REKLAMA
  1. Autoblog
  2. Ciekawostki

Forum Skodovka.pl wróciło? Guzik prawda. To tylko reklama, i to średnia

Było sobie kiedyś forum Skodovka, największego internetowego klubu Skody. Potem umarło śmiercią naturalną. Teraz wróciło, ale tak naprawdę to wcale nie.

12.09.2020
13:42
skodovka forum
REKLAMA
REKLAMA

Bardzo lubię fora motoryzacyjne, szkoda że tak wiele z nich umarło i przekształciło się w facebookowe grupy. Na tych grupach niczego nie da się znaleźć, a poza tym mało kto je moderuje i panuje tam ogólny... no, sami wiecie – fora były podzielone na subfora tematyczne, a w nich były podwieszone najciekawsze tematy. Ogólnie fora były pod każdym względem lepsze niż grupy na fejsie. Sam korzystałem z nich tysiące razy, a przeczytałem pewnie miliony postów.

Wśród nich było forum Skodovka.pl

Był czas, kiedy je czytywałem, było to wtedy jak mój kolega kupił sobie Fabię 1.9 TDI i zapodał jej parę gęstych modyfikacji, przez co był to samochód, który zdziwił niejednego kierowcę. Potem forum Skodovka.pl zniknęło, umierając śmiercią naturalną i uznałem, że podzieliło los wielu innych sobie podobnych. Jakież więc było moje zdziwienie, gdy znajomy powiedział mi, że forum wróciło. Ale jak to?

Wróciło, ale nie

Najwyraźniej domenę Skodovka.pl kupił właściciel znanego sklepu z częściami samochodowymi. Być może nabył ją nawet razem z bazą danych. Następnie wygrzebał z czeluści jakąś starą kopię forum i postawił je z powrotem na serwerze. Jest też oczywiście strona główna z wpisami z 2007 r., natomiast ostatnie posty na forum są z 9 lutego 2008. Wszystko oczywiście okraszają ogromne banery reklamowe tegoż sklepu. Nie byłoby w tym nic złego, gdyby forum rzeczywiście zaczęło ponownie działać, ale niestety, to tylko jakaś nakładka, atrapa, wkręt, lipa, kit i pic na wodę fotomontaż. Wpisy na forum prowadzą do strony web.archive.org, nie da się też zalogować ani utworzyć nowego użytkownika. Można tylko sobie pooglądać internet sprzed dwunastu lat, taki trochę wehikuł czasu albo muzeum internetu (kiedyś takie powstanie, jestem pewien).

Po co „zreaktywowano” stronę Skodovka?

REKLAMA

Oczywiście po to, że ludzie ją wciąż wyszukują, a jak już wyszukają, to można tam wyświetlić reklamę, a przez tę reklamę może wejdą do e-sklepu i wydadzą tam trochę pieniążków. To, że cała reaktywacja jest nieprawdziwa, nie ma znaczenia, bo liczy się skuteczność i zyskowność. Szkoda mi tylko użytkowników, którzy liczą że dowiedzą się czegoś na temat budowy lub napraw swojej Skody. Jest to oczywiście działanie naganne moralnie i polegające na wprowadzaniu ludzi w błąd, ale nie jest zabronione, więc firma chętnie się go chwyta.

Ciekawe, ile jeszcze forów i stron z dawnych lat zostanie przejętych w ten sposób, by stać się jedynie stojakiem reklamowym. Obawiam się, że to tylko początek szerzej zakrojonej akcji. Naprawdę dziwne, że polski importer Skody nie zrobi nic w tej sprawie, w końcu – jakby nie było – teraz to osobna, prywatna firma korzysta z loga i nazwy odnoszącej się wprost do Skody w celach komercyjnych, podczas gdy forum czy sama strona Skodovka.pl działały na zasadzie niekomercyjnej.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA