REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Policyjne BMW szybciej się spali niż cię dogoni. Ryzyko pożaru jest zbyt duże, żeby ryzykować pościg

W Wielkiej Brytanii ciągle jakieś problemy. Tym razem policyjne BMW mogą się zapalić, więc dostały zakaz brania udziału w pościgach. Zastąpią je Peugeoty 308 z silnikami 1.2 PureTech pod maską. 

14.02.2022
12:59
nowe policyjne bmw
REKLAMA
REKLAMA

Policja kupuje samochody marki BMW, żeby mogły radzić sobie z piratami drogowymi. Świetne prowadzenie w połączeniu z bardzo dobrymi osiągami sprawia, że mogą z powodzeniem ścigać przeważającą większość kierowców, którzy postanowili nie zatrzymać się do kontroli. Jednak ostatnie przypadki samozapłonu sprawiły, że radiowozy BMW mają zakaz uczestniczenia w aktywnościach, do których zostały kupione. Trochę to śmieszne, a trochę straszne.

Policyjne BMW mogą się zapalić

Problem dotyczy samochodów z silnikiem Diesla o oznaczeniu N57. Była to sześciocylindrowa jednostka o pojemności 3 litrów używana w latach 2008 - 2019. Miała oferować bardzo dobre osiągi w połączeniu z dużą trwałością i dobrymi osiągami. I co do zasady spełnia się w tej roli. Jednak policyjne BMW X5, serii 5 oraz serii 3 używane w Anglii zaczęły w ostatnich latach płonąć. Problem po raz pierwszy pojawił się w 2016 roku i z roku na rok się nasilał. W grudniu 2020 roku jeden z policjantów zginął w płomieniach. W zeszłym roku doszło do kilku kolejnych pożarów.

Tamtejsza policja postanowiła działać. Zakazała samochodom z silnikiem N57 angażować się w pościgi, zabroniła jazdy z dużymi prędkościami (powyżej 90 mil/h, tj. 145 km/h) oraz zakazała postojów z włączonym silnikiem, bo według ich danych te okoliczności sprzyjają zapłonowi. BMW potwierdziło, że dotarły do nich sygnały o problemach technicznych i teraz pracują nad ich usunięciem. Bawarczycy podkreślili, że problem nie dotyczy samochodów cywilnych (te cywilne palą się z innych przyczyn). Pożary mają wynikać ze specyfiki pracy policyjnych samochodów. Tymczasem policja z Nortumbii nie czekała na poprawki producenta, tylko zezłomowała wszystkie swoje BMW X5 z tym silnikiem, które mieli na stanie.

To, czym teraz będą jeździć angielscy policjanci?

REKLAMA

Brytyjczycy wpadli na pomysł, że najlepiej sprawdzą się Peugeoty z silnikami 1.2 PureTech. Doskonały wybór panowie, ryzyko pożaru spadło znacząco, ale za to rozrząd można trzasnąć w trakcie pościgu. Zresztą, co ja za głupoty opowiadam, co oni chcą ścigać radiowozami z takimi silnikami? Pieszych? Traktorzystów? Znam rowerzystów, którzy mogliby takiemu Peugeotowi odejść spod świateł.

Zdjęcie tytułowe: Piotr Opoka/Shutterstock.com

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA