REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Cena Pb 95 na luzie zaraz osiągnie 8,50 zł. Czytam prognozy cen paliwa, żeby zobaczyć jak było

Według najnowszej prognozy cen paliw, benzyna Pb 95 przekroczy 8 zł za litr. Czyli pewnie będzie za 8,50 zł, bo prognozy nie nadążają za rzeczywistością.

10.06.2022
10:33
prognozy cen paliw
REKLAMA
REKLAMA

Padają kolejne granice cen paliwa. Przynajmniej w prognozach, bo w rzeczywistości już dawno zostały przekroczone. Po przekroczeniu 7 zł za litr emocje chyba trochę opadły, mniej więcej jak po trzeciej bramce w meczu Polski z Belgią. Wiadomo że jest słabo i wrąbanie nam jeszcze kilku goli niczego nie zmieni. Nie można kogoś dobić kolejny raz, skoro już leży i jest pokonany. Prognozy cen paliw czytam już wyłącznie jak roczniki historyczne, nie przewidują przyszłości, tylko mówią jak było tydzień temu. To nawet już nie boli.

Benzyna Pb 95 jest już dawno po 8 zł

Po pierwsze, 8 zł za litr powinniśmy płacić już zimą. Tylko osłona w postaci obniżonej wysokości akcyzy i podatku VAT zmniejszyła tę cenę. Po drugie, za grubo powyżej 8 zł można było tankować już w zeszły weekend i to tej najpopularniejszej benzyny, czyli 95-tki. Znamy prognozy cen paliw na następny tydzień sprzed chwili, ale mają one wartość historyczną. Możemy zgadywać, za ile naprawdę zatankujemy w przyszłym tygodniu.

Niedawno mogliśmy emocjonować się tym, że próg 8 zł przekroczyła benzyna Pb 98. Prognozy nie wskazywały, by podobnego wyczynu miała dokonać Pb 95. To jednak się wydarzyło, znalezienie stacji z taką ceną, o ile ktoś miał potrzebę szukać, nie było problemem. Prognozy podają przedział cenowy, a nie maksymalne i minimalne ceny, bo tego nie są w stanie przewidzieć. Co tydzień możemy dodawać do nich kilkadziesiąt groszy na litrze.

W przyszłym tygodniu będzie jeszcze bardziej

Prognoza detalicznych cen paliw na przyszły tydzień wygląda następująco. Pb 95 ma kosztować nawet 8,05 zł (7,92-8,05 zł/l) za jeden litr. 98 ma być dostępna za 8,60-8,75 zł, a diesel za 7,56-7,70 zł. LPG trzyma się przyzwoicie z prognozą 3,49-3,60 zł/l.

prognoza cen paliw czerwiec 2022
Źródło: e-petrol.pl
REKLAMA

Jak dodamy do tych cen jeszcze zwyczajowe kilkadziesiąt groszy na litrze, to Pb 95 będzie kosztować 8,50 zł, a Pb 98 zapuka bardzo śmiało do 9 litrów. Jakbym był właścicielem stacji to bałbym się wystawić Pb 95 za 9 zł, ale by mnie kusiło. Jeszcze by mi z protestem przyjechali.

Średnia cena detaliczna Pb 95 to 7,95 zł za litr. Skoro to jest średnia, to na olbrzymiej części stacji już dawno tankujemy powyżej 8 zł. 8,50 zł za litr w przyszłym tygodniu powinniśmy osiągnąć na pełnym luzie. Osoby prywatne mogą odpuścić wyjazd samochodem na grzyby, ale towary do sklepów inaczej jak samochodem do nas nie dojadą. Prognozy cen pieczywa - to dopiero musi być niewdzięczne zajęcie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA