REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Audi pozywa Nio za naruszenie znaku towarowego. S6 może być tylko jedno

Audi złożyło pozew przeciwko chińskiemu producentowi Nio, bo nie podoba im się litera S w nazwie jego modeli. 

17.06.2022
11:05
audi s
REKLAMA
REKLAMA

O tym jak ważna jest litera S wie każdy, kto oglądał najlepszą polską komedię — Chłopaki nie płaczą. Pan Jarosław Psikuta, człowiek o bardzo silnej psychice, wielokrotnie w swoim życiu musiał mówić, że w jego nazwisku występuje tylko jedno s. Miał w życiu pecha, bo jego nazwisko było bardzo podobne do słowa oznaczającego frędzel przy szlacheckim pasie.

Podobny problem z literą S ma ostatnio Audi. Zauważyli, że chiński producent Nio w nazwach swoich samochodów również używa literki S, co może wprowadzać w błąd klientów.

audi s
Piękne Audi S8

Audi pozywa Nio, bo S w nazwie chińskich modeli może budzić skojarzenia z niemiecką marką

Audi wniosło do sądu w Monachium (tam siedzibę ma europejski oddział chińskiego producenta) pozew przeciwko Nio. Zarzuca mu naruszenia znaku towarowego poprzez nazwanie swoich modeli jako ES6 i ES8. Według Audi nazwy te brzmią jak nazwy ich usportowionych modeli. Niby śmieszne, ale trzeba spojrzeć na wszystko z szerszej perspektywy. Nio coraz śmielej rozpycha się w Europie, lada moment w Niemczech będzie sprzedawany jego elektrycznych sedan oznaczony jako ET7. Zaraz po nim na rynek mają trafić dwa SUV-y, ES6 i ES8. Wszyscy wiemy, że klienci kochają ekologiczne elektryczne SUV-y. I tu pojawia się pewien problem.

audi s
Nio ES6

Konkurencja

Dopóki Nio gdzieś tam sobie sprzedawało w małym państwie o nazwie Chiny, to jeszcze jakoś szło to znieść. Ale gdy postanowili postawić nogę na niemieckiej ziemi, zrobił się problem. Audi postanowiło dać prztyczka w nos Chińczykom.

Czy nazwy modeli faktycznie brzmią identycznie? Wystarczy wejść w Google Translate, wpisać nazwy chińskiego modelu i poprosić o tłumaczenie na niemiecki. Następnie należy kliknąć mikrofon, żeby posłuchać lektora. Potem powtórzyć to z nazwami niemieckiego producenta. Ze zdziwieniem odkryłem, że Audi może mieć rację w tym sporze. Po niemiecku nie ma żadnej różnicy w wymowie ES6 i ES8 a S6 i S8.

audi s6 2019 test
Audi S6

Co dalej?

REKLAMA

Tego nie wie nikt. Nio na wszelki wypadek usuwa nazwę modeli z grafik promocyjnych. Widzę tu dwie możliwości, albo Nio zmieni nazwę swoich modeli w wyniku wyroku sądu, albo na skutek ugody zawartej z Audi. Z której strony nie patrzeć, Audi ze swoimi modelami było pierwsze, nazwy te są rozpoznawane przez klientów. Nio raczej będzie musiało zmienić nazwy modeli na jakieś bez S. Nio ES6 bez S. Brzmi świetnie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA