REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Słyszycie? Coś trąbi. To do Volvo pędem wraca kombi

Nie minął rok od czasu wycofania przez Volvo nadwozi typu sedan i kombi w Wielkiej Brytanii, a okazało się, że jedno z nich musi powrócić. Jak miło.

23.06.2024
19:06
Słyszycie? Coś trąbi. To do Volvo pędem wraca kombi
REKLAMA

Volvo bez kombi to może nie być Volvo. Pojemne bagażniki, zrosły się z Volvo, jak opinia, że są wysocy, z obywatelami Szwecji. Mimo to niespełna rok temu skandynawska marka podała do wiadomości, że wycofuje ze sprzedaży nadwozia typu sedan i kombi. I tak się stało. Nie wszędzie, na początek tylko w Wielkiej Brytanii. Winny był rzekomy brak popytu. Ludzie chcieli SUV-ów.

REKLAMA

Gama Volvo w Wielkiej Brytanii

I zniknęły, nie ma ich. W Wielkiej Brytanii gama modelowa Volvo składa się z dziewięciu pozycji. Sama marka uważa, że sprzedaje tam 8 SUV-ów i jednego crossovera. W roli crossovera występuje elektryczne C40, a SUV-y to XC40, EX30, EX40, XC60, XC90 i EX90. Nie doliczyliście do dziewięciu? To dlatego, że warianty plug-in XC60 i XC90 liczy jako oddzielny modele. Może bez sedanów i kombi ławka z graczami wydaje się zbyt krótka?

volvo v60 cc vs volkswagen golf alltrack

Przy okazji kasowania tych wersji nadwozia z oferty, Autocar podawał, że sedany stanowiły 12 proc. światowej sprzedaży Volvo, a kombi tylko 6,8 proc. Moim skromnym zdaniem 18,8 proc. łącznie to dość sporo, ale nigdy nie byłem dobry w korporacyjną matematykę. Volvo postawiło na SUV-y i wiele osób zastanawiało się, czy ten brytyjski ruch nie przełoży się na inne rynki. Na razie wygląda na to, że to inne rynki przełożyły się na brytyjski.

Powrót kombi

Nadwozia kombi wracają do brytyjskiej oferty. Chodzi o V60 i V90. Popyt na nadwozie kombi miał się odrodzić. Dziwne, że akurat na kombi się odrodził, skoro przed ich wyrzuceniem z gamy to sedany radziły sobie lepiej. Tempo odrodzenia też można uznać za szybkie, bo nie minął pełen rok.

Volvo V60 powróci z silnikiem benzynowym 2.0 w układzie miękkiej hybrydy (200 KM), a także w dwóch wariantach hybrydowych typu plug-in, o mocach 355 KM i 461 KM. Volvo V90 będzie dostępne tylko hybrydami typu plug-in, a mocniejsza rozpędzi ten samochód w 5,5 s setki.

Dość niespodziewany to powrót, bo oba modele nie są najświeższe i raczej u schyłku cyklu życia produktu, ale klientom raczej to przeszkadzać nie będzie. Marka stwierdziła, że klienci bardzo tęsknią za kombi, dokonali ewaluacji swego pomysłu i proszę, kombi jest z powrotem. Przynajmniej na razie. A na pytanie Autocara, jak długo Brytyjczycy będą się cieszyć kombi, przedstawiciele marki odpowiedzieli, że nie komentują planów zmian w gamie modelowej.

Autocar podaje jeszcze liczby. W 2023 r. V60 i V90 sprzedażowo radziły sobie mało wspaniale, czyli słabo. Uzbierały 44 600 sprzedanych sztuk łącznie. A hit sprzedażowy Volvo, czyli XC60, sam wykręcił 228 600 sztuk.

REKLAMA

To jeszcze dieselek

Prędzej spodziewałbym się elektrycznego kombi, niż powrotu wersji spalinowych. Ale jeśli Volvo tak lubi powroty, to jest jeszcze jedna sprawa do załatwienia. Niedawno ogłosili, że kończą ze sprzedawaniem samochodów z silnikami Diesla. Także ten.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA