REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Geely sprzedaje swoje udziały w Volvo Group. Chińczycy twierdzą, że taki był plan od dawna

Chiński koncern Zhejiang Geely Holding Group ogłosił, że sprzedaje swoje udziały w Volvo Group. 

20.04.2024
15:31
Geely sprzedaje swoje udziały w Volvo Group. Chińczycy twierdzą, że taki był plan od dawna
REKLAMA
REKLAMA

Volvo Group, znana również jako Volvo AB to firma produkująca samochody ciężarowe. Nie należy jej mylić z producentem samochodów osobowych Volvo Cars. Chińskie Geely jest udziałowcem w obu spółkach i tak pozostanie nawet po sprzedaży wszystkich swoich udziałów w jednej z nich. Ja wiem, że to nie ma sensu, ale świat giełdowy łatwy do ogarnięcia nie jest. Chodzi o to, że istnieją akcje różnych klas i Geely sprzedaje wszystkie, które ma, ale jedynie klasy B.

Oto co mówi na ten temat branża finansowa

Chiński koncern Zhejiang Geely Holding Group zdecydował się na sprzedanie całości swoich udziałów w Volvo Group, czyli w firmie produkującej m.in. samochody ciężarowe marki Volvo. Na wieść o tej decyzji ceny akcji klasy B producenta spadły i pakiet posiadany przez Chińczyków był warty podczas piątkowego zamknięcia sesji giełdowej w Sztokholmie 14,46 miliarda koron szwedzkich. Jest to około 1,32 miliarda dolarów.

Chińczycy wystosowali oświadczenie na temat swojego posunięcia, które cytuje Autoblog.com. Czytamy w nim, że decyzja o sprzedaży jest wynikiem planowego zarządzania ryzykiem oraz częścią długoterminowego planu dywersyfikacji środków. Innymi słowy, Geely twiedzi, że to jest przemyślana i planowana decyzja. Jednocześnie inwestorzy z Chin zapowiedzieli, że nie zamierzają się pozbywać swoich udziałów klasy A i nadal pozostaną drugim największym udziałowcem Volvo Group, mając w posiadaniu 88,5 mln akcji klasy A.

Nie wiadomo jeszcze, kto odkupił akcje klasy B i czy cały pakiet przeszedł w ręce jednego inwestora. Wiemy jedynie, że w stronę chińskiego holdingu zostały bądź zostaną wykonane ogromne przelewy. Warto dodać, że obecny rok jest udany dla Volvo Group i nie w tym przypadku mowy o uciekaniu z tonącego statku.

REKLAMA

Geely również ma się świetnie

Holding ogłosił niedawno, że w pierwszym kwartale 2024 r. sprzedał aż 738,400 pojazdów osobowych, co jest 27 proc. wzrostem rok do roku. Chodzi o samochody wszystkich marek grupy tj. Geely Auto, LYNK & CO, Zeekr, Volvo Cars, Polestar, PROTON, Lotus, smart, Radar, LEVC oraz Farizon

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA