REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Autostrady za darmo? „Kulczykówka” i A4 będą bez opłat, ale nie cieszcie się jeszcze

Ministerstwo Infrastruktury podało dwie istotne daty. Wiemy kiedy nastąpi koniec wysokich opłat na najdroższych odcinkach w Polsce i w końcu będą autostrady za darmo. Na liście jest m.in. „Kulczykówka” i A4 Katowice-Kraków.

11.02.2024
12:58
autostrady za darmo
REKLAMA
REKLAMA

Rzecznik prasowy resortu infrastruktury Rafał Jaśkowski podał do informacji publicznej, że "Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zawierania kolejnych umów na eksploatację niektórych odcinków autostrad oraz nie zakłada odpłatności za przejazd nimi pojazdów osobowych oraz motocykli." Na liście jest również „Kulczykówka".

W informacji uzyskanych od Ministerstwa Infrastruktury przez PAP wynika, że resort nie planuje przedłużenia koncesji na autostrady A4 i A2. Oznacza to, że po wygaśnięciu obowiązujących obecnie umów przejdą one w zarząd Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Ministerstwo nie przewiduje poboru opłat za przejazd pojazdów osobowych oraz motocykli tymi odcinkami.

Autostrady za darmo - resort powiedział kiedy to nastąpi

Na liście omawianych odcinków jest A4 Katowice – Kraków oraz A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin, czyli „Kulczykówka”. Można powiedzieć, że obecnie oba odcinki biją się ze sobą o miano najdroższych dróg w Polsce i Europie.

Np. na A4 zostały niedawno zapowiedziane podwyżki, o czym z resztą pisaliśmy tutaj. Już przy okazji tamtego tekstu padły słowa mówiące o tym, że kiedy w marcu 2027 r. wygaśnie umowa koncesyjna, to Ministerstwo Infrastruktury nie przewiduje zawierania kolejnej. Oznacza to, że eksploatacja tego odcinka przejdzie w ręce GDDKiA, a przejazdy pojazdów osobowych, oraz motocykli będą bezpłatne.

Prawdziwa nowość to słowa rzecznika dotyczące umowy koncesyjnej na autostradę A2 Świecko – Nowy Tomyśl – Konin. Po wygaśnięciu tych umów resort również nie przewiduje zawierania kolejnych. Zostanie tam zastosowana transformacja zarządzania drogami na identycznych zasadach jak w przypadku A4. A więc i tamtą drogą zajmie się GDDKiA oraz znikną opłaty dla samochodów osobowych i motocykli. Jest jednak pewien problem, bowiem umowa na ten odcinek wygasa dopiero w 2037 r.

Rafał Jaśkowski, przy okazji swojej wypowiedzi, nie omieszkał przypomnieć, że wszystkie drogi ekspresowe w Polsce są darmowe dla pojazdów osobowych i motocykli. Podobna sytuacja dotyczy wszystkich odcinków utostrad zarządzanych przez GDDKiA – tam opłaty zostały zniesione od 1 lipca 2023 r. A więc darmowe są przejazdy na odcinkach:

  • A2 Konin - Stryków,
  • A4 Wrocław - Sośnica,
  • A1 Gdańsk - Toruń*
REKLAMA

*- od 4 września 2023 r. dla pojazdów samochodowych o dwóch osiach oraz motocykli

źródło: PAP

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA