REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Prawdziwa tania Tesla już istnieje. W USA da się ją kupić taniej od Dacii Duster

Samochód elektryczny kojarzy się z drogim produktem. Amerykańska Tesla planuje to zmienić, ale premiera super taniego modelu za ok. 100 tys. zł, póki co się nie odbyła. Mieszkaniec Kalifornii pokazał, że tania Tesla to nie mrzonka i można taką kupić już dziś.

24.07.2023
15:17
tania tesla
REKLAMA
REKLAMA

Wygląda na to, że niektórzy klienci, a przynajmniej jeden, już dziś znaleźli sposób jak postawić przed domem nową Teslę zakupioną w bardzo okazyjnej cenie. Dokonał tego pewien Amerykanin, łącząc rabaty oraz umiejętnie posługując się dotacjami lokalnymi i federalnymi.

Kalifornijski użytkownik Twittera, Zohar, zapostował na swoim profilu, że nabył Teslę Model 3 w cenie około osiemnastu tysięcy dolarów brutto w Kalifornii. Zdaniem portalu insideevs.com brzmi to dość nierealnie, bo katalogowa cena Modelu 3 wynosi ponad trzydzieści dwa tysiące dolarów. Oto jak tego dokonał.

Zohar zdecydował się na najtańszą wersję z napędem na tył i osiemnastocalowymi felgami. Do tego wybrał jedyny darmowy lakier - srebrny, o nazwie Midnight Silver Metallic. Co ciekawe, bardzo tania Tesla nie jest pozbawiona wyposażenia dodatkowego - auto ma białe wnętrze za tysiąc dolarów. Katalogowa cena egzemplarza wyniosła niewiele ponad trzydzieści siedem tysięcy dolarów.

Tania Tesla? Oto rabaty i zniżki w USA

Pierwsza zniżka uzyskana przez opisywanego klienta to 4120 dol. rabatu na auta stojące na placu od Tesli. Następnie od ceny udało się odjąć 500 dol. zniżki za polecenie innego klienta. Następnie klient obniżył cenę zakupu odejmując następujące dotacje:

  • 7500 dolarów - rabat na czysty pojazd w Kalifornii
  • 4000 dolarów - program elektryfikacji prywatnego środka transportu - Central Coast Community Energy
  • 4000 dolarów - program motywacyjny do zakupu pojazdów elektrycznych - Dystrykt Zasobów Powietrznych Monterey Bay
  • 7500 dolarów -  federalna dotacja na czysty pojazd

Powyższe punkty dają łącznie aż 23 000 dolarów zniżki

To mniej więcej tyle, ile kosztuje obecnie Nissan Sentra na amerykańskim rynku. Po odjęciu od ceny zakupu wszystkich uzyskanych zniżek, ten konkretny Model 3 kosztował właściciela zaledwie 13 620 dol. netto. Do tego należy jednak dodać opłaty w wysokości 1390. dol. oraz kalifornijski podatek, którego stawka wysokości 9,25 proc - co daje aż  3 515 dol. podatku. Ostateczna kwota zakupu brutto opiewała na 18 525 dol.

Ten przykład pokazuje, że umiejętne wykorzystanie prawa w USA może się bardzo opłacić. Dla porównania w Polsce działa program Mój Elektryk, który klientom prywatnym oferuje do 27 tys. zł zniżki zwracanej po spełnieniu odpowiednich warunków - jednym z nich jest wcześniejszy zakup samochodu po pełnej stawce. Przy obecnej cenie Modelu 3, na poziomie ok. 200 tys. można z tej kwoty zrobić ok. 170 tys., czyli jedynie o 100 tys. złotych więcej, niż kosztowała srebrna Trójka w Kalifornii. Tak to można się elektryfikować.

REKLAMA

Czytaj dalej:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA