REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

Oto policyjne BMW E30 M3, którym jeździła autostradowa drogówka na drugim końcu świata

Kiedy słyszę o radiowozie na bazie BMW M3, na myśl przychodzi mi służba w Zjednoczonych Emiratach Arabskich lub Katarze, ewentualnie w Niemczech. Tymczasem na rogatkach internetu można znaleźć policyjne BMW E30 M3, które służyło na drugim końcu świata.

16.03.2024
11:33
Oto policyjne BMW E30 M3, którym jeździła autostradowa drogówka na drugim końcu świata
REKLAMA
REKLAMA

BMW M3 jest przez wielu uważane za dosłownie najlepszy samochód na świecie. Jego stylistyka, prowadzenie i dynamika rozpalają serca milionów fanów motoryzacji od 1985 r., kiedy to światło dzienne ujrzała pierwsza generacja na bazie BMW serii 3 typoszeregu E30.

BMW M3 powstało w celu uzyskania homologacji do niemieckiej serii wyścigowej DTM, a także rajdowej grupy A. Samochód był dostępny głównie z nadwoziem coupe (dwudrzwiowy sedan, jeśli jesteś purystą) oraz w niewielkiej ilości, jako kabriolet. Specjalnie wykonany body kit oraz spoilery pozwoliły znacznie poprawić aerodynamikę, co w połączeniu z czterocylindrowymi silnikami o pojemnościach 2.3 oraz 2.5 (w wersji Sport Evolution) dało imponujące rezultaty. Ostatecznie udało się osiągnąć oczekiwane sukcesy w motorsporcie, o czym świadczy wygrana serii DTM w 1989 r., a także kilkukrotne zwycięstwo w 24-godzinnym wyścigu na torach Nurburgring i Spa.

Jak widzicie głównym zamysłem przy tworzeniu M3 miało być ściganie się, ale nie z piratami drogowymi. Bardziej podstawowe wersje E30 były szeroko używane przez niemiecką policję, ale prawdziwe policyjne M3? Dziś gnije w bliżej nieokreślonym miejscu, ale w latach 90. było używane przez policję pewnego kraju bardzo daleko od Europy - omawiany samochód służył w Indonezji.

Więcej o BMW przeczytasz tutaj:

Według tabliczki zamontowanej w samochodzie ten egzemplarz to nie jest zwykłe M3. To jest wersja Sport Evolution, która została wyprodukowana w roku 1990. To oznacza, że jako radiowóz M3 służyło w epoce prezydenta Suharto. W czasach jego rządów dzierżąca władzę w Indonezji junta znacznie zaostrzała represje wobec obywateli za pomocą wojska i policji. Nasz bohater ma oznaczenia PJR - Patroli Jalan Raya, a więc został wcielony indonezyjskiej drogówki.

[embed]http://twitter.com/pergijauh/status/882767955410305024[/embed]

Tajemnicę stojącą za indonezyjskim BMW odkrywa tamtejszy dziennikarz motoryzacyjny, Ifan Ramadhana:

Krótko mówiąc, ten samochód - E30 M3 Sport Evolution, został przemycony, a następnie skonfiskowany przez policję. Następnie służył do łapania piratów drogowych na szosach. Oprócz M3, policja używała kilku innych, równie ciekawych przemyconych samochodów, ale zapomniałem już jakich.

A więc nie było to planowany zakup służb, a przejęcie nielegalnie przemycanego auta. Trzeba przyznać, że droga przebyta przez BMW M3 do Azji Południowo-Wschodniej robi wrażenie.

Legenda przeniesiona do świata wirtualnego

Jeżeli komuś spodobał się pomysł gonienia innych kierowców w policyjnym BMW M3 Sport Evolution, to dziś może to zrobić na ekranie komputera. Pewien gracz posługujący się nickiem Thunderstrucker wykonał skin do BMW E30 M3 w grze Assetto Corsa. Wystarczy użyć skórki, a wtedy można zostać indonezyjskim stróżem prawa i łapać wszystkich, którzy cię wyprzedzają - niczym na jawajskiej autostradzie.

REKLAMA
fot. Thunderstrucker/racedepartament.com
fot. Thunderstrucker/racedepartment.com
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA