REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Jednoślady

Popularny typ motocyklowych kasków zagrożony. Chcą powiedzieć mu hasta la vista

Hiszpania chce zakazać kasków typu jet. Nie wiesz, jaki to? To podrap się w brodę.

12.01.2024
12:04
Popularny typ motocyklowych kasków zagrożony. Chcą powiedzieć mu hasta la vista
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli w tej chwili masz kask na głowie — co byłoby trochę dziwne — i jesteś w stanie podrapać się po brodzie, to najprawdopodobniej masz na głowie kask typu jet. Ewentualnie możesz mieć kask z ruchomą częścią osłaniającą szczękę, zwany szczękowym, i właśnie jest ona w górze. Jeśli masz jet, to nie podobasz się Hiszpanom.

Kask typu jet niemile widziany w Hiszpanii

Statystyki się pogorszyły w Hiszpanii. W ciągu ostatnich trzech lat zwiększyła się liczba wypadków śmiertelnych z udziałem motocyklistów i sięgnęła 286 zdarzeń. W 8 z nich kierujący motocyklem nie nosił kasku. Wprawdzie dane nie wskazują, ile osób zginęło, w jakim typie kasku, ale trzeba coś zrobić.

kask integralny
Kask integralny. Zdjęcie: Bảo Trương from Pixabay

Hiszpański rząd chce dozwolone były tylko kaski integralne lub szczękowe, czyli z podnoszoną częścią osłaniając szczękę. To wyklucza z gry bardzo popularne kaski typu jet, zwane otwartymi, bez żadnej, nawet ruchomej, ochrony szczęki. Obowiązkowe będzie też stosowanie rękawic z atestem.

Wśród innych nowości może znaleźć się obowiązkowy kurs dla kierowców na prawo jazdy kategorii B z trzyletnim stażem, którzy chcą kierować motocyklami o pojemności do 125 centymetrów sześciennych. Zaktualizowane mają też być kursy reedukacyjne, tak by odpowiadały profilowi kursanta.

kask typu je
Kask typu jet. zerotake from Pixabay

Czy od tego motocykliści przestaną ginąć? Raczej nie.

Więcej o jeżdżeniu jednośladem:

Zrezygnowałem z jeta, ale nie dziwię się Hiszpanom

Obowiązek noszenia rękawic wydaje się być nonsensowny w zestawieniu z danymi o śmiertelności wypadków, ale liczba wypadków z udziałem motocyklistów, nie tylko śmiertelnych, również wzrosła. Kurs dla początkujących motocyklistów można uznać za przydatny, rękawice też za rozsądną propozycję, dopóki nie weźmie się pod uwagę tamtejszych temperatur. Prawdziwy opór napotka zapewne sprawa kasków.

Chyba ciągle mam taki kask w szafie, ale już nie używam. Kupiłem sobie trochę bardziej bezpieczny, czyli integralny, bo nie miałem ochotę wyciągać żwiru z brody (znowu).

Kaski otwarte świetnie sprawdzają się w mieście, a w Hiszpanii jednoślady to normalny środek codziennego transportu, nie prawie wyłącznie turystyczny, jak w Polsce. Zmieniając kask, straciłem kawałek widoczności, ale jest to cena, jaką zdecydowałem się zapłacić. Hiszpanom na pewno będzie trudno się przełamać, bo otwarty kask jest wygodniejszy i bardziej przewiewny. Nawet na wielu zdjęciach producentów motocykli, modele na maszynach poruszają się w kaskach typu jet.

REKLAMA

Jeśli te rządowe zapowiedzi zostaną wdrożone, hiszpańskie letnie miesiące staną się jeszcze bardziej gorące, szczególnie dla ludzi jeżdżących w integralnych kaskach i rękawicach. Producenci kasków szczękowych już zacierają rękawice ręce.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA