REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki /
  3. Samochody używane

Jest do kupienia Warszawa M20 W124 pickup. To mariaż polskiej i niemieckiej myśli technicznej

Nie żebym był wielbicielem produktów z FSO, ale pickupy to bardzo lubię. Warszawa M20 pickup zmieszana z Mercedesem jednakowoż jakoś nie do końca mi podeszła.

06.07.2022
11:01
Warszawa M20 pickup
REKLAMA
REKLAMA

Stanowczo jeździłbym pickupem, takim na bazie auta osobowego, bo takie są najlepsze. Monstrualne trucki są wielce wspaniałe, ale parkowałem już takim na osiedlach projektowanych w PRL-u i nie jest to rzecz, którą chciałbym jakoś przesadnie często powtarzać. Mały dwuosobowy pickupek to jest życie, można pojechać z Damianem popedałować, a rowery rzucić na pakę. Zapewne się nie zmieszczą i szkoda będzie ich tak po prostu rzucić, ale nie psujmy tej opowieści. W mą lekko ślepą miłość wkracza to ogłoszenie, gdzie oferowana jest Warszawa M20 pickup i chyba trafia właśnie w to miejsce, gdzie najwidoczniej nie jestem ślepy.

Warszawa M20 pickup

Warszawa M20 pickup - a cóż to?

W latach 50-tych powstało takie cudo na bazie modelu M20, bo brakowało aut dostawczych. Trafiło nawet do seryjnej produkcji, gdzie było udoskonalane tak jak czyniono to z wersją osobową. Warszaw w wersji pickup powstawało kilkaset sztuk rocznie, miały piękne skrzynie wyłożone sosnowymi deskami. Ta z ogłoszenia postawiła na sklejkę, na pewno nie na przesadną zgodność z oryginałem.

Warszawa M20 pickup
Autor zdjęć: Marcin

To co widzimy, to jakiś mariaż tradycji z użytecznością. Właściwie można było do dowolnego pickupa dokleić przód z Warszawy i wyszłoby podobnie, ale doceńmy autorską koncepcję. Polską myśl techniczną połączono z niemiecką.

Warszawa M20 pickup
Autor zdjęć: Marcin

Warszawa W124 pickup

Samochód jest potwornie długi, aż musiałem sprawdzić, jaki to miało rozstaw osi - 2700 mm. Dobrze, to nie taki znowu długi, ale wygląda jakby miał 3700. Autor tej pracy musiał włożyć trochę wysiłku w swe dzieło. Dopasowanie zderzaków, zrobienie grilla na czarno, to nie są proste rzeczy. Zapewne sporo naciął się komponując deskę rozdzielczą z elementami Mercedesa W124 i twórczo przetwarzając jego boczki drzwi. Wklejenie lusterka wstecznego raczej nie było już tak problematyczne. Siedząc w środku patrzymy na to, co widzi przed sobą właściciel balerona, przynajmniej częściowo. Prędkościomierz i zestaw wskaźników z Warszawy też są obecne, chyba, bo akurat to zdjęcie jest dość rozmazane. Nie wiem więc, czy tworzą harmonijną całość z panelem sterowania klimatyzacją z W124.

Warszawa M20 pickup
Autor zdjęć: Marcin

Nie wiem też, jaką funkcję pełnią dwa elementy na desce rozdzielczej, chyba ozdobną. Jeden zawiera kontrolki z Mercedesa w pomarańczowej obudowie, a to owalne coś, to naprawdę nie wiem. Zakładam, że napis Airbag też jest ozdobny, przynajmniej nic o poduszce powietrznej nie ma w opisie.

Tradycja z nowoczesnością

Ogłaszający zdecydował się na modyfikacje w oryginalnym układzie hamulcowym. Teraz Warszawa M20 ma z przodu tarcze i wspomaganie siły hamowania. Układ kierownicy również dostał wspomaganie, jest też miejsce na odrobinę luksusu - lusterka (również z Mercedesa) i szyby są sterowane elektrycznie.

Warszawa M20 pickup
Autor zdjęć: Marcin

Po tych usprawnieniach czyniących z Warszawy bardziej cywilizowany samochód wypadałoby zająć się silnikiem. Zajęto, ale nie tak jak resztą pojazdu. Jednostkę wyremontowano i jest to wciąż czterocylindrowy, górnozaworowy silnik o pojemności 2,1 litra i mocy 70 KM.

Warszawa M20 pickup
Autor zdjęć: Marcin

Dla kolekcjonera?

REKLAMA

Pozostaje pytanie, kto jest potencjalnym klientem na tego typu przeróbkę, którą wyceniono dość precyzyjnie na 34 950 zł? W tej cenie da się kupić oryginalnego pickupa innej marki i to nawet kilka. Wartość sentymentalna tego pojazdu została obniżona mariażem z Mercedesem. Choć może kogoś kręci, że będzie miał niemieckie relingi na pace, trudno orzec, może po prostu doceni zwiększone walory użytkowe. Atutem jest oryginalny silnik, może szczęśliwy nabywca uzna, że łatwiej jest przywrócić tę sztukę do upragnionego stanu niż reanimować jakiegoś zgniłka, który całe życie przestał w krzakach. Powstała tu dość ciekawa koncepcja, zrobiono auto trochę przyjemniejsze do użytkowania, z mocnym udziałem niemieckiego samochodu, ale serce wciąż ma polskie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA