prądem stałym, nie podano. Podano za to wymiary, bo nowy Opel Grandland urósł w każdą stronę. Jego wymiary to:

  • 4650 mm długości
  • 1905 mm szerokości
  • 1660 mm wysokości
  • rozstaw osi wynoszący 2 784 mm.

Pasażerowie podróżujący z tyłu mają o 20 mm więcej miejsca na nogi - to skutek tego wzrostu. Do samochodu można zamontować aż 20-calowe felgi. Tylne siedzenia będą składać się w proporcjach 40:20:40. Uzyskamy wtedy 1641 litrów pojemności bagażnika, ale nie podano, ile będzie bez składania. Fotele będą miały atest EGR, do czego Opel już nas przyzwyczaił. Dostępne będą też światła Intelli-Lux Pixel Matrix HD z ponad 50 000 elementów.

Opel Grandland 2024

Opel Grandland 2024 - silniki

Silniki będą, a rodzaje napędu to nawet trzy. Informacja prasowa trochę skąpi szczegółów. Znamy pojemność akumulatorów wersji elektrycznej, ale już nie moc silnika (zgaduję, że powinno być to więcej niż 156 KM). Wiemy, że hybryda typu plug-in przejedzie na prądzie nawet 85 km i za dużo więcej nie wiemy. Silnik benzynowy występujący w układzie mild hybrid będzie wsparty instalacją z napięciem 48 V i domyślić musimy się już sami, że pewnie będzie miał moc 136 KM, bo będzie to znane 1.2.

Opel Grandland 2024 Vizor

Wnętrze Opla Grandland

Nie jest trudno wyobrazić sobie wnętrze nowego Opla, zanim się go zobaczy. Dwa nachylone do siebie ekrany, przedzielone czarnym polem, znany kształt kierownicy i najbardziej pewny zakład w historii. Można w ciemno obstawiać, jak będą wyglądały przełączniki do zmiany kierunków jazdy. Widziałem je tyle razy we wszystkich auta koncernu Stellantis, że chodzę z pionowym czarnym paskiem przed oczami. W Oplu Grandland są niespodzianki, tego wnętrza bym nie narysował, bez wcześniejszego obejrzenia.

Opel Grandland 2024 wnętrze
REKLAMA

Przełączniki są na miejscu - domagam się powstania takich zakładów sportowych, czy będą przełączniki - wygrałbym majątek. Ekrany też są, ale inaczej ze sobą zestawione. Ten za kierownicą jest niski (będzie HUD), a centralny jest jego powiększoną kopią i schodzą się pod lekkim kątem. Widać na nim możliwość sterowania ustawieniami temperatury, ale jest i wzruszająca niespodzianka. Widać, że ktoś zdecydował się posłuchać głosów klientów i ekranowi towarzyszą fizyczne przełączniki do kontrolowania temperatury we wnętrzu pojazdu. Cieszy to dużo bardziej niż LED-owy pas biegnący w poprzek deski rozdzielczej.

Cena nie jest jeszcze znana, ale znając fantazję koncernu w przypadku ustalania cen wersji elektrycznych i hybrydowych, może być mało skromna. Tym razem może mieć to uzasadnienie, bo auto jest spore, niebrzydkie, a wersja elektryczna zapowiada się godnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA