REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Czy od dzisiaj lejemy benzynę E10? Sprawdziłem jak to wygląda na stacjach benzynowych

Czy od dzisiaj lejemy benzynę E10? To zależy. Pytałem na okolicznych stacjach benzynowych i uzyskałem wiele różnych odpowiedzi.

01.01.2024
10:56
benzynę E10
REKLAMA
REKLAMA

Od dłuższego czasu w sieci huczy na temat paliwa E10. To benzyna 95 z 10-procentowym dodatkiem biokomponentów, która zastąpi od początku 2024 roku w Polsce paliwo znane jako E5. O tym, jakie wiąże to ze sobą problemy, pisaliśmy już w październiku ubiegłego roku. W największym skrócie - każdy kierowca powinien sprawdzić, czy jego samochód jest przystosowany do zasilania taką benzyną. Większość aut jest, ale nie wszystkie. Pisaliśmy o tym, jak należy to sprawdzić.

Pojawienie się na stacjach benzyny 95 E10 miało nastąpić pierwszego stycznia 2024 roku. A jak jest w praktyce? Bardzo różnie.

Czy i gdzie można spotkać na pistoletach naklejkę oznaczającą benzynę E10

Większość stacji benzynowych wciąż sprzedaje paliwo z oznaczeniem E5, ale nie wszystkie. Sprawdziłem okoliczne stacje benzynowe różnych koncernów w Łodzi oraz zapytałem o sytuację dotyczącą E10 pracowników tych miejsc. Na jednej ze stacji wciąż jest E5 i pracownicy sugerowali, że do zmiany dojdzie dopiero w połowie stycznia.

dystrybutor E5

Na innej, gdzie również nadal z pistoletów leciało E5, otrzymałem informację, że nie było jeszcze nowej dostawy, ale jak dojedzie to będzie to już E10. Wtedy naklejki na dystrybutorach zostaną zmienione. W kilku kolejnych powtórzył się ten schemat.

Najciekawiej było na jednej ze stacji, gdzie na dystrybutorach były już naklejki E10

Dowiedziałem się tam, że paliwo w zbiornikach tak naprawdę jest mieszanką nowej benzyny ze starą, a kolejna dostawa to będzie już czysta benzyna E10. Te informacje dały mi potwierdzenie dwóch bardzo istotnych rzeczy:

Po pierwsze obie benzyny są ze sobą mieszalne, a po drugie jeżeli do zbiorników pod dystrybutorami trafia choćby częściowo paliwo E10, to od razu informują o tym naklejki przy pistoletach.

Nowy rok zaczyna się tak samo, jak w powyborczy poniedziałek w październiku 2023 roku

Wtedy wszyscy również zapowiadali zmiany na rynku paliw, ale chodziło o ceny. Wizyta w na kilku stacjach tamtego poranka udowodniła mi, że nie nadeszły one drastycznie i teraz jest podobnie. Zmiany są, benzyna E10 faktycznie wchodzi do obiegu, ale chwilowo dostęp do niej jest raczej ograniczony, ponieważ większość stacji benzynowych dysponuje jeszcze zapasami „starego” paliwa.

REKLAMA

Nie należy jednak się oszukiwać - tak jak w październiku 2023 roku ceny w końcu poszły w górę - tak również i teraz E5 zostanie faktycznie zamienione przez E10. Jest to kwestia kilku następnych dni lub tygodni - zależy od ilości zapasów oraz popytu w poszczególnych placówkach.

PS A jak cenowo? "Jest drogo, ale stabilnie” - detaliczna cena dziewięćdziesiątki piątki waha się dziś między 6 (tanie stacje, wschód Polski) a 7 złotych (autostrady) w zależności od lokalizacji.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA