REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Jednoślady /
  3. Bezpieczeństwo ruchu drogowego

Rowerzysta wyprzedził samochód przed przejściem. Gruczoły ślinowe były jeszcze szybsze

Po obejrzeniu tego filmu z wyprzedzania rowerem można faktycznie pomyśleć, że rowerzyści w ciasnych ubraniach to sekta, której nie zrozumiesz.

07.07.2024
15:39
Rowerzysta wyprzedził samochód przed przejściem. Gruczoły ślinowe były jeszcze szybsze
REKLAMA

Rowerzyści nie cieszą się wielkim poważaniem wśród kierowców. Panuje duże wzajemne niezrozumienie. Nikt nie jest bez grzechu. Kierowcy często wyprzedzają bez zachowania należytego odstępu. Rowerzyści równie często nie respektują zasad ruchu drogowego. Z nieznanych przyczyn. Chyba że konieczność utrzymania wysokiej średniej z przejazdu uznamy za dobrą przyczynę. Choć chyba najczęstsza jest po prostu nieznajomość przepisów. W przypadku tego wyprzedzania trudno jest znaleźć usprawiedliwienie dla zachowania rowerzysty. Zbyt mocno uciskające ubranie z lycry — choć złośliwe — pasuje najlepiej.

REKLAMA

Rowerzysta wyprzedza przed przejściem

Na filmie z kanału Bandyci drogowi widzimy rowerzystę poruszającego się pasem ruchu. Autor nagrania wyprzedza go. Wydaje się, iż czyni to prawidłowo, z zachowaniem właściwego odstępu, gdy wjeżdża na przeciwległy pas ruchu.

Niestety, i tu chyba leży jego "wina", niedługo potem zwalnia przed przejściem dla pieszych, by przepuścić pieszych. W tym czasie, gdy już ponownie chce się rozpędzić, zza pleców i z lewej strony wyskakuje mu ten sam rowerzysta.

Rozlega się trąbienie, bo manewr był niespodziewany. Rowerzysta pokazuje brzydki gest, z wykorzystaniem środkowego palca. Kierowca równie brzydko nazywa rowerzystę. Rowerzysta pluje w kierunku pojazdu. Piękne kino drogi i moralnego niepokoju w jednym.

Rowerowe porady:

Czy rower może wyprzedzać?

Nie za wiele jest tu do komentowania, bo jaki jest koń, każdy widzi. Trzeba jednak wyjaśnić, że przepisy zakazujące wyprzedzania bezpośrednio już przed przejściem dla pieszych, dotyczą też rowerzystów.

Rowerzysta z filmu je złamał, a także nie zachował bezpiecznego odstępu. Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności przy wyprzedzaniu również nie został dochowany. Natomiast zakazu wyprzedzania przez rowerzystów, ani zakazu wyprzedzania przez rowerzystów z lewej strony nie ma.

Ale rowerzystów dotyczy zakaz, tak jak kierowców innych pojazdów:

  • wyprzedzania pojazdu na przejściu dla pieszych i bezpośrednio przed nim, z wyjątkiem przejścia, na którym ruch jest kierowany,
  • omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu.
REKLAMA

Jeśli ten rowerzysta wystarczająco was nie rozemocjonował, mam lepszego. Początkowo nie chciałem dodawać popularności temu nagraniu, ale ten plujący mnie zachęcił.

Tak się śmiga, i to chyba nawet jest Polska. Potraktujmy jednak te dwa przypadki jak wypadki szczególne, a nie normę. Rowerzysta to niechroniony uczestnik ruchu drogowego. Pamiętał o tym kierowca z filmu, a i tak został opluty. Ciekawe, jakie FTP mają te gruczoły ślinowe? Wyglądają na szybkie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA