REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Stłuczka z Ukraińcem – to się zdarza. Podpowiadamy jak się zachować i na co zwrócić uwagę

Stłuczka z Ukraińcem może zdarzyć się codziennie. Podpowiadamy, co warto wiedzieć i jak się w tej sytuacji zachować.

16.03.2022
11:21
fejkowe ukraińskie tablice rejestracyjne
REKLAMA
REKLAMA

Od początku wojny do Polski wjechało 1,8 miliona uchodźców z Ukrainy, wielu z nich za pomocą samochodu. Ulice miast oraz drogi pozamiastowe zapełniły się samochodami na ukraińskich rejestracjach. Nieuchronnym następstwem tego jest zwiększona liczba stłuczek i wypadków z udziałem uchodźców z Ukrainy. Gdy będziemy jej uczestnikami, to nie ma co panikować, bo wbrew pozorom pod względem ubezpieczeniowym sytuacja jest opanowana. W kwestii przypomnienia — co do zasady do wjazdu na teren Polski samochodu z państwa nienależącego do Unii Europejskiej potrzebna jest Zielona Karta, która potwierdza ważność zagranicznej umowy ubezpieczenia na terenie naszego kraju. Z racji trudnej sytuacji wielu Ukraińców może jej nie mieć ze sobą, ale do tego jeszcze dojdziemy.

Stłuczka z Ukraińcem — podstawy

Niezależnie od sposobu likwidowania szkody postępowanie w przypadku stłuczki zawsze będzie takie samo. Należy zabezpieczyć miejsce zdarzenia, upewnić się, że nikt nie potrzebuje pomocy, zrobić zdjęcia, a następnie podjąc decyzję o kolejnym kroku. Musimy wybrać czy spisujemy oświadczenie o szkodzie, czy wolimy wezwać policję. Niektórzy będą chcieli to zrobić ze względu na strach przed trudną sytuacją, której doświadczają po raz pierwszy w życiu, albo nie będą w stanie się dogadać ze względu na barierę językową lub poprawnie odczytać ukraińskie prawo jazdy i dowód rejestracyjny. To nic złego, jeżeli boimy się, że nie dam rady sami, to wzywajmy policję. Jeżeli decydujemy się spisać oświadczenie, to musi ono zawierać co najmniej: dane o pojazdach uczestniczących w zdarzeniu: marka, model, numery rejestracyjne, numer polisy sprawcy (lub Zielonej Karty), dane dotyczące kierowców. Wskazujemy w nim przebieg zdarzenia oraz wypisujemy uszkodzenia. Wyraźnie musimy zaznaczyć kto jest sprawcą, a kto poszkodowanym. Nie można zapomnieć o podpisach.

stłuczka z ukraińcem

Stłuczka z Ukraińcem — najbardziej optymistyczny scenariusz

Żeby ułatwić poruszanie się uchodźców po naszych drogach trzej polscy ubezpieczyciele: Warta, PZU i Ergo Hestia przygotowały dla nich 30-dniowe darmowe ubezpieczenia komunikacyjne. W przypadku kolizji z samochodem ubezpieczonym w taki sposób postępujemy dokładnie tak samo, jakbyśmy zderzyli się z pojazdem na polskich tablicach rejestracyjnych. Spisujemy oświadczenie lub wzywamy policję. Korzystając z numeru polisy sprawcy zgłaszamy szkodę albo w swoim towarzystwie ubezpieczeniowym — jeżeli obsługuje Bezpośrednią Likwidację Szkód, a jeżeli nie, to zgłaszamy szkodę do ubezpieczyciela sprawcy. Później następuje standardowa likwidacja szkody. Będziemy mogli wybrać formę bezgotówkową lub gotówkową likwidacji oraz ustalić inne szczegóły, w tym samochód zastępczy.

Stłuczka z Ukraińcem — Zielona Karta

Korzystamy z pomocy Polskiego Biura Ubezpieczycieli Komunikacyjnych. To instytucja, która pomaga jeżeli doszło do zdarzenia z udziałem obcokrajowca, czy to na terenie Polski, czy za granicą. Wchodzimy na stronę pbuk.pl i za pomocą bardzo intuicyjnego formularza znajdujemy korespondenta, czyli przedstawiciela zagranicznego ubezpieczyciela, którego zadaniem jest likwidacja szkód w kraju, w którym został ustanowiony, spowodowanych przez kierowcę ubezpieczonego przez zagranicznego ubezpieczyciela. Dla przykładu wybrałem losowego ubezpieczyciela ukraińskiego i dowiedziałem się, że jego polskim korespondentem jest Compensa.

stłuczka z ukraińcem

Szkodę zgłaszamy korespondentowi. Natomiast jeżeli dane towarzystwo ubezpieczeniowe nie ma korespondenta w kraju, albo nie znamy nazwy zagranicznego towarzystwa ubezpieczeniowego, to należy zgłosić się do PZU lub do Warty. Te dwa towarzystwa zajmują się likwidacją szkód w takich przypadkach. Później następuje standardowa likwidacja szkody.

Stłuczka z Ukraińcem, który nie miał ubezpieczenia

Najgorszy przypadek, ale jeżeli do niego dojdzie, to nie zostaniemy sami. Szkodę zgłaszamy do Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za pośrednictwem dowolnego towarzystwa ubezpieczeniowego i to Fundusz zajmuje się jej likwidacją. Jest jednak pewien wyjątek — w przypadku, gdy samochód poszkodowanego posiada ubezpieczenia AC, to z tego ubezpieczenia jest likwidowana szkoda. W takim przypadku rola Funduszu ogranicza się do pokrycia kosztów związanych ze wzrostem składek.

REKLAMA

Oczywiście wszystkim ukraińskim kierowcom w Polsce życzymy bezpiecznej i bezkolizyjnej jazdy.

Zdjęcie tytułowe: Roman [email protected]

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA