REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Jak prawidłowo podłączyć akumulator? Wszystko co musisz wiedzieć

Zapewne wielu z was zastanawia się jak prawidłowo podłączyć akumulator. Z pozoru prosta czynność może skończyć się źle, więc przy jego podłączaniu trzeba wykazać się uwagą. 

12.01.2024
18:58
jak prawidłowo podłączyć akumulator
REKLAMA
REKLAMA

Akumulator to prawdziwe serce samochodu. Bez prądu nigdzie nie pojedzie, niezależnie czy jest samochodem spalinowym, czy elektrycznym. Dla wielu to, co zostanie poruszone w tym artykule jest wręcz oczywistością, natomiast wbrew pozorom jest wielu kierowców, którzy nie mieli jeszcze okazji doświadczyć problemów z akumulatorem i nie wiedzą, gdzie się znajduje i jak go prawidłowo odłączyć i podłączyć. To właśnie do nich skierowany jest ten artykuł. I dla tych, którzy w towarzystwie udają, że wiedzą wszystko o budowie samochodu, ale boją się chwili, gdy ich akumulator postanowi się pożegnać.

Gdzie znajdę akumulator?

Nie ma uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie. W niektórych samochodach znajduje się z przodu pojazdu, a w innych z tyłu. Jeżeli otworzymy maskę i nie znajdziemy charakterystycznej skrzynki, ani osłony, do której biegną grube przewody elektryczne, to akumulator znajduje się w tylnej części. W takim przypadku opcje są dwie - jest umieszczony pod podłogą bagażnika lub we wnęce przy kołach pojazdu. Najlepszym wyjściem jest sprawdzenie położenia akumulatora w instrukcji samochodu, a jeżeli jej nie mamy, to najlepiej sprawdzić to w internecie, wpisując model i rocznik swojego pojazdu.

Więcej porad znajdziesz w naszych artykułach:

Znaleźliśmy akumulator, jak go prawidłowo odłączyć?

Najlepiej zacząć od obejrzenia go, żeby sprawdzić jaki rozmiar klucza będzie nam potrzebny. Odkręcanie/luzowanie klem zaczynamy od minusa, czyli czarnego przewodu. Następnie odpinamy plusa, czyli kabel czerwony. Dlaczego to ważne?  Bo dzięki temu przerywa się obwód. Jeżeli najpierw odpinalibyśmy przewód plusowy i trakcie tej czynności dotknęli kluczem karoserii, to mogłoby dojść do zwarcia.  A wtedy zobaczymy iskry, być może nawet przyspawamy klucz do karoserii. Wyjmujemy stary akumulator, uważając, żeby nie dotknąć odkręconymi przewodami do jego klem. Następnie odkładamy go na bok. Tutaj pojawia się ważna kwestia - co z nim dalej zrobić?

Volkswagen ID.5 12V battery

Co zrobić ze zużytym akumulatorem?

Najprościej zostawić go w sklepie, w którym zamierzamy kupić nowy akumulator. Wtedy na niego przeniesiemy ciężar utylizacji odpadu jakim jest zużyty akumulator. Najczęściej jesteśmy zachęcani do takiego rozwiązania za sprawą kaucji, która jest doliczana do ceny nowego akumulatora, a którą sklep zwraca po przywiezieniu mu starego akumulatora. Akumulator można również oddać w Punkcie Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK), który obligatoryjnie występuje w każdej gminie. Pod żadnym pozorem nie można wyrzucać starego akumulatora do kosza na śmieci, ani do lasu itd.

Jak prawidłowo podłączyć akumulator?

REKLAMA

Możemy już przystąpić do montażu nowego akumulatora. Warto jeszcze skontrolować stan klem i jeżeli są zabrudzone lub zaśniedziałe, to należy je oczyścić. Odpowiednio za pomocą szmatki lub szczotki drucianej. Podczas podłączania kolejność jest odwrotna. Podpinanie zaczynamy od plusa, a następnie podpinamy minusa. Przy dokręcaniu klem należy robić to z wyczuciem, nie dociskać na siłę, wystarczy do pierwszego mocnego oporu śruby.

Wymiana akumulatora to czynność, z która po krótkim instruktażu powinien poradzić sobie każdy kierowca. Pamiętajcie - dobrze sprawdźcie oznaczenia na akumulatorze.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA