REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Za oknem mrok i zło? Paczka ze zdjęciami nowej Dacii Sandero rozświetli Wasz dzień

Co prawda wiemy już, jak wygląda nowa Dacia Sandero i jej podwyższona wersja Stepway, ale wygląd ten znaliśmy jak dotąd tylko z wizualizacji. Teraz możemy te auta obejrzeć na prawdziwych zdjęciach.

20.11.2020
20:01
dacia skrzynia biegów
REKLAMA
REKLAMA

Niewiele jest samochodów, które budzą na Autoblogu takie emocje jak Dacie. Przoduje oczywiście legendarny Duster, ale po piętach depczą mu także ikoniczna Dacia Logan i kultowa Dacia Sandero. I to właśnie ten ostatni model widnieje na zdjęciach ze sporej „paczki”, która została opublikowana przez Grupę Renault. Pozwólcie zatem, że zaprezentuję Wam sporo spośród tych fotografii, a pomiędzy nie wplotę kilka informacji nt. samej Dacii Sandero (i Sandero Stepway).

nowa Dacia Sandero

Nowa Dacia Sandero - informacje, zdjęcia i w ogóle wszystko co mamy na tę chwilę

Nowa platforma o nazwie CMF, większy komfort, nowocześniejsza stylistyka i wyższy poziom bezpieczeństwa - to chyba najważniejsze punkty, na które zwraca uwagę producent auta. Czyli nic szczególnie odkrywczego.

W zasadzie z całego komunikatu prasowego najciekawszy jest chyba fragment dotyczący poziomu hałasu we wnętrzu - ten ma być bowiem mniejszy o 3-5 dB, zależnie od prędkości auta. Jeśli to będzie stwierdzenie choć w połowie prawdziwe, to będzie to godna uwagi poprawa, choć nie sądzę by auto stało się nagle klasowym liderem w kategorii wyciszenia. No chyba, że podejdziemy do sprawy inaczej i uznamy, że Dacia po prostu konkurencji nie ma - to wtedy tak, jak najbardziej.

nowa Dacia Sandero
Wnętrze wersji bazowej.
Telefonik w uchwyciku

Dacia Sandero, której zacne zdjęcia właśnie przeglądacie, mierzy w nowej wersji 4088 mm długości, czyli o 19 mm więcej od dotychczasowej generacji. Chyba, że mowa o wariancie Stepway, który ze względu na inaczej stylizowane zderzaki, różni się od poprzednika o 10 mm.

nowa Dacia Sandero

Rozstaw osi w obu przypadkach to ładna, okrągła liczba: 2604 mm. Także i tu nowa Dacia Sandero jest nieco lepsza od poprzedniczki (2589 mm). Pojemność bagażnika Sandero i Sandero Stepway 3. generacji wynosi według danych fabrycznych 410 l, czyli aż o 90 l więcej niż dotychczas.

Tyle tylko, że na razie nie wiadomo, jaką normą pomiarową posługiwano się podczas sprawdzania pojemności bagażnika - w 2. generacji producent podaje dane zgodne z normą ISO 3832.

Warto też dla porównania zerknąć na wymiary nowej Dacii Logan

Jej zdjęć jeszcze co prawda nie pokazano, ale pewnie będzie to miało miejsce lada moment. Logan ma nieco dłuższy od Sandero rozstaw osi - konkretnie o 45 mm. Długość tego sedana sięgnie niemal 4,4 m (4396 mm gwoli ścisłości).

Wszystko bardzo fajnie, ale chwila, czekajcie, mam coś lepszego. Bagażnik. W Loganie II miał on pojemność 510 l. W 3. generacji Dacia obiecuje... 628 l. Zgniećcie trochę te kartoniki, wejdzie ich więcej!

nowa Dacia Sandero

Co pod maską?

Póki co Rumuni ani Francuzi nie mówią nic o dieslach. A to oznacza, że - przynajmniej na początku - będzie można mieć pod maską tylko litr pojemności skokowej.

nowa Dacia Sandero

Jakiś wybór oczywiście będzie - konkretnie pomiędzy wolnossącym silnikiem SCe 65 (jak nazwa wskazuje, 65-konnym; 16,7 s do 100 km/h i prędkość maksymalna na poziomie 158-160 km/h, zależnie od modelu) a turbodoładowanymi TCe 90 (11,6-12 s do 100 km/h, prędkość maksymalna 178-180 km/h) i ECO-G 100. Ten ostatni będzie jednak generować oczekiwane 100 KM wyłącznie przy zasilaniu LPG - na benzynie moc spadnie do 90 KM.

Korek mocy. Dosłownie.

Za przeniesienie napędu na przednią oś posłuży jedna z trzech skrzyń biegów. Pierwsza to 5-biegowy manual stosowany wyłącznie w połączeniu z wolnossącym SCe 65. Potem mamy jeszcze 6-biegową skrzynię mechaniczną i nową przekładnię bezstopniową (CVT).

6-biegowa skrzynia manualna i CVT będą dostępne zarówno w Sandero, Sandero Stepway jak i w Loganie, przy czym CVT dobierzemy tylko do silnika TCe 90. Warto mieć na uwadze, że przekładnia bezstopniowa znacznie pogorszy osiągi: przyspieszenie do setki z CVT będzie zajmować od 13,4 s (w Sandero) do 14,2 s (w Sandero Stepway), spadnie też prędkość maksymalna (do 163-172 km/h). Sandero Stepway nie otrzyma opcji 5-biegowej skrzyni, a powód tego jest bardzo prosty: ten wariant nie będzie dostępny z silnikiem SCe 65.

nowa Dacia Sandero

Póki co to tyle... Chociaż nie, czekajcie, jeszcze cena

Niestety jeszcze nie ta oficjalna, polska. Wiadomo jednak, że bazową Dacię Sandero 3. generacji w Niemczech wyceniono na 8490 euro, co oznacza wzrost o 900 euro względem poprzedniej generacji.

Obecnie najtańszy wariant Dacii Sandero w Polsce można kupić za 36 900 zł, więc można ostrożnie szacować, że cena nowego auta może wynosić ok. 40-41 tys. zł.

REKLAMA

No, to teraz już naprawdę tyle. Wracajcie do oglądania zdjęć. Przecież to po nie tu kliknęliście.

nowa Dacia Sandero
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA