REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

Narzekasz na sztuczne drewno w samochodach? Ten Mercedes jest dla ciebie

Historia widziała samochody wykonane z najróżniejszych materiałów. Oprócz stali mieliśmy samochody z duroplastu, ze skóry, ale i z drewna. Teraz z takiego materiału zbudowano replikę Mercedesa-Benza klasy G.

27.05.2024
18:42
Narzekasz na sztuczne drewno w samochodach? Ten Mercedes klasy G jest dla ciebie
REKLAMA

Wykonania tego niecodziennego projektu podjął się twórca kanału ND-Woodworking Art na platformie Youtube. Ma on prawie 3 miliony subskrybentów na swoim kanale i pochodzi z Wietnamu. Niedawno udostępnił film, na którym ukazuje trudną robotę przy tworzeniu niecodziennego samochodu z drewna.

REKLAMA

Więcej o samochodach z nietypowych materiałów przeczytasz tutaj:

Geleneda z drewna - dlaczego i po co?

Na kanale ND - Woodworking Art znajdziemy wiele innych pojazdów wyciosanych z drewna. Stworzenie Mercedesa-Benza klasy G to po prostu dzień w biurze. Jest tylko mała różnica - G-Klasa to jego pierwszy pełnowymiarowy projekt. Wcześniej youtuber tworzył głównie miniatury w formie samochodów dla dzieci, oprócz kilku samochodów w bardziej normalnym rozmiarze, które to jednak i tak są mniejsze niż ich oryginały.

Na początku filmu poznajemy powód, dlaczego drewniana G-klasa w ogóle powstała. Otóż twórca wpadł na pomysł wyciosania Mercedesa, gdy przejeżdżający model GLC oblał go wodą z kałuży, gdy youtuber jechał ulicą na rowerze. Czyli zemsta? Jeśli tak, to jest to najfajniejsza wendetta w historii.

Konstrukcja to Morgan w negatywie

Podstawą projektu jest metalowy szkielet, zbudowany na podwoziu starego samochodu youtubera - Mitsubishi Pajero drugiej generacji. Po rozebraniu poszycia terenówki zaczął budować pudełkowaty, stalowy szkielet. Następnie pomalował podwozie na czarno i zaczął montować na nim drewniane panele - czyli rozwiązanie odwrotne do stosowanego przez brytyjskiego producenta samochodów retro - Morgana.

Samochód-dawca - fot. ND Woodworking Art/Youtube
fot. ND Woodworking Art/Youtube

Najpierw zbudował przedni pas z pionową osłoną chłodnicy, po bokach której znajdowały się okrągłe reflektory. Następnie zamocował maskę, a po nim progi, dach i słupki. Biorąc pod uwagę ilość kątów prostych w nadwoziu „Gelendy” - wyciosanie odpowiednich kawałków nie było trudne. Autor nie zapomniał także o drewnianych poszerzeniach nadkoli, progach czy felgach.

fot. ND Woodworking Art/Youtube
fot. ND Woodworking Art/Youtube
fot. ND Woodworking Art/Youtube

Narzekasz na plastikowe drewno w samochodzie? W takim razie zobacz to wnętrze

Wszystkie elementy wnętrza zostały również wykonane z drewna - nie tylko deska rozdzielcza, ale i podłoga, boki kabiny, podsufitka, czy tunel środkowy. No i nie można było zapomnieć o charakterystycznym uchwycie przed pasażerem.

fot. ND Woodworking Art/Youtube

Z drewna wykonane zostały nawet wielofunkcyjna kierownica i fotele. Świetna alternatywa dla tych, którzy narzekają na fałszywe, plastikowe drewno w swoich limuzynach.

fot. ND Woodworking Art/Youtube
fot. ND Woodworking Art/Youtube

Klamki drzwi, widoczne zawiasy drzwi, wystające z boku rury wydechowe i kierunkowskazy zamontowane obok maski – wszystkie kultowe cechy modelu znajdują swoje własne miejsce w pojeździe. Wydaje się, że niczego nie brakuje. Z przodu widoczne są charakterystyczne dla AMG pionowe listwy, na których widnieje trójramienna gwiazda Mercedesa.

Efekt końcowy robi ogromne wrażenie. Twórca użył specjalnego lakieru do całego nadwozia aby uzyskać kontrasty między różnymi elementami. Na pokładzie nie znajdziemy wprawdzie systemu MBUX, ale za to jest fioletowo-różowe połączenie imitujące grafikę systemu Mercedesa. Jego nowy, drewniany Mercedes-AMG G 63 posiada wszystkie szyby, szyberdach oraz wycieraczki - jednak te nie są sprawne. W przeciwieństwie do świateł, które powinny spełnić wszystkie wymagania do legalizacji samochodu, żeby mógł poruszać się po drogach publicznych. Teraz już tylko pozostaje wyjechać na drogi Wietnamu i unikać aktywistów klimatycznych.

REKLAMA
fot. ND Woodworking Art/Youtube
fot. ND Woodworking Art/Youtube
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA