REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości /
  3. Ciekawostki

Przeszkadza ci ogranicznik prędkości w Volvo? Kup opancerzone XC60, pojedzie 210 km/h

Firma Avus Automobile zaprezentowała opancerzone Volvo XC60 i XC90. To pierwsze nie ma ogranicznika prędkości i zamiast 180 km/h, pojedzie aż 210. I to pomimo dodatkowych 400 kg.

25.11.2020
15:35
volvo xc60 r-design ceny
REKLAMA
REKLAMA

Dziś na myśl o opancerzonych limuzynach i SUV-ach dla VIP-ów przychodzą nam do głowy zwykle BMW i Audi. O Volvo trochę się zapomina. Może ze względu na silniki nowych modeli, które nie mają ośmiu czy dwunastu cylindrów, a tylko cztery? To nie brzmi – dosłownie i w przenośni – jak dobry pomysł do auta obładowanego setkami dodatkowych kilogramów wzmocnień i płyt chroniących przed ostrzałem i wybuchami.

Volvo ma jednak długą „VIP-owską” tradycję, nawet w Polsce

Opancerzone Volvo 760 GLE zostało kupione dla Wojciecha Jaruzelskiego, gdy ten został prezydentem. Generał przesiadł się do szwedzkiej limuzyny z Peugeota. Później Volvo jeździło z prezydentem Lechem Wałęsą, a następnie - aż do 2001 roku - służyło do przewożenia świadków koronnych.

opancerzone volvo XC60
Volvo Jaruzelskiego i Wałęsy, fot. Wistula/Wikipedia.org lic. CC BY 3.0

Wróćmy z głębokich lat 90. do współczesności…

Firma Avus Automobile właśnie pokazała swoje dwa nowe projekty. Mowa o opancerzonych Volvo XC90 i XC60. O ile duży SUV może rzeczywiście kojarzyć się z samochodem dla kogoś bardzo ważnego, o tyle XC60 nasuwa skojarzenia raczej z mamą dowożącą dzieci do szkoły. Ale pewnie i takie osoby mogą czasami potrzebować ochrony.

Ogólnie, nowe projekty Avus Automobile są skierowane raczej do tych VIP-ów, którzy nie lubią rzucać się w oczy. Właściwie to właśnie tak chciałbym żyć, gdybym z różnych względów musiał poruszać się z ochroniarzami i autem opancerzonym…

opancerzone volvo xc60

Opancerzone Volvo XC60 i XC90 mają całkiem długą listę modyfikacji

Nie ma tu sensu wymieniać wszystkich, bo to nie jest portal „życie-w-zagrożeniu.pl”, ale wspomnę tylko m.in. o kuloodpornych szybach grubości 18 mm, wzmocnieniach bocznych, kuloodpornym dachu i spełnianiu norm VR4. To oznacza, że takie Volvo – zarówno XC90 jak i XC60 – wytrzymają co najmniej ostrzał z broni krótkiej, niezależnie od tego, w co i z jakiej odległości strzeli napastnik.

opancerzone volvo xc60

Co ważne, wszystkie systemy wspomagające kierowcę, które Volvo ma na pokładzie, mają w wersji Armoured normalnie działać.

Opancerzone Volvo XC60 i XC90 są cięższe od zwykłych o 400 kg

Nie jest to zbyt dużo, jak na tego typu samochód, ale i tak firma Avus musiała zamontować większe hamulce i trochę przeprojektować zawieszenie XC90 i XC60.

opancerzone volvo xc60
REKLAMA

Dodatkowe kilogramy oznaczają też, że silniki 2.0 tych aut mają więcej pracy. W obu samochodach zamontowano jednostki B6, czyli 300-konne „miękkie hybrydy”. Co ciekawe, opancerzone Volvo XC60 nie ma ogranicznika prędkości, który jest już seryjny w obecnie sprzedawanych egzemplarzach. Ma go wzmocnione XC90, ale mniejszy SUV może gnać aż 210 km/h. Powinno wystarczyć do uciekania przed atakującymi.

W takim razie, jeżeli ktoś nie może przeżyć tego, że nowe auta z Goteborga nie pojadą już więcej niż 180 km/h, musi zadzwonić do Avus Automobile i zamówić opancerzone Volvo XC60. Zyska też trochę cennej pewności siebie podczas jazdy w mieście. Gdybym miał kogoś taranować, to chyba właśnie takim wozem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA