REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

Ta Toyota Corolla 1.8 diesel mogłaby być żyłą złota, ale... Chodzi o jedną rzecz, która wszystko zmienia

Stara Toyota Corolla 1.8 diesel z silnikiem wolnossącym - o ten egzemplarz handlarze mogliby się pozabijać, gdyby nie fakt, że jest zarejestrowana na tzw. żółtych tablicach.

02.10.2023
11:03
Toyota Corolla 1.8 diesel
REKLAMA
REKLAMA

Stara Toyota Corolla w przyzwoitym stanie blacharskim z wolnossącym silnikiem wysokoprężnym - na takie samochody panuje niesamowity popyt w Afryce. Właśnie takie auto sprzedaje mieszkaniec Częstochowy na otomoto.pl. Toyota ma przejechane stratosferyczne 610 tys. km, ale to jest nieważne. Nieważne jest również to, że kosztuje aż 12,5 tys. zł. Sprzedałaby się pewnie w moment i to nawet za więcej, gdyby nie to, że jest zarejestrowana na tzw. żółtych blachach.

Fot. otomoto/właściciel

Zarejestrowanie pojazdu jako klasyka nie zawsze się opłaca. Prezentowana Corolla to właśnie przykład takiego niefortunnego posunięcia. Sprzedawca podaje, że auto jest wciąż u pierwszego właściciela i było kupione w polskim salonie. W takim razie rozumiem zarejestrowanie go jako „youngtimera z lokalną historią”. Z pewnością właściciel był od początku przekonany do słuszności tego posunięcia. Jednak Corolla z dieslem to specyficzny przypadek. Czyżby przez ponad 40 lat nikt nie powiedział mu, że jego auto to mokry sen mieszkańców Afryki, oraz że tam dostanie drugie życie? Najwyraźniej właściciel nie myślał o tym, przerejestrowując Corollę.

Sprzedaż samochodu na żółtych tablicach za granicę tylko po uzyskaniu pozwoleń od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków i jednego z Ministerstw

Czy zabytkowy pojazd na żółtych tablicach można w ogóle sprzedać za granicę? Można, ale w takim przypadku trzeba dopilnować dodatkowych formalności. Chodzi o wniosek do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytkowego, który musi wyrazić zgodę na sprzedaż. Drugą zgodę musi wydać Minister Do Spraw Kultury i Ochrony Dziedzictwa Narodowego. Wspomniane zgody na sprzedaż auta za granicę mogą zostać wydane na okres 12 miesięcy (zgoda jednorazowa) lub 3 lat (zgoda wielorazowa ze zobowiązaniem właściciela do nieuszkodzenia samochodu przed upłynięciem terminu). Jeżeli w tym czasie samochód nie zmieni właściciela, to konieczne będzie ponowne składanie wniosków.

Toyota Corolla 1.8 diesel
Fot. otomoto/właściciel

Toyota Corolla 1.8 diesel - kierunek Afryka

REKLAMA

I tak dochodzimy do sedna. Ten samochód jest zabytkiem i w jego przypadku żółte tablice są przekleństwem. Miałem znajomego, który sprzedawał Corollę E10 z dieslem - handlarze rzucili się na ten samochód i licytowali się ze sobą o to auto. To jedyny raz, kiedy słyszałem, żeby ktoś sprzedał samochód za więcej, niż za ile wystawił. I taki sam los prawdopodobnie spotkałby również tę Corollę, gdyby nie fakt, że jest zabytkiem - większość handlarzy wysyłających samochody w kontenerach do Afryki pewnie sobie po prostu odpuści. Nie ma jednak tego złego, co by na dobre nie wyszło, bo dzięki temu szary egzemplarz będzie prawdopodobnie nadal zdobił polskie drogi.

Fot. otomoto/właściciel
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA