REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Tablice rejestracyjne z nowymi kolorami nadchodzą. Musisz być szybki, by je zdobyć

W końcu wiemy, jak będą wyglądać tablice rejestracyjne dla sportowych samochodów. Użyty będzie w nich najszybszy kolor.

25.01.2024
17:28
tablice rejestracyjne samochody sportowe
REKLAMA
REKLAMA

Długo istniał pewien nierozwiązany problem z samochodami uczestniczącymi w zawodach sportowych. Startując w nich musiały posiadać ważne badania techniczne, jak każde auto. Jednak czynione w nich modyfikacje w zasadzie wykluczały zdobycie pieczątki. Zbyt głośny układ wydechowy, klatka, opony wystające poza obrys samochodu, to mogą być niektóre z pojawiających się problemów. Możemy oczywiście wierzyć, że problematyczne elementy zawsze demontowano przed wizytą w SKP i potem montowano je na nowo. Jakoś sobie radzono. Problem nieprzystawalności tych dwóch światów trwał sobie od wielu lat, aż w końcu rozwiązano go latem tego roku, kiedy przyjęto nowelizację Ustawy — prawo o ruchu drogowym. Zapisano w niej, jak postępować z samochodami, które startują w zawodach sportowych i od razu przewidziano dla nich specjalne tablice rejestracyjne. Teraz pojawił się projekt rozporządzenia, z którego wynika, jaki będą miały kolor. Żółty, ale to nie koniec kolorów.

Samochody startujące w zawodach sportowych — zasady

Nowe zasady dotyczące samochodów osobowych uczestniczących w zawodach sportowych mają obowiązywać od czerwca tego roku. Dzięki nim te pojazdy:

  • będą mogłyby być dopuszczone do ruchu na czas trwania zawodów sportowych
  • na wyznaczonych drogach umożliwiających dojazd
  • takie zawody może zorganizować właściwy związek sportowy.

Pojazd będzie dopuszczany do ruchu, co nie znaczy, że będzie przechodził okresowe badanie techniczne. Badanie techniczne ma przechodzić co roku, ale na zgodność z warunkami technicznymi.

Badanie co do zgodności z warunkami technicznymi samochodu osobowego przeznaczonego do zawodów sportowych będzie polegało na sprawdzeniu prawidłowości działania poszczególnych zespołów i mechanizmów pojazdu, w szczególności pod względem bezpieczeństwa jazdy.

Potrzebna będzie też książeczka samochodu sportowego, a warunki startu w zawodach z takimi tablicami to:

  • spełnienie warunków technicznych określonych przez związek sportowy
  • uzyskanie pozytywnego wyniku badania potwierdzającego spełnianie tych warunków
  • czasowa rejestracja
  • sprawdzenie przed zawodami przez organizatora stanu techniczny pojazdu.

Te samochody będą poruszać się, wykorzystując tablice rejestracyjne z wytoczonymi numerami barwy czerwonej na żółtym tle.

Tablice rejestracyjne dla samochodów sportowych:

Czerwone litery i cyfry na żółtym tle

Nie będzie to zapewne szczególnie popularny na naszych drogach zestaw kolorystyczny. Tymczasowa tablica rejestracyjna ma tło białe. Tymczasowa tablica rejestracyjna dla aut biorących udział w zawodach sportowych będzie miała tło żółte. W obu przypadkach barwa wyróżników (województwa i pojazdu) będzie czerwona.

W ten oto sposób przybędzie nam kolejny rodzaj tablicy rejestracyjnej. To może przypomnijmy rysunek, który już się dezaktualizuje.

REKLAMA

Gdy rozporządzenie zostanie przyjęte, będzie trzeba zaznaczyć też komórkę w wierszu i kolumnie drugiej, bez wycieniowanego pola. Coraz mniej kombinacji zostaje do odhaczenia. Przynajmniej słusznie wybrano barwę dla wyróżników tablic sportowych, bo czerwony jest najszybszy.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA