REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Stary Volkswagen Golf II GTI 16v sprzedany za fortunę. Tyle to można dać za mieszkanie, a nie za sweter

Volkswagen Golf II GTI 16v to już niewątpliwie klasyk, youngtimer. Znalezienie ładnego egzemplarza jest coraz trudniejsze, a ceny interesujących wersji, jak np. prezentowane GTI 16v, od lat regularnie rosną. Ale żeby zapłacić 375 tys. zł za Golfa II GTI?

30.01.2023
13:22
Volkswagen Golf II GTI 16v
REKLAMA
REKLAMA

Tak właśnie stało się w USA, gdzie Golf II GTI 16v z przebiegiem 85 tys. km został sprzedany za 87 tys. dol., czyli ok. 375 tys. zł. za pośrednictwem portalu bringatrailer.com Jak do tego doszło? Nie wiem. Żartuję, bo akurat wiem. Dwóch kupujących poszło na aukcyjną wojnę i wywindowali kwotę do astronomicznej wartości. Pozostali chętni poddali się przy 45 tys. dol., co również wydaje się być niemałą kwotą za starego Golfa, czyli tzw. "sweter".

fot. BaT

Volkswagen Golf II GTI 16v warty majątek

OK... w gamie Golfa II były dwie wersje, które już od lat warte są majątek. Mam tu na myśli odmiany Rallye oraz 16V G60 Limited, ale ten sprzedany w USA to "zwykłe" GTI i to z całkiem sporym przebiegiem. No może nie jakimś ogromnym, ale zdecydowanie już nie muzealnym. Choć trzeba przyznać, że ten egzemplarz w kolorze Toronto Red jest bardzo kompletny i ładny. Ne będę się na ten temat rozpisywać, zapraszam na filmik-prezentację:

Pod aukcją wybuchło od komentarzy. Większość z nich powtarza jedno i to samo - ta cena jest z kosmosu. A jednak wcale z kosmosu nie jest, bo zwycięzca tyle zapłaci za swoje czerwone GTI. Jeden z komentujących słusznie zauważył, że wszystko fajnie, ale Golf II GTI nijak się ma do innych maszyn za podobne pieniądze i jako przykłady podał Ferrari 360 Modena oraz Porsche 911 Turbo. Faktycznie Golf II GTI na pierwszy rzut oka wydaje się być dużo mniej emocjonującym autem, ale...

Volkswagen Golf II GTI 16v
fot. BaT

Miałem kiedyś sposobność być przewiezionym Golfem II GTI przy okazji pisania artykułu do magazynu VW Trends. Właściciel ewidentnie chciał, żebym był pod wrażeniem jego auta i zaproponował mi przejażdżkę po o̶b̶w̶o̶d̶n̶i̶c̶y̶ niemieckim Autobahnie. To było seryjne GTI 8v w świetnym stanie. Pamiętam, że jak na łuku trzypasmówki jechaliśmy licznikowe 200 km/h, to w głowie miałem tylko jedną myśl - że ten słupek A po prawej stronie przede mną to jest bardzo cienki i że gdybyśmy teraz mieli wypadek, to nie przeżyję. Także wiecie... emocji może dostarczyć nawet stary Volkswagen Golf GTI.

Volkswagen Golf II GTI 16v
fot. BaT

Wracając do prezentowanego egzemplarza, nawet gdyby ktoś wystawił go za 100 tys. zł w Polsce, to byłby natychmiast zjechany, że chyba zachorował na syndrom giełdy klasyków, oraz że stary Volkswagen Golf II GTI nie może być tyle wart. Ale jak widać w USA jest inaczej - zdaniem Jalopnika auto jest warte jakieś 35 tys. dol. czyli ok. 150 tys. zł. Sporo, ale wciąż niewiele przy ogromnej kwocie, za jaką ten Golf został sprzedany.

375 tys. zł... Co byście woleli za to kupić? Przyzwoitą kawalerkę czy stary sweter? Ktoś wybrał sweter, bo jeszcze raz przypomnę, właśnie tyle finalnie kosztował czerwony Golf II GTI 16v.

Źródło oraz zdjęcia: bringatrailer.com

REKLAMA

Czytaj również:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA