REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

W Warszawie władze odkryły, że piesi są najważniejsi. Dostaną 15 nowych przejść

Warszawa doszła do wniosku, że najwyższy zbudować nowe przejścia dla pieszych. Jedno z nich to ukłon w stronę imprezowiczów, ale to akurat dobrze. 

10.03.2024
19:47
W Warszawie władze odkryły, że piesi są najważniejsi. Dostaną 15 nowych przejść
REKLAMA
REKLAMA

Przejścia dla pieszych w dużych miastach to trudny temat. Zależnie od sposobu w jakim sie aktualnie poruszasz albo jesteś ich zwolennikiem albo przeciwnikiem. Tertium non datur, jak mawiał rzymski budowniczy przejść dla pieszych Zebrus Maximus. Jedni pozbyliby się w ogóle przejść z ulic, wypędzając pieszych na kładki lub przejścia podziemne, a drudzy z kolei gdyby mogli, to zrobiliby całe ulice pasiaste. Spór jest fundamentalny i nie da się go rozwiązać, można go tylko zaogniać w jedną lub drugą stronę. Warszawa postanowiła skierować swój wzrok ku pieszym, dla których zbuduje 15 nowych przejść, w tym jedno przez Wisłostradę. Podróż powrotna z Bulwarów Wiślanych będzie łatwiejsza.

Warszawa buduje nowe przejścia dla pieszych

Zarząd Dróg Miejskich podzielił się radosnymi nowinami. Jedno z nowych przejść powstanie na wysokości ul. Karowej, które powstanie przy skrzyżowaniu z istniejącą sygnalizacją świetlną. Dzięki temu przejście z Bulwarów Wiślanych w stronę Starego Miasta będzie łatwiejsze i wygodniejsze. Ma to spore znaczenie, bo wracający stamtąd nie zawsze są w stanie nadłożyć drogi do najbliższego przejścia. Jest to swoisty ukłon w stronę rzeczywistych potrzeb mieszkańców, co bardzo szanuję. W tym przypadku powody do radości będą mieć również kierowcy, którzy będą mogli skręcać z Karowej w stronę Żoliborza.

Zarząd Dróg Miejskich właśnie ogłosił przetarg na przebudowę wspomnianego obszaru. W ramach przedmiotu zamówienia przewidziano wyznaczenie przejścia dla pieszych i przejazdu rowerowego po południowej stronie skrzyżowania ulic Wybrzeże Kościuszkowskie i Karowa, wytyczenie lewoskrętu z ulicy Karowej w Wybrzeże Kościuszkowskie, wymianę oświetlenia itd. Zakres prac jest spory.

nowe przejścia dla pieszych warszawa

Oddanie przejścia ma nastąpić najpóźniej w wakacje, czyli w okresie wzmożonego ruchu w tamtych okolicach.

Warszawa ma zmyślny plan - wyciaga pieszych spod ulicy i z kładek i pozwala im przekraczać jezdnię w cywilizowany sposób. Tłumaczy to tym, że:

Pieszy jest najważniejszy. Każdy z nas jest pieszym i miasto powinno być w pierwszej kolejności dostępne dla osoby, która porusza się na własnych nogach, również jeśli prowadzi wózek dziecięcy, ciężką walizę, albo, z racji wieku, chodzi jej się trudniej.

Zarząd Dróg Miejskich zapowiada, że ostatecznie wszystkie przejścia -1 i +1 względem poziomu ulicy znikną. I bardzo dobrze, bo nawet mi się nie chce po nich biegać. To żaden wstyd być pieszym, nie trzeba się z tego powodu chować ood ulicą.

A tu proszę, interaktywna mapa nowych przejść. To się nazywa technika:

Więcej o przejściach dla pieszych znajdziesz w:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Zarząd Dróg Miejskich

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA