REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Fiat postawił kreskę na Europie. A zarazem rzucił zapowiedź nowego SUV-a coupe

Włosi postawili na naszym kontynencie grubą kreskę. A mają w ofercie modele, które z powodzeniem mogłyby podbić Stary Kontynent. I co gorsza, Fiat szykuje właśnie kolejny - SUV-coupe.

22.07.2022
14:36
Fiat suv-coupe
REKLAMA
REKLAMA

Przeszło 30 lat temu Fiat potrafił sprzedawać w Europie przeszło 1,3 mln samochodów rocznie. A milion sprzedanych aut rocznie przebił nawet jeszcze w 2009 r. A ile sprzedaje dziś? Według Carsalesbase.com 2021 r. zakończył z wynikiem najgorszym w historii – w Europie sprzedał zaledwie 467 tys. samochodów. No bo ileż można sprzedać tych 500-ek. Pomyśleć, że kiedyś we Włoszech co DRUGI nowy samochód wyjeżdżający z salonu to Fiat, a w czasach współczesnych - ledwie co 10.

Mam wrażenie, że ten wynik Fiat wyśrubował na własne życzenie

Po prostu Fiatowi nie opłaca się sprzedawać u nas samochodów. Skoro świetnie radzi sobie z Jeepami, które za samą nazwę mogą sprzedać się sporo drożej niż Fiaty, to po co się męczyć? Fiaty lepiej sprzedawać gdzieś indziej.

Np. w Brazylii, gdzie Fiat potrafił zagarnąć 1/4 całego rynku. 5 modeli w top 10 sprzedaży, w tym absolutny bestseller – Fiat Pulse, który wygląda tak:

Fiat Pulse

Przeglądam sobie tamtejszą stronę producenta i coraz trudniej mi zrozumieć, dlaczego tego auta nie ma u nas. Systemy bezpieczeństwa, układy wspomagające kierowcę, multimedia, niezły design – wszystko jest. Do tego zupełnie sensowna, litrowa jednostka z rodziny FireFly, montowanej u nas w 500X i Renegadzie – nic nie stoi na przeszkodzie, żeby taki wóz sprzedawał się i u nas (poza normami emisji CO2).

Szczególnie, że właśnie zapowiedziano jego odmianę coupé

Na początku lipca Fiat pokazał krótki teaser wideo,

do którego dziś dołożył grafikę:

Nie przyzwyczajałbym się do nazwy Fastback, Fiat wprowadzał model Pulse pod nazwą SUVFiat, dopóki nie wybrał finalnej nazwy modelu w konkursie. Tym razem mówimy o SUV-ie coupé, przygotowanym na tych samych trzewiach co Pulse, ale z atrakcyjniejszym nadwoziem. Albo inaczej – fikuśnym modelu będącym rozwinięciem Projektu 376, zapowiedzianego już w 2018 r. za pomocą tego odważnego konceptu Fastback:

REKLAMA

I jak tak patrzę na niego, to nie ma siły, żeby taki wóz nie narobił zamieszania w Europie. Wygląda jednak na to, że Fiatowi zupełnie na tym nie zależy. Robi dobry interes gdzie się da, a Europa jest za bogata na tanie auta. Lepiej wciskać nam elektryczne 500e.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA