REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Już niedługo wszystkie auta będą SUV-ami coupe. Nawet Toyota Crown

Na rysunkach patentowych, które właśnie wyciekły, widać nową wersję legendarnej Toyoty Crown. Będzie wyglądała trochę jak Citroen C5 X.

20.06.2022
14:37
toyota crown cross
REKLAMA
REKLAMA

Toyota ma w swoim portfolio kilka naprawdę mocnych nazw. Jedną z nich jest Crown. Nie jest w Europie aż tak znana, jak choćby Corolla, ale w Japonii to prawdziwa legenda. Pierwsza generacja tego modelu zadebiutowała w 1955 roku. Przez niemal 70 lat kariery rynkowej Crowna, lubianego m.in. jako taksówka albo auto służbowe, w gamie modelu zawsze znajdował się sedan.

Czy tak będzie i teraz?

Owszem, nazwa Crown znalazła się też na samochodach o innym kształcie. Chińczycy kojarzą ją ze sprzedawanym na tamtejszym rynku SUV-em, będącym lepiej wyposażonym i wykonanym Highlanderem. Tak czy inaczej, „klasyczny” Crown zawsze mógł mieć nadwozie trójbryłowe, przez poprzednie 15 generacji.

Teraz nadchodzi pora na kolejną „Koronę”. Jak wynika z rysunków patentowych złożonych do urzędu, które opublikował japoński portal Creative311, może mieć nietypowy kształt.

Widoczny samochód to Toyota Crown Cross

Dodatkowe słowo w nazwie wskazuje na to, że mówimy o wersji uzupełniającej gamę, a nie o czymś, co zastępuje sedana. Tokijscy taksówkarze mogą zapewne spać spokojnie. Co widać na rysunkach? Z całą pewnością nie jest to tradycyjna limuzyna, kształt może się jednak wydawać znajomy. Połączenie nieco podniesionego prześwitu i opadającej linii dachu jest europejskim czy chińskim klientom znajome. Podobnie został wymyślony np. nowy Citroen C5 X.

toyota crown cross

Jak można określić takie nadwozie? Najbliżej prawdy będę chyba wtedy, gdy napiszę, że to SUV coupe. Ale chyba potrzebujemy nazwy jakiegoś nowego segmentu. Nie ma wątpliwości, że taki powstaje. Tego typu kształty robią się modne. Przed nami inwazja lekko podniesionych aut ze ściętym tyłem.

Toyota Crown Cross zadebiutuje 15 lipca

toyota crown cross
REKLAMA

Prawdopodobnie klienci będą mieli do wyboru wersje hybrydową z motorem 2.5 i benzynową z jednostką 2.4 turbo. Napęd powędruje albo na przód, albo na cztery koła. To duży samochód – długość wyniesie 4,93 metra, szerokość 1,84 m, a rozstaw osi: 2,85 m.

Amerykańskie media zastanawiają się, czy Toyota Crown Cross oprócz Japonii będzie oferowana także w Stanach Zjednoczonych. Nam tego typu rozterki raczej nie grożą, choć jestem przekonany, że taki wóz na pewno by się u nas sprzedawał. Menadżerowie, którzy „wyrośli” już z Corolli i Camry pędziliby podpisywać umowy.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA