REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Rybka, liść, CD i CC, a nawet łoś. Co oznacza naklejka na samochodzie?

Zapewne wielokrotnie na swojej drodze spotkaliście właściciela, który wyrażał coś za pomocą naklejki na swoim samochodzie, ale czy wiecie co oznacza taka naklejka?

28.01.2024
10:27
co oznacza naklejka na samochodzie
REKLAMA
REKLAMA

Temat naklejek na klapie samochodu jest obszerny i stary jak świat. Od dawna ludzie wyrażali siebie poprzez naklejanie na swój samochód przekazów, które miały dotrzeć do wszystkich innych użytkowników dróg. To na kultowym ogórku hipisi naklejali znak pacyfki i hasło make love not war. To na klapach bagażnika znajdowały się hasła wspierające strajkujących, to tutaj umieszczano wezwania do działania. Wydawałoby się, że w ostatnim czasie spadła popularność naklejek na samochodzie, ale wbrew pozorom to nadal popularny temat. W tym wpisie pominiemy naklejki w rodzaju zawsze gratem czy gaz, benzyna normalna rodzina, a także żałosne naklejki o tym, że nie ma darmowej jazdy, oraz że kierowca jedzie fałszywą taksówką, bo to świadczy tylko o kompleksach. Przejdźmy do poważnych spraw.

Więcej naszych poradników znajdziesz pod tymi linkami:

Co oznacza naklejka ryby na samochodzie?

To chyba najpopularniejsza naklejka na samochodzie. Kiedyś myślałem, że to oznacza miłość właściciela do rybołówstwa, ale skończyłem 6 lat i dowiedziałem się, że stylizowana ryba to nawiązanie do pierwszych chrześcijan. Rybę na klapie umieszczają osoby głęboko religijne, które chcą pokazać swoje poglądy i sposób na życie. Nie mnie oceniać czy ma to sens, ale samą naklejkę traktuję w kategorii nieszkodliwych. Sama ryba wzięła się od tego, że w języku greckim ichtys oznacza rybę, ale jednocześnie jest to skrót od słów Iesus Christos Theu Hyios Soter - Jezus Chrystus, Syn Boga, Zbawiciel. Ten symbol towarzyszy chrześcijanom od dwóch tysiącleci.

Ale nie myślcie, że sama naklejka sprawia, że kierujący będzie dla was miły, życzliwy i uprzejmy. W środku nadal znajduje się człowiek, który miewa różne humory.

Co oznacza naklejka liść klonu na samochodzie?

Nie moi drodzy, nie macie przed sobą dumnego Kanadyjczyka, ani miłośnika syropu klonowego. Zielony liść klonu na białym tle to oznaka początkującego kierowcy, który z racji braku doświadczenia może popełniać błędy, ma ona ostrzegać innych użytkowników, żeby uważali i byli bardziej wyrozumiali. Wielokrotnie podejmowano działania prawne, które miały na celu wprowadzenie obowiązku jeżdżenia z takim liściem przez rok lub dwa od zdania prawa jazdy, bo zakładano, że w tym czasie początkujący kierowca popełnia najwięcej błędów.

W latach 1974-1975 faktycznie takie oznaczenie było obowiązkowe w Polsce, ale teraz już nie jest. Co jakiś czas w mediach pojawia się dyskusja czy nie powinniśmy wrócić do tamtych rozwiązań, ale nie zanosi się na żadną zmianę, a obecnie mówi się wręcz, że takie oznaczenie w praktyce stygmatyzowałoby początkujących kierowców. Jednak jeżeli ktoś chce, to może samodzielnie kupić taki listek, nakleić go na samochód i liczyć, że na drodze będą kierowcy, którzy rozumieją znaczenie tego znaku.

Co oznacza naklejka na samochodzie dziecko w aucie?

Przyznam, że to rodzaj naklejki, którego nie rozumiem. Zawsze mnie zastanawia, co mają w głowie rodzice, którzy to naklejają? Że auto z tyłu nie wjedzie w ich kufer? Że da to magiczną ochronę? Niektórzy mówią, że to wyraz bezpieczeństwa, bo w razie wypadku strażacy i służby wiedzą, że muszą szukać dziecka, bo powinno znajdować się w samochodzie. Jednak przedstawiciele służb od dawna przyznają, że naklejka nie jest dla nich żadnym wyznacznikiem i że zawsze sprawdzają, czy w samochodzie nie ma dzieci lub innych osób poszkodowanych. Naklejka lub jej brak nic nie zmienia w takiej sytuacji. Poza tym, gdyby to miało mieć sens, to trzeba byłoby zdejmować takie oznaczenia za każdym razem, gdy jedziemy bez dzieci, a wszyscy wiemy, że jak raz coś nakleimy, to będzie wisieć, aż samo odpadnie.

Co oznacza naklejka CD na samochodzie?

To znak, że samochód należy do korpusu dyplomatycznego. Literki pochodzą od francuskich słów corps diplomatique, a z racji tego, że przez wieki to właśnie ten język był językiem dyplomacji, to nazwy zostały do naszych czasów i na trwałe weszły do międzynarodowego prawa. Samochody z tą naklejką przysługuje wyłącznie pracownikom ambasady, a w danym kraju państwo obce może mieć tylko jedną ambasadę. Spotkacie je na mniejszej liczbie aut niż naklejkę, którą opisuję niżej. Sama naklejka nie daje żadnych przywilejów, robią to dopiero niebieskie tablice rejestracyjne.

Co oznacza naklejka CC na samochodzie?

Jeżeli nie jest to używany Volkswagen CC, który był protoplastą Arteona, to masz przed sobą samochód należący do korpusu konsularnego. Skrót pochodzi od francuskich słów corps consulaire. Korpus konsularny to szerokie pojęcia, takim autem może jeździć praktycznie każda osoba, która jest zatrudniona w konsulacie danego państwa, a tych konsulatów może być kilka na terenie całego kraju. Jednak żeby naklejka dawała jakieś przywileje, to musi być połączona z niebieskimi tablicami rejestracyjnymi, bo to one faktycznie dają przywileje, sama naklejka nie ma żadnej mocy prawnej. A co mogą kierujący samochodami należącymi do korpusu konsularnego to temat na osobny wpis.

Źródło: Wikipedia, licencja Creative Commons
REKLAMA

Co oznacza naklejka łosia na samochodzie?

Że siedzi w nim łoś. HE HE HE. A na poważnie. To naklejka, która swoim wyglądem nawiązuje do kultowego logo Ferrari, a którą umieszczali na swoich samochodach właściciele Volvo. Jeżeli zobaczysz ją na samochodzie innej marki niż Volvo, to masz moralne prawo pozbyć się jej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA