REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Znak B-20 STOP. Wszystko co musisz o nim wiedzieć i jak się zachować na jego widok

Znak B-20 STOP to jeden z najważniejszych, a niektórzy mówią, że wręcz najważniejszy ze wszystkich znaków drogowych na świecie. Jednak jego obecność potrafi zaskoczyć i rodzi dodatkowe pytania: jak się zachować i gdzie się zatrzymać? Odpowiadamy. 

02.01.2024
8:55
stop znak b-20
REKLAMA
REKLAMA

Ruch drogowy bez znaków byłby jednym wielkim chaosem i skończyłby się zablokowaniem pobliskich szpitali i upadkiem cywilizacji. To one regulują jak mamy się poruszać, a część znaków ma charakter międzynarodowy. Jednym z najważniejszych znaków drogowych jest znak STOP, który w polskim prawie określa się oznaczeniem B-20. Nawet małe dzieci potrafią zrozumieć jego przesłanie i narysować go z pamięci. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że jest prostym znakiem, ale jego obecność rodzi wiele pytań, na które odpowiemy.

Więcej naszych porad znajdziecie w:

Znak B-20 STOP - jak wygląda i gdzie się go umieszcza?

Ten ośmiokątny znak składa się z czerwonego tła z białą obwódką oraz napisu STOP w kolorze białym. Zgodnie z przepisami art. 21 ustawy o znakach i sygnałach drogowych znak B-20 STOP oznacza zakaz wjazdu na skrzyżowanie bez zatrzymania się przed drogą z pierwszeństwem oraz obowiązek ustąpienia pierwszeństwa kierującym poruszającym się tą drogą. Te same zasady dotyczą znaku, który umieszczony jest przed torami (pociągowymi, tramwajowymi itd.) lub w innych miejscach przecinania się kierunków ruchu.

znak stop

Znak stop umieszcza się możliwie najbliżej skrzyżowania i nie dalej niż 25 m od niego w terenie zabudowanym. Odległość mierzy się od krawędzi poprzecznej lub od skrajnej szyny. Na drogach, na których dopuszczalna prędkość jest wyższa niż 60 km/h znak stop jest poprzedzony znakiem informującym o nim wraz z podaniem odległości od miejsca umieszczenia znaku B-20. Jeżeli znak umieszczony jest na nawierzchni bitumicznej, to powinna mu towarzyszyć linia bezwzględnego zatrzymania - stop.

Znak B-20 STOP - jak się zachować?

Zgodnie z przepisami należy zatrzymać się w wyznaczonym w tym celu miejscu, a w razie jego braku - w miejscu, w którym kierowca może upewnić się, że nie utrudnia ruchu na drodze z pierwszeństwem. Co ważne znak STOP umieszczony w obrębie skrzyżowania dotyczy tylko najbliższej jezdni, przed którą został ustawiony. Pod znakiem B-20 może znajdować się tabliczka T-6c lub T-6d, która wskazuje rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie.

Tablica T-6c

Co oznacza wyznaczone miejsce do zatrzymania się? Jest to linia, którą przepisy określają jako znak P-12 "linia bezwzględnego zatrzymania - stop". Wskazuje ona miejsce zatrzymania pojazdu. W założeniu wyznacza się ją w miejscu zapewniającym kierującemu najlepszą widoczność oraz bezpieczne oczekiwanie. A co jeżeli jej nie ma? Wtedy należy podjechać jak najbliżej skrzyżowania, do miejsca, gdzie będzie najlepsza widoczność, ale jednocześnie przy zachowaniu ostrożności.

REKLAMA

Co grozi za niezatrzymanie się przed znakiem STOP?

Niezastosowanie się do znaku jest wykroczeniem, za które obecnie grozi 300 zł mandatu i aż 8 punktów karnych, więc jest to dosyć surowo karane. Co ważne - zatrzymanie musi być pełne, tj. koła nie mogą się toczyć. To jeden z najczęściej popełnianych błędów przez kierowców - nie zatrzymują się całkowicie przed znakiem STOP, tylko mocno zwalniają, a gdy upewniają się, że mogą jechać dalej, to ruszają. Policja jest na to bardzo wyczulona, sam kiedyś dostałem mandat za takie zachowanie, ale wtedy było to karane mandatem w wysokości 100 zł i 1 punktem karnym. Obecnie radziłbym uważać i jednak zatrzymać samochód całkowicie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA