REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Od dziś drożej na autostradzie A2. Bo życie to znój

Od 11 marca 2024 r. przejazd odcinkami autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl-Konin będzie droższy. Myślałem, że trudno będzie podnieść obowiązujące ceny, ale jednak się udało.

11.03.2024
10:39
Od dziś drożej na autostradzie A2. Bo życie to znój
REKLAMA
REKLAMA

Różne rzeczy można powiedzieć o autostradowej trasie z Nowego Tomyśla do Konina i odwrotnie, ale na pewno nie da się powiedzieć tego, że jest tanio. Inne autostrady pozbawiane są opłat, tam gdzie jest to możliwe, ale są dwa przypadki, gdzie tego zrobić się nie da decyzją rządu. Tam ceny rosną, czyli na autostradach A4 i A2, gdzie ceny ustalają koncesjonariusze. Ostatnia korekta cen na autostradzie A2 miała miejsce we wrześniu zeszłego roku. Podwyżka nie wystarczyła na długo, inflacja jest bezlitosna, najwyraźniej tak samo chłoszcze wielki spółki, jak i szarych obywateli.

Wzrost opłat za przejazd autostradą A2

Autostrady Wielkopolskie informują, iż rosną koszty utrzymania autostrady, niezmiennie wysokie są stopy procentowe oraz utrzymuje się wzrost inflacji. Akurat inflacja spada, a projekcja NBP przewiduje szybsze tempo spadku inflacji względem przewidywań z listopada. Równie dobrze można napisać, że życie to znój, jako opis przyczyny podwyżek.

Nie czepiajmy się jednak, bo i tak na wzrost opłat na A2 nic nie poradzimy. Oto nowy cennik opłat na autostradzie A2 między Nowym Tomyślem a Koninem:

  • 16 PLN – Kat. 6 (motocykle)
  • 32 PLN – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach)
  • 51 PLN – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami)
  • 78 PLN – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami)
  • 118 PLN – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami)
  • 320 PLN – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

Tyle zapłacimy za każdy z trzech 50-kilometrowych odcinków. Poprzednia opłata dla samochodów osobowych wynosiła 30 zł. Spółka informuje, że utrzymała 50-proc. bonifikatę dla motocykli.

Opłaty na trasie Świecko - Nowy Tomyśl pozostaną na dotychczasowym poziomie. Kierowcy samochodów osobowych, czyli z kategorii 1, płacą 18 zł za przejechanie 106 km.

Warto przytoczyć jeszcze jeden fragment z informacji udostępnionej przez spółkę:

Odcinek autostrady A2 na trasie Nowy Tomyśl – Konin jest w całości utrzymywany przez Autostradę Wielkopolską. Oznacza to, że podatnicy w żadnym stopniu nie ponoszą kosztów jej eksploatacji i utrzymania. Tylko kierowcy faktycznie korzystający z usługi płacą za przejazd.

Ulżyło mi, że płacę tylko jeden raz. To ile trzeba zapłacić, żeby dojechać z Konina do Świecka? 114 zł.

Płatność za autostradę A2 - Autostrady Wielkopolskie

Za przejazd po Autostradach Wielkopolskich można zapłacić gotówką, także w walutach obcych - dolarach amerykańskich i euro - ale przy płatności w walutach obcych nie jest przyjmowany bilon.

Obsługiwane są karty płatnicze i karty paliwowe (ROUTEX, DKV, UTA, ARIS, FLOTA, OPEN DRIVE, SHELL, E100, LOGPAY, MULTI SERVICE TOLLS CARD, AS24, LOTOS, EUROWAG).

Spółka podaje, że:

W okolicach Poznania, między skrajnymi węzłami autostradowej obwodnicy miasta, przekracza 90 tysięcy pojazdów, a w niektórych dniach nawet 110 tysięcy aut na dobę.

Przemnożyłem 100 tys. przejazdów przez jedyne 32 zł, a potem przez 365 dni w roku. Nie polecam wykonywania tego działania matematycznego, można się zasmucić.

REKLAMA

Ceny na autostradzie A2:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA