REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Wiadomości

Ostatni miesiąc starych dowodów rejestracyjnych. Nadchodzi nowy wzór

Przed nami ostatni miesiąc wydawania "starych" dowodów rejestracyjnych - później zastąpią je nowe, produkowanie zgodnie z nowym wzorem. Jak wygląda nowy dowód rejestracyjny i kto będzie zmuszony do wymiany? 

29.03.2022
14:30
nowy dowod rejestracyjny
REKLAMA
REKLAMA

Zróbmy z tego krótkie pytania i odpowiedzi, żeby każdy, kto ma jakieś wątpliwości, jak najszybciej mógł je rozwiać.

Na czym polega "nowy dowód rejestracyjny"?

Na tym, że zmienia się wzór, a także - a może przede wszystkim - forma zabezpieczeń. Wraz z nowymi dowodami zastosowany zostanie m.in. zabezpieczony chemicznie papier, dwutonowy znak wodny, włókna zabezpieczające (widoczne w świetle dziennym i/lub ultrafioletowym), mikrodruk pozytywowy, nadruki aktywne w świetle ultrafioletowym i "element irydyscentny w formie zbliżonej do równoległoboku, zawierający negatywowe litery PL umieszczone w owalu".

Do tego numeracja i personalizacja ma być wykonana metodą druku laserowego, laserowo ma być też perforowany numer rejestracyjny, a na dokładkę dochodzi folia laminująca "zintegrowana z podłożem".

W skrócie - ma być dużo trudniej podrobić taki dokument. Albo inaczej - dotychczas wydawane dowody rejestracyjne nie były zgodne z ustawą z 2018 r. dotyczącą minimalnych zabezpieczeń dokumentów publicznych.

Jak wygląda nowy dowód rejestracyjny?

Nowy dowód rejestracyjny wygląda tak:

Oraz tak:

Do tej pory wyglądało to tak:

Jeśli ktoś bardzo chce, to może pobawić się przy okazji w "znajdź 10 różnic". Niestety nie znajdzie ich w kwestii tego, ile pieczątek przyjmie taki dowód rejestracyjny - nadal jest ich 6 i ani jednej więcej.

Od kiedy wydaje się nowy dowód rejestracyjny?

Odpowiednie rozporządzenie wchodzi w życie 1 maja 2022 r., przy czym jest to dzień wolny, więc raczej wtedy wniosku nie złożymy. Ale w każdym dniu pracującym następującym po tej dacie - powinniśmy dostać już nowy-nowy dowód rejestracyjny.

A mogę dostać stary dowód rejestracyjny?

Taki według starego wzoru - tak. Do 11 lipca 2022 r. możliwe będzie wydawanie dowodów rejestracyjnych według starego wzorca. Jak możemy wyczytać w rządowym dokumencie:

Organ rejestrujący wydaje dowody rejestracyjne oraz ich wtórniki, zamówione przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia oraz wyprodukowane:

  1. przed dniem wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - zgodnie z wzorem określonym w przepisach dotychczasowych, jednak nie dłużej niż do dnia 11 lipca 2022 r.;
  2. po dniu wejścia w życie niniejszego rozporządzenia - zgodnie z wzorem określonym w przepisach niniejszego rozporządzenia.

Czy wymiana dowodu rejestracyjnego na nowy jest konieczna?

Nie w tym przypadku. Jeśli z naszym dowodem nic się nie dzieje, możemy spokojnie czekać do momentu, aż przyjdzie naturalna konieczność jego wymiany, będziemy chcieli przerejestrować auto albo coś podobnego.

Albo go zgubimy, bo i tak się zdarza. Przy okazji - pilnujcie tego, żeby odebrać dowód, bo inaczej można dostać mandat, nawet pomimo tego, że nie trzeba nosić przy sobie takiego dokumentu.

REKLAMA

Jak uzyskać nowy dowód rejestracyjny?

Tak samo, jak do tej pory. Trzeba udać się do odpowiedniego działu we właściwym mieście, złożyć wniosek, wnieść odpowiednie opłaty, a potem czekać na dowód - do 30 dni.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA