REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Dziś trwa protest rolników, szykujcie się na utrudnienia. W odwecie możecie zablokować latem wjazdy na pola

Uważajcie dzisiaj na drogach, bo trwa protest rolników i w całym kraju będą utrudnienia. Może to nie wasza wina, że nie zarobią, ale to wy poniesiecie tego konsekwencję.

09.02.2024
10:00
protest rolników utrudnienia
REKLAMA
REKLAMA

Mam pewien problem z protestami. Wyznaję zasadę, że każdy może je organizować jeżeli czuje taką potrzebę, ale wolałbym, żeby swój gniew kierował w stronę faktycznych winnych jego sytuacji, czyli zazwyczaj polityków każdego szczebla i nie dotykał zwykłych obywateli, którzy muszą dostać się do pracy czy szkoły.

Z drugiej strony jeżeli protest nie jest uciążliwy, to nikt się nim nie przejmuje i nie budzi emocji, a co najwyżej lekkie politowanie, jak swojego czasu rotacyjna głodówka pewnego europosła. O swoje postanowili właśnie walczyć rolnicy, którzy nie zgadzają się z polityką Unii Europejskiej w zakresie rolnictwa i dopuszczenia na rynek towarów pochodzących z Ukrainy. W ramach protestu wyjadą swoimi wartymi miliony maszynami, zakupionymi w głównej mierze dzięki unijnym środkom, blokować drogi. Coś czuję, że następnym razem Unia może nie być tak hojna w sponsorowaniu wymiany parku maszynowego, ale to temat na inny artykuł.

Protesty mają objąć cały kraj

Miejsca, w których będą blokady są już znane, więc jeżeli wybierasz się dzisiaj w podróż, to przygotuj się na utrudnienia. Trasa może się znacznie wydłużyć.

Protest rolników - gdzie będą utrudnienia?

Mógłbym napisać wszędzie i na tym zakończyć ten wpis, ale nie będę taki. Zablokowanych zostanie 240 dróg w całym kraju, ale rolnicy byli na tyle wspaniałomyślni, że udostępnili mapę, na której zaznaczono miejsca blokad.

protest rolników utrudnienia

Jej pełna wersja dostępna jest pod tym linkiem. Utrudnienia mają różne godziny trwania, więc najlepiej sprawdzić godziny blokady poprzez kliknięcie w konkretną ikonkę na mapie Google. Będzie tam również podany kontakt do osoby odpowiedzialnej za dany odcinek, więc będziecie wiedzieli komu nawrzucać, jak spóźnicie się do pracy.

Problem tkwi w formule tego protestu

Aktualnie w Europie protestują rolnicy z kilku krajów, ale na zachodzie mniej bawią się w blokady dróg, a bardziej skupiają się na walce z politykami, którzy są odpowiedzialni za cały ten bałagan. A jak to robią? A na przykład obrzucają gnojem budynki administracji, organizują blokady przy urzędach, tak żeby żaden polityk nie miał wątpliwości, że butelki z gnojówką i kamienie, mają wymierzone w niego. Tymczasem mamy protest wymierzony w zwykłych ludzi, którzy nie mają żadnego wpływu na decyzje unijne. Obawiam się jednak, że protestujący nic sobie z tego nie robią i musielibyśmy zablokować im dojazdy do pól wiosną i latem, żeby na przyszłość zrozumieli, w czym tkwi problem. Tylko nikomu się nie chce.

A co najlepsze zgadzam się z rolnikami, że nie może być tak, że w ramach pomocy Ukrainie wpuszczamy na rynek produkty, które nie spełniają norm przyjętych w całej Wspólnocie. To skandal, ale obawiam się, że protest niczego nie zmieni. Zbyt duże pieniądze są na stole, żeby ktoś się przejmował rolnikami.

REKLAMA

Więcej artykułów znajdziesz w naszej sekcji agrarnej:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA