REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Porady

Spadł śnieg, a ja na letnich oponach. Zaoszczędziłem, ale co robić w takiej sytuacji?

Śnieg a letnie opony - co ja narobiłem? Znowu chciałem być przed wszystkimi i ominąć kolejki do wulkanizacji (o wzroście cen nie mówiąc), a pogoda mnie przechytrzyła. 

01.04.2022
8:58
śnieg a letnie opony
REKLAMA
REKLAMA

Zaoszczędziłem. Już prawie miesiąc jeżdżę na letnich oponach, a dookoła zrobiło się biało. Może jest więcej takich nieszczęśników jak ja? Co powinni zrobić, zostać dziś w domu?

Śnieg a letnie opony

Jeśli ktoś jest przerażony myślą o jeżdżeniu po śniegu, to lepiej niech zostanie w domu. Nawet jeśli nie jest przerażony, to też niech zostanie, tak na wszelki wypadek. Nie potrzebujemy samochodów tamujących ruch i ustawiających się w poprzek najmniejszej górki. Opony letnie nie są dobre na śnieg.

bieżnik opony zimowej
Bieżnik opony zimowej. Takiemu śnieg nie jest straszny - opony letnie będą miały z nim spory problem.

Czy absolutnie nie wolno jeździć na letnich oponach, gdy pada śnieg? Wiele zależy od temperatury zewnętrznej. Przy dodatnich temperaturach, gdy śnieg szybko się rozpuszcza na jezdni, możemy rozważyć wyjazd. Jazda po mokrej nawierzchni nie będzie się bardzo różnić od jazdy w ulewnym deszczu. W przypadku zalegającej śniegowej brei lepiej odpuścić.

Opona letnia czy zimowa - w czym letnia opona jest gorsza?

Nie jest gorsza, tylko inna. Ma inny skład mieszanki, co sprawia, że będzie twardsza w niskich temperaturach. Ma także odmienny kształt bieżnika, jest pozbawiona lamelek, dzięki którym mogłaby lepiej sprawować się na śliskiej nawierzchni. To co zwiększa przyczepność letniej opony w wysokich temperaturach, nie sprawdza się zimą.

Opony letnie na śniegu - co zrobić, jeśli musimy jechać?

Nie wszyscy mają komfort podjęcia decyzji, czy wyprowadzić samochód z garażu. Niektórych śnieg mógł zastać w drodze. Wtedy należy:

  • przeczekać najmocniejsze opady,
  • sprawdzić i uzupełnić ciśnienie w oponach,
  • zachować duże odstępy od poprzedzających pojazdów,
  • pamiętać, że opony najlepiej będą hamować w trakcie jazdy prosto, a nie na skręconych kołach.

Jeżeli temperatura otoczenia jest bardzo niska i zastała nas noc, lepiej podróż odpuścić, bo istnieje ryzyko, że na drodze wytworzył się lód. Tu nawet sprawdzające, ostre hamowanie nie pozwoli nam ocenić stanu nawierzchni, ponieważ lód może występować miejscowo i nie możemy przewidzieć, gdzie dokładnie się pojawi. Pozbawiona lamelek opona letnia na pewno nie da sobie na nim rady.

Kiedy wymienić opony na letnie? I czy było warto wymieniać opony tak wcześnie?

REKLAMA

Jak patrzę na obecne ceny opon, które kupiłem, to zaoszczędziłem już prawie 50 zł na oponie, a kół mam cztery. Czy było warto? No cóż, liczę, że do jutra śnieg stopnieje. Z drugiej strony, dyrektor Continental Opony Polska - Dariusz Wójcik, zapowiedział ostatnio wzrost cen opon. To może zaoszczędziłem jeszcze więcej i wystarczy jeden dzień posiedzieć w domu?

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA