REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Tesla Model Y: ceny w Polsce ujawnione. Bez trzech stów nie podchodź

Na polskiej stronie marki pojawił się już konfigurator samochodu Tesla Model Y. Ceny startują od 300 tysięcy bez dziesięciu złotych. 

09.07.2021
9:40
tania tesla
REKLAMA
REKLAMA

Na ceny Tesli Model Y trzeba było trochę poczekać, ale od dzisiaj widać je już w konfiguratorze. Pierwsze dostawy aut do klientów są spodziewane w Polsce jeszcze w tym roku... o ile chętni zdecydują się na wyłożenie na auto 299 990 zł. Co najmniej, bo większość egzemplarzy pewnie będzie droższa.

Tesla Model Y: ceny w Polsce

tesla model y ceny

Wspomniana kwota pozwala na zakup odmiany Long Range. Auto ma dwa silniki, dzięki którym w rubryce napęd wpisano na cztery koła. Przejedzie bez ładowania aż 505 kilometrów (więc chyba zasługuje na swoją nazwę oznaczającą po angielsku duży zasięg). Rozwija 345 KM i osiąga 100 km/h w 5,1 s. Prędkość maksymalna tego crossovera wynosi 217 km/h.

Jeżeli Model Y Long Range jest dla kogoś zbyt wolny, bo Tesla kojarzy mu się z jeszcze bardziej atomowym przyspieszeniem, musi kliknąć kolejną pozycję w konfiguratorze. Wersja Performance wymaga jednak głębszego sięgnięcia do kieszeni. Kosztuje 329 990 zł. Właściwie, to nie taka duża różnica...

...a jednak mówimy o dużo szybszym samochodzie

Moc rośnie do 455 KM, z pięciu sekund do setki robią się niecałe cztery (dokładnie: 3,7 s), a kres możliwości na autostradzie (niemieckiej) nadchodzi przy 241 km/h. Trzeba się pogodzić z mniejszym zasięgiem, ale 480 km to i tak bardzo dużo. Dodatkowo, Tesla Model Y Performance ma m.in. większe, 21-calowe felgi, obniżone zawieszenie i bardziej skuteczne hamulce.

Oczywiście, wspomniane ceny to jeszcze nie koniec zabawy. Chcesz inny lakier niż biały? Nie ma problemu, ale to kosztuje 5500 zł. Większe, bo dwudziestocalowe felgi w wersji Long Range? Jasne, ale dopłać okrągłe 10 tysięcy.

Dopłaty wymaga też Autopilot

Dostępne są dwa pakiety. Pierwszy nosi nazwę Rozszerzony Autopilot. Producent wymienia następujące elementy w konfiguratorze.

-Nawigacja na Autopilocie
-Funkcja zmiany pasa ruchu
-Automatyczne parkowanie
-Summon
-Inteligentne Summon

Czym jest Summon? Oto opis ze strony producenta:

Po aktywacji w aplikacji Tesla Twój zaparkowany samochód znajdzie Cię, a nawet zaparkuje w ciasnych miejscach lub z nich wyjedzie. Funkcja Smart Summon radzi sobie ze skomplikowanymi sytuacjami parkingowymi, przestrzegając oznaczeń pasów i znaków stopu oraz omijając pieszych i przeszkody, takie jak pachołki drogowe, kosze na śmieci i pozostawione luzem wózki sklepowe.

Taki pakiet kosztuje 19 500 zł

tesla model y ceny

Jest jeszcze drugi, droższy, o nazwie Pełna Zdolność do Samodzielnej Jazdy. Jeśli samochód faktycznie ma wyręczyć kierowcę, cena 39 000 zł nie wydaje się wygórowana... Co wchodzi w skład zestawu?

-Wszystkie funkcje Podstawowego Autopilota i Rozszerzonego Autopilota.
-Monitorowanie sygnalizacji świetlnej i znaków stopu
Planowane rozwiązania:
-Automatyczna jazda po ulicach miast

Tak naprawdę, kupuje się więc możliwość jazdy autonomicznej w przyszłości. Kiedy będzie możliwa? Czy będzie działać w Polsce? Co na to przepisy? Chętny na Teslę Model Y z takim pakietem musi sobie sam odpowiedzieć na te pytania i policzyć, czy warto. Wyposażona we wszystkie opcje Tesla Model Y Performance kosztuje 384 490 zł. Tańsze odmiany z jednym silnikiem uzupełnią ofertę w przyszłości.

REKLAMA

PS Możemy się cieszyć z możliwości zamawiania Modelu Y, ale Czesi mogą już wybierać Cybertrucka...

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA